Znacie cukiernię „U Janeczki”? Poczytajcie o jej burzliwej...

  Znacie cukiernię „U Janeczki”? Poczytajcie o jej burzliwej historii [NASZA HISTORIA]

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wakacje w Wiśle to obowiązkowa wizyta „U Janeczki” na lodach. Skąd wzięła się nazwa „U Janeczki”? - odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym numerze miesięcznika „Nasza Historia”, który od kilku dni jest do kupienia w kioskach województwa śląskiego.
  Znacie cukiernię „U Janeczki”? Poczytajcie o jej burzliwej historii [NASZA HISTORIA]
  Nasz dziennikarz Jacek Drost wybrał się do Wisły na spotkanie z właścicielami słynnej cukierni, od kilkudziesięciu lat wrosłej w krajobraz Beskidów. do której wstąpienie na ciastko, kawę czy lody jest żelaznym punktem programu dla większości turystów przyjeżdżających do Wisły.

  Jacek Drost tak opisuje swoją wizytę u Białasów: Siedzimy przy kawiarnianym stoliku w nowocześnie zaaranżowanym lokalu z widokiem na Kubalonkę i Stożek (to główna siedziba firmy, przy ul. 1 Maja 9, filie są na Rynku w Wiśle i w Ustroniu), wokół unoszą się zapachy słodkich ciast oraz parzonej kawy. Janina Białas opowiada o początkach „słodkiego” biznesu. - Z nazwą „U Janeczki” była ciekawa historia.
  Jak się tu przeprowadziliśmy i zaczęliśmy urządzać cukiernię, to przyszedł naczelnik miasta, wtedy byli jeszcze naczelnicy, i spytał, jaką cukiernia będzie miała nazwę. Odpowiedziałam, że nie wiem. Zaproponowałam: może „Kryształowa”, może „Andżelika”, pomysłów było mnóstwo. Jednak naczelnik stwierdził, że się nie zgadza i sugerował, żeby było od imienia, a najlepiej jakby się nazywała „U Zochy”, co mnie zbulwersowało, wydawało się takie ciężkie i ponure. Pomyślałam, że lepiej będzie „U Janeczki”. Fajnie się kojarzyło, było takie lekkie. No i przecież ja mam na imię Janina - opowiada Jackowi Drostowi pani Białas. Zdradza także, jakie były początki, jak firma zdobywała krok po kroku klientów, jakich zabiegów trzeba było, by zdobyć towar w czasach kiedy „nie było niczego”.

  Zachęcam do lektury całego tekstu, zamieszczonego na łamach miesięcznika „Nasza Historia”. Znajdziecie tam Państwo także inne śląskie historyczne tematy.

  Listopadowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów.
  • Górnośląscy Niemcy czekali na Niemcy. Doczekali III Rzeszy.
  • Kramstowie, zwani śląskimi Rockefellerami, mieli swoje gwarectwo w Katowicach.
  • Stary dworzec z ulicy Dworcowej. Kiedyś był wizytówką Katowic.
  • Aleksandra Śląska, córka powstańca śląskiego, znanego śląskiego polityka
  • Tajemnica śmierci turysty w Tatrach. Stał się ofiarą dezertera-zbrodniarza.  *Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
  *Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama