Mówi o niej cała Polska, bo... nie studiuje. Oto maturzystka...

  Mówi o niej cała Polska, bo... nie studiuje. Oto maturzystka Sara

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sara (z prawej) z Bożeną Balcerak, polonistką i wicedyrektorką IV LO im. Chrobrego w Bytomiu

  Sara (z prawej) z Bożeną Balcerak, polonistką i wicedyrektorką IV LO im. Chrobrego w Bytomiu ©arc. prywatne

  Bytomianka. Jedna z najlepszych maturzystek w kraju. Pracuje jako kasjerka w restauracji i zbiera na wymarzone studia. Pomocy nie chce.
  Sara (z prawej) z Bożeną Balcerak, polonistką i wicedyrektorką IV LO im. Chrobrego w Bytomiu

  Sara (z prawej) z Bożeną Balcerak, polonistką i wicedyrektorką IV LO im. Chrobrego w Bytomiu ©arc. prywatne

  Sara Nowak, tegoroczna absolwentka IV LO im. Chrobrego w Bytomiu, od kiedy zdała egzamin dojrzałości, zamiast odpoczywać na wakacjach, a potem rzucić się w wir studenckiego życia, po prostu zabrała się do pracy.

  O jej decyzji pisaliśmy miesiąc temu na łamach Dziennika Zachodniego. Sara marzy o studiach poza granicami Polski. Ale sama postanowiła na nie zarobić. Jej decyzja zrobiła wrażenie na wielu osobach. Dlaczego? Bo Sara to jedna z 21 najlepszych tegorocznych maturzystów w Polsce.

  Egzaminy zdała świetnie, na 100 procent  Laureaci wybierani byli w ramach II edycji ogólnopolskiego konkursu „Matura na 100 procent”, organizowanego przez krakowską Fundację „Zawsze Warto” z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

  A jednak zamiast pójść na studia, Sara zaczęła pracę jako kasjerka w jednej z gliwickich restauracji. Kiedy o bytomiance zrobiło się głośno, wiele osób zadeklarowało, że pomoże dziewczynie zdobyć pieniądze na wymarzone studia.
  Jednak Sara tej pomocy wcale nie chce. - Dostałam kilka sygnałów z portali konsultingowych. Ale organizacje zbiórek publicznych, imprez pt. „Zbieramy na studia dla Sary”, są zwyczajnie sprzeczne z moimi wartościami i deklaracjami - podkreśla dziewczyna.

  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Sara Nowak to jedna z najlepszych maturzystek w Polsce

  Sara Nowak - jedna z najlepszych maturzystek w Polsce - pracuje w Gliwicach

  Link do głównego zdjęcia

  Sara Nowak to jedna z najlepszych maturzystek w Polsce ©arc prywatne  Dodaje, że po publikacjach w internecie, odezwały się do niej osoby studiujące poza Polską, chętne, aby podzielić się swoim doświadczeniem.

  W naszej pierwszej rozmowie, miesiąc temu, mówiła bowiem o tym, że sama chciałaby się angażować w działalność charytatywną, by pomóc innym.

  Na jakie studia zbiera pieniądze bytomianka?

  - Wciąż nie mam wybranej uczelni. Waham się, czy studiować w Wielkiej Brytanii, czy może w Niemczech. Wiem, że jeśli będę miała trochę oszczędności i pracę na pół etatu, to sobie tam na miejscu poradzę - podkreśla Sara.
  Nie zmieniły się jej plany, co do wyboru kierunku. Będą to na pewno nauki ścisłe, a konkretnie specjalizacje związane ze statystyką.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Badz sprytniejsza!

   Stefania Lazar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Sara nie jest pierwsza osoba, która zbiera na wymarzone studia. Istnieją granty uczelnianie, kredyty studenckie- Saro wystarczy rzetelnie sprawdzić informacje na poszczegolnych uczelniach i napewno...rozwiń całość

   Sara nie jest pierwsza osoba, która zbiera na wymarzone studia. Istnieją granty uczelnianie, kredyty studenckie- Saro wystarczy rzetelnie sprawdzić informacje na poszczegolnych uczelniach i napewno dasz rade. Jeśli interesują Cie studia za zagranicą to już teraz powinnaś wyjechać. Oswoić sie z językiem i co najważniejsze powinnaś mieć prace w Państwie w których chcesz studiować. Myśl o wszystkich aspektach. Zdałaś mature na 100%, a logika jest Ci obca. Zarobki polskie po przewalutowaniu nie dają Ci możliwości opłacenia całych studiów i życia poza granicami. Powodzenia!;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parcie na sławę...

   jagna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Zdolnych młodych ludzi w naszym kraju jest zdecydowanie więcej. A wśród nich wielu takich, których nie stać na zagraniczne studia. Niech studiuje w kraju, a jeśli chce za granicą- droga wolna- chce...rozwiń całość

   Zdolnych młodych ludzi w naszym kraju jest zdecydowanie więcej. A wśród nich wielu takich, których nie stać na zagraniczne studia. Niech studiuje w kraju, a jeśli chce za granicą- droga wolna- chce zarobić na te studia- szacun, proszę bardzo. Ale żeby ją finansować?! Jest o wiele więcej takich ludzi, jak ona, a jakoś się o nich nie trąbi i nie zbiera na nich kasy. Znalazła sposób na zaistnienie i sponsoring studiów- tyle. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nich j...e ze 100 lot na uniwersytet 3 wieku

   życzliwy ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   za 100 lot a może dłużej ! ze ktoś jest wśród 21 najlepszych maturzystów nie oznacza ze jest zaradny życiowo to nazywa się fujara życiowa ! tak samo rodzice, chyba ze chodzi o rozgłos medialny ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obiektywnie

   0101 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Piszą o niej media, piszą o niej przede wszystkim ci, którzy jej po prostu zazdroszczą, ponieważ swoją pozycję zawdzięczają głównie układom, nepotyzmowi, lewymi lub prawymi pieniędzmi, a na pewno...rozwiń całość

   Piszą o niej media, piszą o niej przede wszystkim ci, którzy jej po prostu zazdroszczą, ponieważ swoją pozycję zawdzięczają głównie układom, nepotyzmowi, lewymi lub prawymi pieniędzmi, a na pewno nie własnemu talentowi. Ja tę dziewczynę doskonale rozumiem. Ona prawdopodobnie już zrozumiała w jakim kraju przyszło jej uczyć się aż do matury. Dlatego studia pragnie ukończyć z dala od tego kraju. Dyplom jakiejkolwiek polskiej uczelni właśnie z takich powodów dzisiaj nic nie znaczy, nic. Przypuszczam, że jak ta młoda osoba pozna życie na Zachodzie to już nie wróci potem do tego grajdołka wzajemnej adoracji, kraju, który tylko w niewielkim stopniu jest bardziej ucywilizowany niż mafijna Rosja. Dziewczyno nie warto być Polakiem w Polsce, to naprawdę nie jest miejsce dla zdolnych ludzi. Zostaw ten grajdołek ludziom z układu, niech się nawet udławią swoją niewiedzą i niekompetencją. Dlaczego masz być potem przez nich perfidnie wykorzystywana?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama