Nowe trolejbusy w Tychach to solarisy [ZOBACZ]

  Nowe trolejbusy w Tychach to solarisy [ZOBACZ]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe tyskie trolejbusy
  1/4
  przejdź do galerii

  Nowe tyskie trolejbusy ©Jolanta Pierończyk

  Od czerwca średnia wieku tyskich trolejbusów nie będzie większa niż półtora roku. Znacznie obniżą go nowiutkie solarisy, które wkrótce wyjadą na tyskie ulice. Jest ich siedem i dołączą do ośmiu innych, równie nowych, które jeżdżą po Tychach od stycznia.
  - Te piętnaście nowych trolejbusów zostało zakupionych w ramach unijnego programu - mówi Zbigniew Brud, prezes Tyskich Linii Trolejbusowych. - Cała piętnastka to pojazdy marki Solaris. Zastąpią piętnaście starych pojazdów marki Jelcz.
  Tym samym Tyskie Linie Trolejbusowe dysponować będą 21 trolejbusami. Te 21 wozów to 15 wspomnianych nowych zakupionych w połowie z unijnej dotacji oraz sześć solarisów zakupionych wcześniej.

  - 21 trolejbusów w zupełności nam wystarcza. Codziennie na obsługę linii wyjeżdża bowiem 16 pojazdów - mówi prezes Zbigniew Brud.

  Wszystkie solarisy są niskopodłogowe, a do tego jeszcze oprócz silników trakcyjnych, zasilanych przez pantografy z nadziemnej sieci, posiadają także napęd bateryjny, co umożliwia im pokonanie kilku kilometrów w sytuacji np. awarii sieci. Dzięki temu nie będzie już tak, że trolejbus będzie wtedy blokował jezdnię.

  Jest też kilka innych udogodnień zarówno dla pasażerów, jak i kierowców.

  - W starych trolejbusach kierowca mógł polegać tylko na sobie, patrzył w lusterka i sam musiał wszystkiego pilnować - mówi kierowca Tomasz Sieniek. - W nowych trolejbusach komputer decyduje o wszystkim, komputer rejestruje wszystko i informuje. Na ekranie widzę, czy są drzwi otwarte, czy ktoś będzie z wózkiem wysiadał... Tu jest taki system, że gdybym zaczął zamykać drzwi, to nie grozi mi przytrzaśnięcie pasażera, ponieważ te drzwi automatycznie odbiją. Tak więc jest duża wygoda i dla kierowcy, i dla pasażera. Dodatkowo mam monitoring i cały czas widzę, co się dzieje w trolejbusie (można obraz przybliżać, powiększać) i na zewnątrz, zarówno przed, jak i za pojazdem. Obraz jest rejestrowany, a nagrania są przechowywane przez prawie miesiąc, więc w razie jakiegokolwiek zdarzenia można dokładnie prześledzić jego przebieg.

  W ślad za nowymi trolejbusami pójdzie modernizacja trakcji i jej rozbudowa. - Pojawią się nowe stanowiska dojazdowe pod sam budynek dworca PKP, a w przyszłym roku prawdopodobnie rozszerzymy trakcję także na Z 1 - mówi prezes Brud.
  Po modernizacji sieci będzie uruchomiona dodatkowa linia trolejbusowa. W tej chwili jest pięć.

  A wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu od jednej, 4-kilometrowej linii i trolejbusów produkcji radzieckiej ZIU 9B, popularnie zwanych ziutkami. Pierwszy trolejbus, czyli autobus na szelkach, pojawił się na tyskich ulicach 30 września 1982 roku. Do dziś nie ma na Śląsku drugiego miasta, które miałoby linię trolejbusową. W całym kraju są tylko trzy takie miasta: Gdynia (od 1943 r.), Lublin (od 1953 r.) i właśnie Tychy.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdynia Gratuluje

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Serdecznie gratuluję TLT Tychy i Panu Prezesowi Brudowi aż tylu nowych pojazdów.
   Mieszkańcom Tychów miłego użytkowania tych Solarisów, niech Wam dobrze służą w codziennym przewożeniu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chciałbym uchodzić za skandalistę...

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   ...ale uważam że dla pojazdów poświęconych, tak jak ten trolejbus na zdjęciu, OC nie powinno być obowiązkowe.

   Zdjęcie autora komentarza
   Panie red. Jolanto. Dlaczego nie używa Pani języka tyskiego tylko pisze "trolejbus" po polsku?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 30

   My Tyszanie mamy swój język i chyba jesteśmy odrębnym Narodem. Trolejbus to w naszej prastarej tyskiej mowie "trajtek". Dlatego wszyjskie artykuły o tyskich trolejbusach powinny używać tego słowa....rozwiń całość

   My Tyszanie mamy swój język i chyba jesteśmy odrębnym Narodem. Trolejbus to w naszej prastarej tyskiej mowie "trajtek". Dlatego wszyjskie artykuły o tyskich trolejbusach powinny używać tego słowa. Redakcja Der DZ nie chce chyba dyskryminować odrębności narodowościowych na Sląsku? No...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman!! ty pierunski gorolski SRAJTKU !!!

   Judasz lod gorolskiego nasienio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Wasze gorolskie srajtkowe obyczaje sa mi obce, nawet w przeludnionych gorolskich Tychach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman - oszust, kłamca i przestępca z Cielmic!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 10

   Wy Tyszanie oprócz trolejbusów i swojego języka, macie skarb największy jaki mógł się wam trafić! Chwała Bogu, że to "szczyńście" was tym skarbem pokarało! Nie wiemy czym sie Panu Bóczkowi...rozwiń całość

   Wy Tyszanie oprócz trolejbusów i swojego języka, macie skarb największy jaki mógł się wam trafić! Chwała Bogu, że to "szczyńście" was tym skarbem pokarało! Nie wiemy czym sie Panu Bóczkowi naraziliście - ale dobrze, że nas to ominęło! Pan Bóczek nie rychliwy ale sprawiedliwy!
   Jest nim przygłup ze wsi Cielmice posiadający cztery zawody i tytuły naukowe: adwokat, historyk, psycholog i psychiatra kliniczny! Czasami łazi po Paprocanach i ciula bergom po samochodach - jak zobaczy na nich plakietkę "SI". Jeżeli chcecie mieć te wasze "trajtki" całe to nie naklejajcie na nich żodnych reklam! Ciul wie co tymu przybłyndzie zaś do dekla dupnie i czym po trajtkach bydzie ciuloł?
   A - zapomnioł żech, tyn przybłynda mo rychtig Polskie miano: Sandman!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U nas też były

   Słupszczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

   w Słupsku w latach 80-tych też jeździły trolejbusy. z "niewiadomych" powodów miasto zrezygnowało z nich. Częsc z nich trafiła miedzy innymi do waszego miasta w ramach wymiany trajtek za autobus....rozwiń całość

   w Słupsku w latach 80-tych też jeździły trolejbusy. z "niewiadomych" powodów miasto zrezygnowało z nich. Częsc z nich trafiła miedzy innymi do waszego miasta w ramach wymiany trajtek za autobus. Przez nas też były one nazywane "trajtkami". Pozdrawiam. http://pl.wikipedia.org/wiki/Trolejbusy_w_Słupskuzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama