Jerzy Buzek: kultura posiada ładunek rewolucyjny

  Jerzy Buzek: kultura posiada ładunek rewolucyjny

  Jerzy Buzek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sztuka i kultura są pomostem między różnymi wspólnotami, bo duch nie zna granic, jest ponad podziałami - przekonuje Jerzy Buzek.
  Jerzy Buzek: kultura posiada ładunek rewolucyjny

  ©Janusz Wójtowicz

  Związki między polityką a kulturą są dzisiaj znacznie silniejsze, niż wydaje nam się w naszym wyspecjalizowanym, często podzielonym świecie. Zawsze miałem tego świadomość, uczestnicząc w życiu społecznym i politycznym w moim rodzinnym kraju, najpierw w opozycji do autorytarnej władzy w ramach Solidarności, a potem w otwartych działaniach publicznych, zwłaszcza jako premier polskiego rządu. Tym bardziej byłem tego świadomy, uczestnicząc w życiu politycznym Europy jako eurodeputowany i przewodnicząc Parlamentowi Unii Europejskiej.

  Chodzi nie tylko o to, że politycy powinni znać kulturę lub umiejętnie nią zarządzać, ale przede wszystkim o to, że to kultura jest - czy raczej może być - sercem polityki. I to w różny sposób.
  Kultura jest fundamentem każdej wspólnoty. To właśnie ona buduje jej tożsamość, potencjał i wymiar duchowy. To residuum wartości, standardów, geniuszu

  Kultura jest fundamentem każdej wspólnoty. To właśnie ona buduje jej tożsamość, potencjał i wymiar duchowy. To residuum wartości, standardów, geniuszu. To serce każdej wspólnoty, które pozwala jej żyć nawet wtedy, gdy nie posiada ona politycznego ciała. Wiem, co mówię. Przecież Polska przez ponad 100 lat nie miała bytu państwowego i przetrwała właśnie dzięki kulturze. Kultura pomogła nam także przetrwać lata okupacji i komunistycznej dyktatury.

  Ale kultura jest też pomostem między różnymi wspólnotami, bo duch nie zna granic, twórcza wyobraźnia, literatura, poezja, sztuka są ponad podziałami, przekraczają to, co je ogranicza. Stąd pokładam wielkie nadzieje w kulturze jako ważnym nośniku integracji europejskiej. Elemencie, który jednoczy ponad narodowymi granicami.

  I jeszcze jedno. Kultura posiada w sobie ładunek rewolucyjny. Przenosi nas nie tylko ponad narodami, ale też przygotowuje radykalne zmiany. Jeśli przyjrzeć się historii obalania żelaznej kurtyny w Europie, to dokonała jej przede wszystkim kultura: samizdat, domowe teatry, bardowie, niepokorna sztuka. Ludzie, którzy jednoczyli się nie wokół opozycyjnych wobec reżimów partii, bo te nie były możliwe, ale wokół rewolucyjnych idei takich jak wolność, niepodległość, równość, godność. Pamiętam czasy, gdy najbardziej rewolucyjna była poezja.

  W Polsce słynny wiersz poety noblisty Czesława Miłosza przyczynił się do wzbudzenia nastrojów rewolucyjnych, co w końcu zaowocowało powstaniem ogólnonarodowego ruchu Solidarność, w podobny sposób, jak działania politycznej opozycji.

  Przytaczam jego fragment:
  "Który skrzywdziłeś człowieka prostego
  Nad krzywdą jego śmiechem wybuchając
  Gromadę błaznów koło siebie mając
  Na pomieszanie dobrego i złego
  Złote medale na twoją cześć kując,
  Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,
  Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
  Zabijesz go, narodzi się nowy.
  Spisane będą czyny i rozmowy (...)".

  Ten wiersz to kwintesencja kultury, która stała się polityką, i polityki, która stała się skuteczna dzięki kulturze. Niech mi wolno będzie stwierdzić, że takie powiązania między kulturą a polityką są również kwintesencją dorocznej nagrody Europejskiej Fundacji Kulturalnej "Pro Europa" dla polityków.

  Niniejszy tekst powstał na podstawie przemówienia wygłoszonego przez Jerzego Buzka z okazji wręczenia mu w Lipsku dorocznej Europejskiej Nagrody Kultury w kategorii "Polityka".

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BO TO TAKI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   POlski UKŁAD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ło-Buzek!

   Eeeeee! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8


   "Cudo"-twórco przebrzidły, pod sąd!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Buzek do Prokuratora

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 24

   Dlaczego p. Buzkiem nie interesuje się Prokurator Generalny za jego reformy, których szkodliwość wychodzi na światło dzienne?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ooo ! Buzek ohoho !

   Kodeks Karny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   premier pajac - zostawił po sobie 3,5 mln bezrobotnych, afery finansowe ( PZU) afery kryminalne - minister sportu łódzki przekręciarz Dębski ( zginął w porachunkach gangsterskich) i wiele wiele...rozwiń całość

   premier pajac - zostawił po sobie 3,5 mln bezrobotnych, afery finansowe ( PZU) afery kryminalne - minister sportu łódzki przekręciarz Dębski ( zginął w porachunkach gangsterskich) i wiele wiele innychzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama