Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odżyły nadzieje na województwo częstochowskie

Janusz Strzelczyk
Poseł Konrad Głębocki naukowo zajmuje się województwem częstochowskim. Ma propozycję, jak ono ma wyglądać na mapie
Poseł Konrad Głębocki naukowo zajmuje się województwem częstochowskim. Ma propozycję, jak ono ma wyglądać na mapie janusz strzelczyk
W zasadzie w Częstochowie wszyscy się zgadzają na utworzenie województwa częstochowskiego, ale nie brakuje sporów.

Tuż po wyborach parlamentarnych częstochowscy posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie podtrzymali i podtrzymują swoje deklaracje o staraniach o powrót województwa częstochowskiego na mapę administracyjną Polski.

Na ostatniej sesji rady miasta nowo wybrani parlamentarzyści - poseł Konrad Głębocki i senator Artur Warzocha - zapewniali, że nie ustaną w wysiłkach o utworzenie województwa częstochowskiego. O swoim poparciu dla tej idei zapewniał też prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Pozornie wszyscy są zgodni, ale wiadomo, że sprawa budzi spore emocje.

- Jakie ma pan propozycje w sprawie województwa częstochowskiego? - pytał Krzysztofa Matyjaszczyka Konrad Głębocki.

- Przyjdźcie do mnie i określcie, czego ode mnie chcecie. Przestańcie gadać, zacznijcie realizować obietnice - odparł prezydent.
Zresztą lewica też składała obietnice nie tyle bezpośredniego utworzenia województwa czestochowskiego, ale nawet powrotu do 49 województw.

Prawo i Sprawiedliwość jest zdeterminowane, by utworzyć województwo środkowopomorskie - w oparciu o regiony Koszalina i Słupska - oraz województwo warszawskie - z Warszawy i najbliższej okolicy. O województwie częstochowskim już tak głośno się nie mówi. Poza samą Częstochową oczywiście.

Szymon Giżyński, ostatni wojewoda częstochowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości wybrany do Sejmu na kolejną kadencję, od lat walczy o powrót województwa częstochowskiego na mapę administracyjną kraju. Ale o przyszłości wyraża się bardzo rozważnie. Podkreśla, że to koncepcja strategiczna Prawa i Sprawiedliwości. Ale Częstochowa powinna najpierw na to zasłużyć. Mieszkańcy muszą tego naprawdę chcieć.

Rzecz jasna województwa nie da się zbudować z samej Częstochowy. Dlatego jeszcze w 2006 roku powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego. Pięć lat później komitet postulował (przy poparciu Rady Miasta), by razem z wyborami parlamentarnymi odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego. Jednak prezydent Komorowski takiego referendum nie rozpisał.

Z opracowania naukowców Politechniki Częstochowskiej, Akademii im. J. Długosza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wynika, że Częstochowa z okolicznymi powiatami tworzy region historycznie ze sobą związany.

Jak bardzo powiązany i na ile historycznie, trzeba jeszcze dokładnie ustalić. Dziś wiadomo, że w skład nowego województwa mają wejść powiaty: częstochowski, myszkowski, zawierciański, kłobucki, lubliniecki, radomszczański, wieluński, wieruszowski, pajęczański. Pytanie, czy Częstochowa znajdzie w walce o województwo odpowiednio silnych sojuszników.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odżyły nadzieje na województwo częstochowskie - Dziennik Zachodni