Zakazy poszły do sądu

  Zakazy poszły do sądu

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach sprawę uchwały Rady Miasta Częstochowy wprowadzającą regulamin parków im. Stanisława Staszica i 3 Maja w bezpośredniej bliskości Jasnej Góry. Zdaniem wojewody, uchwała jest sprzeczna z prawem.
  - Nie było już możliwe uchylenie jej w trybie organu nadzoru, ponieważ upłynął termin przewidziany na takie działanie. Długo trwała analiza regulaminów i ostatecznie wojewoda zakwestionował osiem z dwunastu rozmaitych zakazów, jakie tam się znajdują - wyjaśnia Renata Kostiw z biura prasowego wojewody.

  Chodzi o to, że obostrzenia takie, jak zakaz spożywania alkoholu, niszczenia parkowego wyposażenia czy zakłócania spokoju innych użytkowników parku są już uregulowane w innych aktach prawnych, np. w kodeksie wykroczeń albo ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Prawo miejscowe, zdaniem wojewody, nie powinno powielać postanowień prawa wyższego rzędu.


  - Wystarczy spojrzeć na bramę parku, wisi tam mnóstwo piktogramów, same zakazy. Przecież to bez sensu, żeby zabraniać osobie nietrzeźwej chodzenia po parku. A po ulicy może? Co innego, gdyby spożywa alkohol. Sam widziałem, jak latem strażnicy przeganiali ludzi siadających na trawie. A oni chcieli tylko rozłożyć koc i odpocząć. W całej Europie wolno tak robić, tylko u nas nie - opowiada Józef Gruszka, spotkany w parku 3 Maja.

  Parki oddano do użytku po remoncie w lutym ubiegłego roku. Wtedy krytykowano wprowadzony regulamin. Wytykano urzędnikom, że zabrania on wprowadzania psów, ale nic nie mówi o innych zwierzętach, choćby... krowach.

  - Regulamin ma chronić przed dewastacją nasze wspólne dobro, może wymaga po prostu modyfikacji - ocenia Marcin Maranda, radny, zabiegający o wywieszenie przed parkami informacji w obcych językach.

  Częstochowski urząd zapowiedział analizę zastrzeżeń wojewody. Sprawę może rozstrzygnąć Wojewódzki Sąd Administracyjny lub nowa uchwa-ła Rady Miasta, korygująca feralny regulamin.
  
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama