Ważne
  Referendum w sprawie fedrunku JSW pod Żorami?

  Referendum w sprawie fedrunku JSW pod Żorami?

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dawna kopalnia Żory
  1/2
  przejdź do galerii

  Dawna kopalnia Żory ©arc DZ

  Czy odbędzie się referendum w sprawie wyrażenia zgody na fedrunek Jastrzębskiej Spółki Węglowej pod Żorami? Dowiemy się już jutro, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miasta Żory.
  Mieszkańcy mieliby zdecydować, czy wyrażają zgodę na prowadzenie eksploatacji na terenach przeznaczonych obecnie pod budownictwo przemysłowe i mieszkaniowe (na terenie może powstać nawet 1500 nowych domów) w rejonie żorskich dzielnic: Osiny, południowo-zachodniej części Rogoźnej i wschodniej części Roju. Sprawa wzbudza w mieście sporo kontrowersji, jej zdecydowanym przeciwnikiem jest prezydent.

  - Na terenie Osin ma powstać nowa strefa przemysłowa KSSE na powierzchni 120 hektarów, gdzie zatrudnienie znajdzie - jak szacujemy - około 4000 osób. Niestety, strefa nie powstanie, gdy wystąpią na tym terenie szkody górnicze, które miałyby objąć 20 procent powierzchni miasta - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

  W jego opinii JSW uprawia demagogię twierdząc, że przez brak zgody na fedrunek zagrożone są miejsca pracy 2500 żorzan, pracujących w firmach JSW. - W takich wypadkach firma przenosi górników do innych zakładów - wyjaśnia.

  Pomysł, aby pozwolić mieszkańcom wypowiedzieć się w tej sprawie w drodze referendum, pojawił się ze strony radnych PO.
  Jutro na nadzwyczajnej sesji RM zostanie też rozpatrzony wniosek jastrzębskiego giganta w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Żory, który jest istotny dla fedrunku pod Żorami. O tym, czy będą zmiany, może zdecydować tylko Rada Miasta, a nie prezydent.

  - Referendum powinno odbyć się po wakacjach. Byłaby spora frekwencja - mówi radny Wojciech Maroszek.
  "Z jednej strony rozumiem Żory. Z drugiej strony ewentualny upadek JSW dla całego regionu byłby katastrofą" - pisze internauta Marek na portalu zory.naszemiasto.pl.

  Łakomy kąsek  Istotą sporu jest złoże Żory-Warszowice, które zalega na obszarze trzech gmin: Żor, Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic.

  Warunkiem uzyskania koncesji przez JSW na fedrunek pod Żorami jest wprowadzenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zmian uwzględniających możliwość wydobywania węgla kamiennego. Jeśli będzie zgoda Żor, to żywotność Ruchu Borynia zostanie wydłużona do 2042 roku (obecnie jest do 2025 r.). Sama kopalnia Borynia zatrudnia dziś 3500 ludzi!  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powielanie kłamstw

   górnik z zor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

   Tekst jednostronny i powielający nieprawdę w tej sprawie. JSW wystosował oświadczenie w którym prostuje bzdury, które opowiada prez Socha, a autor tekstu powiela te głupoty. rzetelności troszkę mi...rozwiń całość

   Tekst jednostronny i powielający nieprawdę w tej sprawie. JSW wystosował oświadczenie w którym prostuje bzdury, które opowiada prez Socha, a autor tekstu powiela te głupoty. rzetelności troszkę mi tu brakuje, no chyba że autor jest pr-owcem sochy. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama