Kto będzie prezydentem FIFA? Czas start!

  Kto będzie prezydentem FIFA? Czas start!

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O spadek po Seppie Blatterze chce walczyć siedmiu kandydatów. Zbigniew Boniek wyraźnie kibicuje Michelowi Platiniemu, a reszta Polaków chyba... "Łysemu od kulek".
  Mogło być ośmiu, ale zostało siedmiu. FIFA skreśliła bowiem kandydaturę Davida Nakhida, byłego reprezentanta Trynidadu Tobago, który nie zebrał minimalnego wymaganego poparcia.

  Lista zgłoszeń została zamknięta kilkadziesiąt godzin temu, więc już więc wiadomo, że 26 lutego do walki o fotel prezydenta FIFA, który w wyniku afery korupcyjnej opuszcza Szwajcar Sepp Blatter, wyjdą (a właściwie być może wyjdą, ale o tym za chwilę):

  * Michel Platini, prezydent UEFA, Francuz (60 lat)

  * Gianni Infantino, sekretarz generalny UEFA, Szwajcar (45 lat)

  * Jerome Champagne, były współpracownik Blattera, Francuz (57 lat)

  * Ali Bin al-Hussein, książę, wiceprzewodniczący FIFA, prezes Zachodnioazjatyckiej Federacji Piłki Nożnej, Jordańczyk (39 lat)

  * Salman bin Ebrahim al-Khalifa , szejk, prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej, Bahrajnczyk (49 lat)

  * Musa Bility, prezes Liberyjskiego Związku Piłki Nożnej, biznesmen, Liberyj-czyk (48 lat)

  * Mosima Gabriel Sexwale, aktywista walki z aparthai-dem, były więzień polityczny, biznesmen z Republiki Południowej Afryki (62 lata).

  Teoretycznie wszyscy spełnili wymagania i mogą już walczyć o głosy wyborców. W praktyce jednak istnieje pewien problem. A konkretnie ma go Michel Platini, który został zawieszony przez Komisję Etyki FIFA razem z Blatterem oraz sekretarzem generalnym Jerome Valckem. Jej członkom, którzy zajmują się aferą korupcyjną, nie spodobał się przelew na 2 miliony franków szwajcarskich, jakie Francuzowi wysłał Sepp Blatter. Platini tłumaczył co prawda, że to należność za niezapłaconą pracę sprzed dziewięciu lat, ale w sprawie jest wiele niejasności. Po pierwsze żadna umowa o pracę nie została podpisana, a po drugie „dżentelmeńskie porozumienie” (tak określił je Platini) opiewało na 300 tysięcy franków rocznie, podczas gdy rachunek dotyczył czterech lat po pół miliona.

  Zawieszenie określono na 90 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 45. Gdyby Komisja nie odwiesiła prezydenta FIFA, wówczas nie będzie on mógł startować w wyborach.

  Platini jest faworytem prezesa Zbigniewa Bońka, otrzymał także poparcie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Niewykluczone jednak, że większość Polaków trzyma kciuki za innego kandydata: Gianniego Infantino. Szwajcar, który nad Wisłą zyskał przydomek "Łysego od kulek" - co wiąże się z faktem, że jest mistrzem ceremonii wszystkich piłkarskich losowań i posiada fryzurę a la Kojak - cieszy się sporą sympatią. Jest też bohaterem niezliczonych żartów i memów.

  - Najciekawsze i najzabawniejsze zawsze mu wysyłam - przyznał ostatnio Boniek, dodając, że Infantino wykazuje się w tych sytuacjach dużym poczuciem humoru.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama