Ustawa krajobrazowa: Walka z reklamową wolną amerykanką

  Ustawa krajobrazowa: Walka z reklamową wolną amerykanką

  Tomasz Klyta,KUB,KAKA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kolejne samorządy zaczynają walkę ze szpetnymi reklamami w ramach tzw. ustawy krajobrazowej. Założenie dobre, ale nowe przepisy są złe - ostrzegają jej przeciwnicy.
  Wkrótce taki widok może przejść do historii. Samorządowcy mają narzędzie do walki z reklamowym miszmaszem.

  Wkrótce taki widok może przejść do historii. Samorządowcy mają narzędzie do walki z reklamowym miszmaszem. ©Tomasz Klyta

  Nie ma co ukrywać, że teraz na ulicach jest brzydko. Dzięki nowym przepisom uda się to zmienić - komentuje Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. Niedawno tamtejsza Rada Miejska, przyjęła uchwałę, która rozpocznie procedurę określania zasad umieszczania w mieście reklam zewnętrznych. Podobne uchwały zostały już przegłosowane w Katowicach, Żorach oraz w Rybniku.
  Sama ustawa krajobrazowa nie zmieni nic. Jej uzupełnieniem muszą być uchwały rad miast i gmin. Tam znajdą się szczegółowe wytyczne dotyczące reklam zewnętrznych, opłat oraz kar(będą zasilały budżet samorządów).

  - Inwentaryzację i przygotowanie koncepcji zmian w centrum, zlecimy zewnętrznej firmie urbanistycznej. Po wcześniejszych konsultacjach „uchwała reklamowa” zostanie przyjęta w połowie przyszłego roku - mówi Skrabaczewski.

  Gminy same będą mogły określić zasady dot. wielkości i miejsc umieszczania reklam. Opłaty i kary muszą się zmieścić w ramach zapisanych w ustawie. W przypadku reklamy zewnętrznej, trzeba będzie zapłacić do 2,5 zł opłaty stałej oraz do 0,2 zł za każdy metr kw. powierzchni reklamy. Są to stawki dzienne. Kara za nielegalną reklamę może wynieść nawet 40 - krotność opłaty dziennej
  Samorządowcy chwalą możliwości jakie dają nowe przepisy. Na razie nie mają jednak sprecyzowanych pomysłów na ich wykorzystanie.

  - Uporządkowanie naszych miast powinno polegać głównie na redukcji ilości reklam, oraz spójności wizualnej. Nie bez znaczenia pozostaje edukacja naszej wrażliwości estetycznej i zmiana przyzwyczajeń - abyśmy nie podążali za krzykliwym przekazem, a skupili się n jakości wizualnej, która, w przestrzeni czasu, lepiej sprzedaje produkty i usługi. Wybierając zewnętrzną reklamę kierujmy się zasadą „mniej znaczy lepiej” - radzi Angelika Gromotka ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

  Jak twierdzi Robert Załupski, redaktor naczelny kwartalnika OOH Magazine, choć intencje ustawodawcy były dobre, zmiany w przepisach idą w złym kierunku.

  - Trudno mi uwierzyć, że armia urzędników, strażników miejskich czy policjantów, będzie biegała po mieście i skutecznie usuwała nielegalne reklamy. Już teraz sobie z nimi nie radzą. Powinno się zacząć od małych kroków, np. wprowadzenia specjalnych stref reklamy outdoorowej. To może być dobry komunikator dla różnych instytucji czy firm lokalnych - uważa.


  *Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
  *Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ustawa krajobrazowa

   alFred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe jak Tarn Góry poradzą sobie z reklamami ustawionymi na prywatnych posesjach a walącymi po oczach kierowców oczekujących na zielone. Patrz wjazd na obwodnicę od strony Nakła Ślaskiego - jest...rozwiń całość

   Ciekawe jak Tarn Góry poradzą sobie z reklamami ustawionymi na prywatnych posesjach a walącymi po oczach kierowców oczekujących na zielone. Patrz wjazd na obwodnicę od strony Nakła Ślaskiego - jest ich tam chyba kilkadziesiąt.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama