Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie fedrunku JSW pod Żorami?

Katarzyna Śleziona
Dawna kopalnia Żory
Dawna kopalnia Żory arc DZ
Czy odbędzie się referendum w sprawie wyrażenia zgody na fedrunek Jastrzębskiej Spółki Węglowej pod Żorami? Dowiemy się już jutro, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miasta Żory.

Mieszkańcy mieliby zdecydować, czy wyrażają zgodę na prowadzenie eksploatacji na terenach przeznaczonych obecnie pod budownictwo przemysłowe i mieszkaniowe (na terenie może powstać nawet 1500 nowych domów) w rejonie żorskich dzielnic: Osiny, południowo-zachodniej części Rogoźnej i wschodniej części Roju. Sprawa wzbudza w mieście sporo kontrowersji, jej zdecydowanym przeciwnikiem jest prezydent.

- Na terenie Osin ma powstać nowa strefa przemysłowa KSSE na powierzchni 120 hektarów, gdzie zatrudnienie znajdzie - jak szacujemy - około 4000 osób. Niestety, strefa nie powstanie, gdy wystąpią na tym terenie szkody górnicze, które miałyby objąć 20 procent powierzchni miasta - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

W jego opinii JSW uprawia demagogię twierdząc, że przez brak zgody na fedrunek zagrożone są miejsca pracy 2500 żorzan, pracujących w firmach JSW. - W takich wypadkach firma przenosi górników do innych zakładów - wyjaśnia.

Pomysł, aby pozwolić mieszkańcom wypowiedzieć się w tej sprawie w drodze referendum, pojawił się ze strony radnych PO.
Jutro na nadzwyczajnej sesji RM zostanie też rozpatrzony wniosek jastrzębskiego giganta w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Żory, który jest istotny dla fedrunku pod Żorami. O tym, czy będą zmiany, może zdecydować tylko Rada Miasta, a nie prezydent.

- Referendum powinno odbyć się po wakacjach. Byłaby spora frekwencja - mówi radny Wojciech Maroszek.
"Z jednej strony rozumiem Żory. Z drugiej strony ewentualny upadek JSW dla całego regionu byłby katastrofą" - pisze internauta Marek na portalu zory.naszemiasto.pl.

Łakomy kąsek

Istotą sporu jest złoże Żory-Warszowice, które zalega na obszarze trzech gmin: Żor, Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic.

Warunkiem uzyskania koncesji przez JSW na fedrunek pod Żorami jest wprowadzenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zmian uwzględniających możliwość wydobywania węgla kamiennego. Jeśli będzie zgoda Żor, to żywotność Ruchu Borynia zostanie wydłużona do 2042 roku (obecnie jest do 2025 r.). Sama kopalnia Borynia zatrudnia dziś 3500 ludzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Referendum w sprawie fedrunku JSW pod Żorami? - Dziennik Zachodni