Uczeń na wagę złota, jak go zatrzymać?

  Uczeń na wagę złota, jak go zatrzymać?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczeń na wagę złota, jak go zatrzymać?

  ©Andrzej Zgiet

  Mniejsze miasta regionu szukają pomysłu na wyhamowanie ucieczki absolwentów gimnazjów do szkół średnich w wielkich ośrodkach. W Świętochło- wicach właśnie powstał zespół specjalistów składający się z pedagogów, metodyków, samorządowców, którzy zastanawiają się jak rozreklamować miejskie szkoły. W Mysłowicach już trzy lata temu uruchomiono program “Ucz się w Mysłowicach”, który ma ten sam cel. Już przyniósł pozytywne efekty.
  Uczeń na wagę złota, jak go zatrzymać?

  ©Andrzej Zgiet

  Uciekający absolwent to duży problem dla miasta  W Świętochłowicach w tym roku na 460 absolwentów gimnazjów do szkół średnich w mieście zapisało się zaledwie 186 z nich. - Pozostali odeszli do placówek w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Katowicach, do tego taka tendencja utrzymuje się od lat - informuje Karina Pawłowska, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

  By poprawić te statystyki i zwiększyć atrakcyjność szkół średnich w mieście uruchomiony zostanie specjalny program „Tu jest moje miejsce” nad którym już pracują eksperci z zakresu oświaty. Pomysłów mają wiele. Szczególny nacisk ma być położony m.in. na promocję szkół w mediach społecznościowych.

  Jeśli do reklamy na popularnych wśród młodych portalach dołożymy kampanię billboar- dową, której bohaterami są sami uczniowie, filmy promocyjne czy specjalną konferencję, którą prowadzą również licealiści czy uczniowie techników miejskich, sukces jest gwarantowany. Bowiem tak, w wielkim skrócie, wygląda program “Ucz się w Mysłowicach”, który działa od trzech lat.

  - Po przeprowadzeniu kampanii nasze szkoły wybiera około 70 procent uczniów, wcześniej to było 40 procent z nich - wylicza Kamila Szal, rzecznik prasowy UM w Mysłowicach. - Często wybór innej szkoły wiązał się wyłącznie z brakiem informacji o kierunkach kształcenia i ofercie lokalnych szkół - dodaje Szal.

  Z podobnym problemem mierzy się wiele miast w Śląskiem. Śląski Urząd Marszałkowski trzy lata temu przyjrzał się z jakich miast do jakich dojeżdżają uczniowie szkół średnich. Oczywiście nie wszystkie przejazdy związane są ze szkolnymi gustami młodych ludzi. W wielu przypadkach po prostu w ich miejscowościach nie ma szkół średnich. Jednak raport pokazuje, że do szkół znajdujących się poza gminą, w której mieszka uczeń dojeżdża ponad 22 proc. młodych ludzi. Najchętniej wybierają placówki w Katowicach, następnie Częstochowę, Chorzów, Bielsku-Białej, Bytomiu czy Żywcu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama