Sąd będzie musiał zdecydować, czy władze SM "Środula"...

  Sąd będzie musiał zdecydować, czy władze SM "Środula" odwołano legalnie

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie wiadomo, kto będzie przez najbliższe miesiące zarządzał Spółdzielnią Mieszkaniową "Środula" w Sosnowcu. Taka sytuacja to wynik burzliwego przebiegu ubiegłotygodniowego zebrania członków spółdzielni. Obrady trwały od 16.30 w czwartek do 4 nad ranem w piątek! Na początku było kilka przerw, potem lokatorzy głosowali nad... sposobem głosowania, potem nad obecnością kamer na sali. Jeden z nich krzyknął nawet, że kamery to metody stalinowskiej inwigilacji. Część mieszkańców, znużona przeciągającymi się obradami, dość szybko opuściła salę.
  Duże zainteresowanie mieszkańców spowodowały pisma, które od jakiegoś czasu znajdowali w swoich skrzynkach i na klatkach bloków. Swoje racje przedstawiają w nich obecny zarząd i jego przeciwnicy. Na osiedlu pojawiły się też plotki, jakoby spółdzielnia "Środula" miałaby zostać połączona ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Hutnik".

  Do mieszkańców trafiło m.in. podpisane nazwiskiem Zbignie-wa Krupy, byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej SM "Środula", a na co dzień komendanta sosnowieckiej Straży Miejskiej, pismo zatytułowane "Co zrobimy, gdy obronimy Środulę przed Niezależnymi (klub radnych sosnowieckiej rady miasta - red.) i »Hutnikiem« na walnym zgromadzeniu 23 maja". Zbigniew Krupa twierdzi jednak, że to nie on jest jego autorem.

  - To fałszywe pismo. Ktoś chciał mi zrobić na złość - mówi.

  By wyjaśnić zawarte w nim informacje, Krupa napisał inne pismo, w którym to pierwsze określa mianem "prowokacji". W międzyczasie do mieszkańców trafił też inny list, sygnowany podpisem radnego Pawła Wojtusiaka. Zarzuty wobec SM "Środula" radny określa w nim mianem "motywów obrońców starego układu".

  - Dostaliśmy w ciągu kilku tygodni kilka pism. Nie wiem, co o tym wszystkim sądzić - mówi pan Roman, lokator jednego z bloków SM "Środula". Wśród innych uczestników zebrania byli zwolennicy obu opcji. I jedni, i drudzy, chcieli jednak zachować anonimowość. - Stary zarząd był już tyle lat. Ile można? Trzeba przecież dać szansę młodym - twierdziła jedna z kobiet. - To polityka. Ci z tego nowego zarządu nie mają żadnego doświadczenia. Przyszli, bo chcą naszą spółdzielnię połączyć z "Hutnikiem" - mówi inny lokator.

  W wyniku zebrania odwołany został zarząd i 6 z 9 członków rady nadzorczej "Środuli". - Odwołani zostali członkowie będący w opozycji do nas. Stosunek głosów był zdecydowany - 190 do 60 czy 170 do 70 - mówi Zbigniew Krupa. - Zarządu w tej chwili nie ma. Rada nadzorcza zostanie uzupełniona przez osoby z poprzednich wyborów z największą ilością głosów, które do tej pory w radzie nie zasiadały - dodaje.

  Z głosowaniem nie zgadzają się członkowie dotychczasowego zarządu spółdzielni. Ich zdaniem, wniosek o odwołanie członków zarządu i rady nadzorczej nie miał prawa pojawić się na zebraniu. - Mamy trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że wnioski o odwołanie były wadliwe. Powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni przed zebraniem. Nie wiedzieli też o nich wszyscy mieszkańcy - mówi Marcin Latos, zastępca prezesa zarządu spółdzielni. - W poniedziałek całą dokumentację prawną złożymy w sądzie. Spowoduje to impas w działaniu spółdzielni. Przez najbliższy rok trwał będzie spór prawny, ale nie mamy zamiaru współpracować z osobami, które działają łamiąc prawo - zapowiada Marcin Latos. Jak dodaje, nie ma planów łączenia "Śro-duli" z "Hutnikiem". - To całkowita nieprawda i bzdura - mówi.

  Jak mówi dr Mariusz Fras z Uniwersytetu Śląskiego, tego typu sprawy z udziałem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych do sądu trafiają bardzo często. Te zazwyczaj na czas postępowania sądowego wnoszą o wstrzymanie wykonania wszelkich podjętych uchwał. Postępowanie trwa stosunkowo krótko. To 1-2 terminy sądowe.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Państwo w Państwie

   Bajka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Sprytna, operatywna, mało znana grupa układowa kiełbaską wyborczą weszła w struktury spółdzelni, rozwaliła stary układ, zastraszyła pracowników spółdzielni, wypracowała sobie nieograniczony wpływ...rozwiń całość

   Sprytna, operatywna, mało znana grupa układowa kiełbaską wyborczą weszła w struktury spółdzelni, rozwaliła stary układ, zastraszyła pracowników spółdzielni, wypracowała sobie nieograniczony wpływ decyzyjny, podporządkowała swoim interesom obsługę prawną i podjęła próby do wypracowania łatwego dostępu do kredytów. I to wszystko w ciekawym okresie zbliżających się prac dot. termoizolacji budynków a tym samym sporych nakładów finansowych.
   W trakcie WZ 23 V 2013 r. przerażającym był fakt łamania podstawowych zasad i demokratycji po stronie zebranych członków spółdzielni (nie przyjmowanie kandydatur zgłaszanych z sali, wyłączanie mikrofonu osobom niewygodnym zarządowi i nie udzielanie głosu tym osobom, manipulacje przy głosowaniu / brak głosowania przeciw w pierwszym głosowaniu/ i wszystko przy biernej postawie pani prawnik mającej obowiązek reagować na takie przestępstwa). W sposób wręcz przestępczy potraktowano p. Sławomira M. postępując z nim jak z człowiekiem po wyroku skazującym i uprawomocnionym przy również biernej postawie pani prawnik. Tych ludzi należy zaskarżyć o łamanie podstawowych praw obywatelskich, manipulację i mobbing pracowniczy!!! Takie postępowanie ludzi dopuszczonych do dysponowania spółdzielczym - naszym majątkiem winno wszystkim zapalić jeżeli nie czerwone to przynajmniej żółte światełko w sprawie zaufania!!!
   Miejcie oczy otwarte i obserwujcie co się dzieje bo was wyrolują, a chyba nikt nie chce wylądować np w programie "Sprawa dla reportera" czy "Uwaga" jako ofiara tych, co rolują zgodnie z prawem!

   Teraz trochę realnej fantazji:
   Była sobie spółdzielna i sprytny zarząd, który na cele różnych prac i termoizolacji nabrał dużo kredytów oczywiście na konto członków spółdzielni. Dokonał przetargów, firmy rozpoczęły roboty, pobrały zaliczki na materiały i częściowe płatności za roboty wykonane, zaliczki na dalszy ciąg robót - zgodnie z umowami i ... ??? Nagle wszystko zniknęło. Plajta firm, pieniądze częściowo w kosztach, częściowo w rajach podatkowych, częściowo u cichych wspólników, częściowo u skorumpowanych urzędników. Następnych kredytów banki nie dają, o stare się upominają oczywiście od członków spółdzieni, wchodzą na hipotekę i sprzedają mieszkania - członków spółdzielni, a może i całe bloki w przetargu na pniu za 30 - 40 % wartości rynkowej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obiektywnie

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   podsumowując środula i zagórze same robaki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sąd będzie musiał zdecydować, czy władze SM "Środula" odwołano legalnie

   Członek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 28

   Niezależni i półka pokazali jak potrafią rządzić w SM HUTNIK zaciągając kredyty, sprzedając majątek spółdzielni bez przetargów ino w drodze negocjacji z wybranymi firmami. Mieli wielkie chęci na...rozwiń całość

   Niezależni i półka pokazali jak potrafią rządzić w SM HUTNIK zaciągając kredyty, sprzedając majątek spółdzielni bez przetargów ino w drodze negocjacji z wybranymi firmami. Mieli wielkie chęci na położenie łapki na kasie w SM SRODULA ale im się nie udało. Poza tym zero godności jak 300 osób mówi że cie tu nie chcą żebyś z powrotem spadał do Hutnika. Pan Krupa nie jest lekarstwem, ale przynajmniej nie wprowadza w błyskawicznym tempie pociotków, znajomych i innych pupilków do pracy jak to robią w innej spółdzielni.
   Członkowie SM Środula powinni zmienić jeszcze STATUS spółdzielni wprowadzić zmiany że Zarząd powinein być wybierany w drodze jawnego Konkursu i spełniać odpowiednie kwalifikacje. A nie że przychodzi Geograf i dostaje posadkę...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spoldzielnia władza absolutna

   zainteresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

   Społdzielnia zarzadzaja kolesie pana Gorskiego.32 lata jest w zarzadzie pan Machura temu panu dziekujemy. Prosze mi pokazac choc jeden blok docieplony,tak jak robia to w innych spoldzielniach....rozwiń całość

   Społdzielnia zarzadzaja kolesie pana Gorskiego.32 lata jest w zarzadzie pan Machura temu panu dziekujemy. Prosze mi pokazac choc jeden blok docieplony,tak jak robia to w innych spoldzielniach. Chcial nas wrobic w wielomilionwe kredyty.Gdzie sa pieniadze z funduszy remontowych,przetargi na prace wykonywane w tych zasobach.Dlaczego tak zaciekle bronia firmy ista ktora rozlicza chory system podzielnikow ,a moze ktos jest w zarzadzie tego tworu lub radzie nadzorczej na pewno tak jest ,moze prokuratura powinna tu wkroczyc,raczej na pewno.Pan Krupa był w radzie nadzorczej tyle lat i co pan zdziałał ,wiec pora na zmiany.Jezeli sie odcina koryto to ataki sa ponizej godnosci człowieka sory wy takiej nie macie to było widac na walnym zgomadzeniu ,z** tylko ze wyprali mozgi co niektorym straszac nowymi zmianami ale na szczescie coraz wiecej mieszkancow widzi zle zarzadzanie i trwonienie naszych pieniedzy mamy taka nadzieje ze winni zostana nareszcie odwolani i ukarani.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do zainteresowanego

   odnośnie NASZEJ ŚRODULAŃSKIEJ SPÓŁDZIELNI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 15

   Jak pan Machura może być 32 lata w Zarządzie??!!, jak spółdzielnia istnieje od 1991 r. (vide http://www.smsrodula.pl/ - powołana na ZPCz Sosnowieckiej w grudniu 1990 r.). Zanim się rzuci...rozwiń całość

   Jak pan Machura może być 32 lata w Zarządzie??!!, jak spółdzielnia istnieje od 1991 r. (vide http://www.smsrodula.pl/ - powołana na ZPCz Sosnowieckiej w grudniu 1990 r.). Zanim się rzuci oskarżenie, to może najpierw trzeba sprawdzić!! No ale to już nasza polska przypadłość widziesz we wszystkich złodzieji, bandytów, krętaczy -a sam to uczciwość chodząca.
   A gdzie podziały się pieniądze - no naprawdę ignorancja w najwyższym stopniu - jeśli byłeś na Walnym, to przecież mówili, ile spółdzielnia ma funduszy, środków finansowych na kontach i materiały też były dostepne. A i głośno mówiono, że właśnie o te pieniądze poszło - że właśnie ci nieuczciwi chcą przejąć to, co zgromadzono.
   "Trza" się na czymś znać, jak chce się wypowiadać

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przyjrzyj się wladzom spółdzielni

   gośc ze środuli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   przecież dotychczasowe władze spóldzielni to wszystko kumple Górskiego, byli działacze partyjni, ta sama klika rządzi od ponad 15 lat - w zarządzie ludzie bez odpowiednich kwalifikacji popierani...rozwiń całość

   przecież dotychczasowe władze spóldzielni to wszystko kumple Górskiego, byli działacze partyjni, ta sama klika rządzi od ponad 15 lat - w zarządzie ludzie bez odpowiednich kwalifikacji popierani przez zaprzyjaźnioną radę nadzorczą, Machura to facet po technikum, pracował kiedyś z ZBUH - był szefem ZMS, chcieli go wywieźć na taczkach za to że był kapusiemzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sąd będzie musiał zdecydować, czy władze SM "Środula" odwołano legalnie

   pijaczek:P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Za to lepszych ekspertów przyprowadził Prezes klubu - bojówkarzy Zagłebia, ale na szczęście na nic sie to zdało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   K..upa

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

   Trzeba przyznać że ta Krupa faktycznie ma posłuch u pijaczków i motłochu - takich przyprowadził na zebranie.Widać taki przekrój środuli, szkoda, chyba trzeba się stąd już wyprowadzić,bo nic dobrego...rozwiń całość

   Trzeba przyznać że ta Krupa faktycznie ma posłuch u pijaczków i motłochu - takich przyprowadził na zebranie.Widać taki przekrój środuli, szkoda, chyba trzeba się stąd już wyprowadzić,bo nic dobrego osiedla nie czeka. Krupa w spółdzielni działa odkąd pamiętam, i co syf, kiła i mogiła.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do mieszkanki

   bez komentarza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   Dlaczego obraża Pani lokatorów SM ŚRODULA? Kto Pani dał prawo do wyzywania ludzi od pijaczków i motłochu? Byłam na zebraniu i przyszli mieszkańcy (w ogromnej liczbie, bo nie pamiętam takiej...rozwiń całość

   Dlaczego obraża Pani lokatorów SM ŚRODULA? Kto Pani dał prawo do wyzywania ludzi od pijaczków i motłochu? Byłam na zebraniu i przyszli mieszkańcy (w ogromnej liczbie, bo nie pamiętam takiej frekwencji) nie dla p. Krupy, ale żeby oddać głos za Spółdzielnią. Proszę porównać zasoby Środuli z choćby z zasobami komunalnymi i dopiero wyrażać się "SYF, KIŁA I MOGIŁA". Ale skoro Paniusia Hrabianka, to nic na przeszkodzie, proszę się wyprowadzićzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hasło "uciekać, spółdzielniani idą" -

   gall anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

   Ale Gościowi się chciało!!! No jak się czyta, to patolagia, przestępczość zorganizowana i marazm totalny - proszę o adres takiej spółdzielni, żebym nie wiedział, gdzie nie kupowac mieszkania!!!...rozwiń całość

   Ale Gościowi się chciało!!! No jak się czyta, to patolagia, przestępczość zorganizowana i marazm totalny - proszę o adres takiej spółdzielni, żebym nie wiedział, gdzie nie kupowac mieszkania!!! Przecież nie można wszystkich jedną miarą! A poza tym postkomunistyczni to są już na emeryturach - ludzie, jeśli jesteście członkami, to sprawdzie swoją spółdzielnię, a nie dajcie sobą manipulować - I TO ZROBILI CZŁONKOWIE ŚRODULI - NIE DALI SOBĄ MANIPULOWAĆzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wróć na ziemię !!

   gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   w Sosnowcu od zawsze rządzi komuna, lub post komuna - to wszystko byli działacze ZMS, PZPR, w Sosnowcu spoza układu byłych działaczy nie ma prawa nic się wydarzyć - Sosnowiec pod względem mentalnym...rozwiń całość

   w Sosnowcu od zawsze rządzi komuna, lub post komuna - to wszystko byli działacze ZMS, PZPR, w Sosnowcu spoza układu byłych działaczy nie ma prawa nic się wydarzyć - Sosnowiec pod względem mentalnym jeszcze jest latach 70zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwyższy

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

   czas aby rozwiązać spółdzielnie.
   Mafia spółdzielcza - organizacja przestępcza rekrutująca się często ze środowisk postkomunistycznych (byłych członków aparatu państwa totalitarnego), o strukturze...rozwiń całość

   czas aby rozwiązać spółdzielnie.
   Mafia spółdzielcza - organizacja przestępcza rekrutująca się często ze środowisk postkomunistycznych (byłych członków aparatu państwa totalitarnego), o strukturze hierarchicznej, funkcjonująca najczęściej w spółdzielniach-molochach liczących kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Działalność organizacji jest oparta na wyzysku lokatorów spółdzielni mieszkaniowych w wyniku pobierania zawyżonych opłat czynszowych. Istnienie organizacji charakteryzuje się nieusuwalnością i nietykalnością władz, nadmierną konsumpcją środków finansowych przez tzw. "zaprzyjaźnione firmy" oraz przerośnięty aparat administracyjny, kominowymi płacami członków zarządu, inwestowaniem spółdzielczych funduszy w przedsięwzięcia nie związane ze statutowymi celami spółdzielczości, degradacją społeczności spółdzielni-molocha (powszechny brak prawa własności, podwyższona przestępczość, skupiska biedy, duża liczba eksmisji, dewastacje mienia).

   Głównym narzędziem finansowania organizacji i rozszerzania jej wpływów jest mechanizm wyprowadzania środków finansowych ze spółdzielni poprzez stosowanie systemu zakupu towarów i usług w zawyżonych cenach oraz księgowania fikcyjnych faktur usługowych. Legalizacja procederu jest możliwa dzięki kreatywnej księgowości i skutecznemu pozbawieniu członków spółdzielni możliwości realnego nadzoru nad wydatkami i polityką finansową dzięki manipulowaniu obsadą stanowisk w zarządzie i organach SM. Wielomilionowe budżety spółdzielni-molochów są źródłem łatwego pozyskiwania i transferowania pieniędzy do "zaprzyjaźnionych firm". Z powodu ogromnych kwot do rozdysponowania, niemożliwe jest księgowanie w spółdzielni wyłącznie fikcyjnych faktur (tylko usług, bez obrotu materiałowego), dlatego klasyczną metodę stanowią zakupy towarów po zawyżonych cenach (zawyżenia średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zależnie od czynników lokalnych). Niejednokrotnie też, w celu zagospodarowania rocznego budżetu realizuje się całkowicie pozbawione sensu ekonomicznego roboty (np. remonty elewacji budynku rok po roku).

   Organizacja, manipulując kryteriami wyboru dostawców w praktyce eliminuje z zaopatrzenia spółdzielni oferentów z wolnego rynku. Dostęp do zleceń zachowuje jedynie wyselekcjonowana, uprzywilejowana grupa tzw. "zaprzyjaźnionych firm" - często firm członków rad nadzorczych, rad osiedli, pracowników spółdzielni, członków rodzin zarządu, osób powiązanych z wpływowymi środowiskami.

   Spółdzielnie mieszkaniowe przez lata działalności wypracowały sobie zasady utrzymania władzy w celu korzystania z krwawicy mieszkańców. Zebrania wyborcze są ustawiane i władza pozostaje w rękach wieloletnich koterii. W spółdzielniach pracują krewni i znajomi Królika, a centralny związek spółdzielni mieszkaniowych stworzono nie ku pomocy mieszkańcom ale dla stworzenia lobby propagującego obecny stan rzeczy. Zwalniani są pracownicy obsługi technicznej, a urzędnicy pozostają . Kuriozalne jest, że spółdzielnie mieszkaniowe nie utrzymują stron informacyjnych w internecie (rzekomo w celu ochrony danych osobowych) i nie odpowiadają na korespondencję mailową. Na wszelki wypadek, na koszt spółdzielców, rzesze urzędników spółdzielczych porobiły kursy zarządców nieruchomości i w życiu się od tych pasożytów nie odczepimy, po prostu zostaną zarządcami wspólnot. Tereny zielone, boiska itd przekazywane są gminom, aby w ten sposób obniżyć sztucznie koszty więc pytanie, kto to będzie utrzymywał jest idiotyczne.
   Nie ma innego sposobu, żeby rozpędzić to towarzystwo jak przymusowo rozwiązać spółdzielnie i utworzyć wspólnoty, może w ten sposób spółdzielcy przestana być chłopami pańszczyźnianymi dziedzicznych koterii.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spoldzielnia wladza nieudolna

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Z** mi tej waszej glupoty.Zarzad pod rzadami p.Machury i starego ukladu nieudolny.Kazdy choc troche myslacy i inteligentny zauwazy te bloki brud ,slamsy na obecna chwile w porownaniu z innymi...rozwiń całość

   Z** mi tej waszej glupoty.Zarzad pod rzadami p.Machury i starego ukladu nieudolny.Kazdy choc troche myslacy i inteligentny zauwazy te bloki brud ,slamsy na obecna chwile w porownaniu z innymi osiedlami,ale i oczywiscie tam gdzie mieszkaja z Rady Nadzorczej,Radni moze coś sie dzieje, nawet i wieksza mocą im grzeją -reszta to straszy.Kazdy neutralny kto odwiedza to osiedle jest rozczarowany co do widoku i stanu technicznego budynkow.Te ochy i achy jak to jest super pod ich rzadami pisza tylko Ci co maja w tym interes lub pracownicy.Zarzadajcie rozliczenia z funduszu remontowego od 2007roku na kazdy budynek to wam dopiero oczy sie otworzą gdzie sa nasze pieniądze a dopiero pomawiajcie innych razem z nimi,bo o to im chodzi zeby utrzymac wladze i wysokie dochody.Ludzie wiecej myslcie bo to my jestesmy ich pracodawcami.Inne spoldzielnie juz grzeja.Moze zapytacie Zarzadcow dlaczego u nas nie?Rozporzadzenie Ministra Energetyki jest dla wszystkich obowiązujace,ale gdziezby tu jest wladza absolutna "na kolana i proś pana"!
   Nie wiem kto wam te mozgi wypral o polaczeniu z Hutnikiem gdyz z punktu prawnego to jest nie mozliwe.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama