Uczennice obronią się same

Grzegorz Lisiecki

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Siemianowiccy strażnicy miejscy znów zaczęli szkolić uczennice gimnazjum z samoobrony. Akcja, która ruszyła wczoraj, jest kontynuacją szkoleń rozpoczętych w zeszłym roku. Pierwsze zajęcia w tej edycji programu odbyły się wczoraj, w Zespole Szkół nr 4 w Michałkowicach. W kursie wzięły udział uczennice klas trzecich Gimnazjum nr 7.
- Pierwsze spotkanie to oczywiście wprowadzenie do całego kursu - mówi Dariusz Płoskonka ze straży miejskiej, który wraz z Angeliką Kratochwil prowadzi zajęcia. - Ćwiczymy już jednak podstawy wejścia do dźwigni i uwolnienia się z uchwytów. Generalnie kurs będzie podobny do zeszłorocznego. Dziewczyny poznają podstawy padów i chwytów - wyjaśnia.

Kurs zakończy się w maju. Uczennice nauczą się, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.

- Dzięki temu będą bezpieczniejsze w drodze do i ze szkoły - zaznacza starszy inspektor Marek Kozubski, przewodniczący siemianowickiego Koła Związku Zawodowego Funkcjonariuszy oraz Pracowników Straży Miejskich i Gminnych. Kurs samoobrony urozmaicony zostanie zajęciami z udzielania pierwszej pomocy. Poprowadzą je pracownicy pogotowia ratunkowego.

W Gimnazjum nr 7 zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu - co wtorek. Instruktorzy ze straży miejskiej będą mieli prawdopodobnie dodatkowe zajęcia również w innej szkole.

- Rozmawiamy z Zespołem Szkół nr 1. W kursie samoobrony prawdopodobnie wezmą udział uczennice Szkoły Podstawowej nr 16 lub Gimnazjum nr 5. Wkrótce powinniśmy ustalić konkrety - dodaje Płoskonka.

Kurs organizowano już w ubiegłym roku. Urzędnicy wpadli na taki pomysł, bo w mieście często zdarzały się kradzieże telefonów komórkowych czy pieniędzy, a ofiarami napadów często padały nastolatki. Szkolenie finansuje miasto. Za każdym razem techniki samoobrony poznaje 30 dziewcząt.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo