Figura Św. Barbary w Bogucicach jak nowa i z obiema rękami...

  Figura Św. Barbary w Bogucicach jak nowa i z obiema rękami [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Figurka Św. Barbary w Katowicach Bogucicach odsłonięta
  1/18
  przejdź do galerii

  Figurka Św. Barbary w Katowicach Bogucicach odsłonięta ©Marzena Bugała-Azarko

  Figurka Św. Barbary z Bogucic odsłonięta! Figurka na ulicę Kopalnianą w Katowicach wróciła po trwającej kilka miesięcy renowacj. W poniedziałek oficjalnie zaprezentowano ją mieszkańcom Bogucic. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Figurka Św. Barbafry w Katowicach odsłonięta! Na uroczystości pojawiło się ich naprawdę sporo. Dumni byli mieszkańcy familoka z Kopalnianej.

  - Bardzo się cieszymy, jeszcze niedawno święta wyglądała, jakby ją mocniejszy wiatr miał złamać - wspominała pani Ewa. Byli też wśród zebranych górnicy z dawnej kopalni Katowice.

  ZOBACZ KONIECZNIE I PORÓWNAJ:
  TAK WYGLĄDAŁĄ FIGURKA ŚW. BARBARY SPRZED RENOWACJI


  - Niewielu wie, że ulica Kopalniana była łącznikiem między szybami Warszawa I i II a szybem wentylacyjnym. Górnicy przechodzili nią do łaźni, kłaniali się i żegnali przed św. Barbarą. I chyba ich usłuchała, bo większych wypadków na kopalni nie było - wspominał Leszek Boniewski, przewodniczący rady osiedla i były górnik KWK Katowice.

  Figurka z kapliczką stoją przy Kopalnianej od 1933 roku. Kopalnia od lat już nie istnieje, ale figurka pozostała. Niebawem zaczną ją mijać ci, którzy od strony Bogucic będą zmierzali do strefy kultury powstającej na terenie kopalni, czyli do gmachu NOSPR oraz nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

  Jeszcze w zeszłym roku św. Barbara miała odbitą prawą rękę, brakowało też na postumencie tablic. Jej renowacją po interwencji DZ zajęła się pracownia konserwacji zabytków z Sosnowca. Figura została oczyszczona ze starych warstw farby, na nowo pomalowana i oczywiście odzyskała rękę.

  Gotowa była już na początku tego roku, ale z jej powrotem na ul. Kopalnianą zwlekano do czasu zakończenia modernizacji ulicy. Za odnowienie figurki zapłacił Katowicki Holding Węglowy.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama