Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido i Muzeum Ślaskie wybrane Najlepszymi Przestrzeniami Publicznymi woj. śląskiego

Bartosz Pudełko
Zakończyła się tegoroczna edycja na "Najlepszą Przestrzeń Publiczną woj. śląskiego". Spośród 32 realizacji z terenu całego regionu jury przyznało podwójne Grand Prix: dla Muzeum Śląskiego w Katowicach i Kopalni Guido w Zabrzu.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego to coroczny, otwarty konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Jego celem jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej, wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania przestrzeni.

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. W tym roku zorganizowano go po raz 16.

Do konkursu zgłoszono 32 realizacje z 24 gmin. Jury konkursu złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej postanowiło przyznać podwójne Grand Prix: dla Muzeum Śląskiego w Katowicach i Kopalni Guido w Zabrzu.

- Muzeum Śląskie w Katowicach (projektant - Florian Riegler, Roger Riewe - Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o.) zostało nagrodzone za stworzenie unikatowego miejsca realizującego najwyższe standardy i oczekiwania od przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu, będąc najlepszym rozwiązaniem dla każdej z tych kategorii - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Zabrzańska kopalnia została z kolei doceniona za za konsekwencję w realizacji unikatowego pomysłu upublicznienia, pokazania i wprowadzenia nowej funkcji obiektu użyteczności publicznej. Konkretnie chodzi o Strefę K8, czyli kompleks czterech komór na poziomie 320, które zostały zrewitalizowane i zaadaptowane do nowych funkcji: sali koncertowej, pubu, sali bankietowej i audiowizualnej. Strefę zaprojektowali: Sylwia Płomecka, Arkadiusz Płomecki i Sebastian Borecki.

- Dla nas to mimo wszystko zaskoczenie. Zdajemy sobie sprawę, że Strefa K8 jest unikatowa i zasługuje na nagrody, ale nie spodziewaliśmy się Grand Prix - mówi Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Trudność z jaką Strefa musiała się zmierzyć w tym konkursie polega właśnie na tym, że jest nieoczywista. To nie jest budynek, przestrzeń widoczna w mieście na pierwszy rzut oka. To podziemia kopalni, a te nie kojarzą się raczej z architekturą. Projektując komory bardzo zależało nam na tym, żeby właśnie ten element architektoniczny wydobyć. Wierzymy, że nam się udało, ale żeby ludzie mogli się o tym przekonać muszą do nas przyjechać i zobaczyć to na własne oczy, bo czasem trudno wyobrazić im sobie połączenie sztuki, architektury i naturalizmu kopalni. A mimo tych trudności zostaliśmy docenieni i to na równi z Muzeum Śląskim - dodaje.

Poza Grand Prix jury przyznało również nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA:

Nagroda: Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach. (arch. Robert Skitek z zespołem).
Wyróżnienie: Rozbudowa i remont sceny głównej, widowni wraz z zapleczem socjalno-technicznym Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu - etap II (projektanci: Maciej Wiewióra, Magdalena Żuławska, Marian Kręzel, Szymon Duda).

ZREWITALIZOWANA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA:

Nagroda: Rewitalizacja Centrum Gminy - Budowa Pawilonu Wielofunkcyjnego w Dębowcu (projektant - Jakub Gałęski).
Wyróżnienie: Plac na Glanc 2014, Katowice (projektanci: Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski).

OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:

Dwa wyróżnienia: Rozbudowa i przebudowa Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (projektant - Jarosław Mańka - SAR SP. z o.o.); Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (projektant: Krzysztof Gorgoń).

ZREWITALIZOWANY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:

Dwie nagrody: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (projektanci: An Archi Group s.c); Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku (projektant - Kolores Robert Kwiatek).

Wyróżnienie: Rewitalizacja Zespołu Sztygarka w Chorzowie przy ul. Księdza Piotra Skargi 34a (projektanci: Piotr Buśko, Walenty Wróbel)

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE:

Bytom - Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku biurowego na Zakład Aktywności Zawodowej o profilu restauracyjnym wraz ze zmianą sposobu użytkowania (projektanci: Grzegorz Bednarczyk, Damian Zwarycz).

NAGRODA INTERNAUTÓW:

"Budowa parku tematycznego - Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie" (projektanci: Pracownia
Architektoniczna JM Jerzy Makowski, Pracownia Żywokost dr. Waldemar Szendera, Pro-art Wojciech Mendzelewski, PIG - Państwowy Instytut Badawczy Oddział górnośląski Paweł Woźniak; Marta Szubert).


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kopalnia Guido i Muzeum Ślaskie wybrane Najlepszymi Przestrzeniami Publicznymi woj. śląskiego - Dziennik Zachodni