18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trujące tacki do mięsa: Dlaczego z mięsa wycieka ohydna breja?

Agnieszka Strzelczyk
Trujące tacki do mięsa? To informacja numer jeden w polskim internecie! Czy mięso sprzedawane na styropianowych tackach może być trujące? Pytamy ekspertów.

Zafoliowane i położone na tacce. Takie zapakowane mięso kupujemy każdego dnia w osiedlowych sklepikach i supermarketach. Po wypakowaniu niejednokrotnie z mięsa wycieka brunatna breja... Wszystko przez trujące tacki do mięsa.

Każde mięso w małych sklepach i supermarketach owijane jest folą. Między mięsem a tacką znajduje się specjalna wkładka, która wchłania wilgoć mięsa. Identyczne wkładki stosuje się w pampersach i podpaskach.

Dr hab. inż. Stanisław Zięba, specjalista od żywności uważa, że jeśli wkładka jest po bokach zaciśnięta wszystko jest w porządku. Wkładki najczęściej są jednak obcinane po bokach przez co chemiczny płyn wchodzi w relację z mięsem.

CZYTAJ TAKŻE:
Indyk, który tak naprawdę jest kurą, czyli mięsne afery z woj. śląskiego
Polscy producenci mięsa: To tylko czeska nagonka na nasze mięso, aby je wyrzucić z rynku

Niebezpieczną substancją jest poliakrylan sodu, organiczny związek chemiczny w postaci soli sodowej, charakteryzujący się zdolnością do wiązania znacznych ilości wody. Badania nad poliakrylanem sodu i jego wpływem na zdrowie człowieka wciąż trwają. Pojawiają się także spekulacje, że substancja wytwarza komórki nowotworowe.

Wkładka działa jak pieluszka. Soki z mięsa wsiąkają w materiał z poliakrylanem sodu, po czym wypływają przez poucinane krawędzie tworząc żelową maź. Wychodzi z tego połączenie mięsnych soków, krwi i chemicznej substancji.

Podczas warszawskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu żywności, dr hab. Stanisław Zięba stwierdził, że stosowanie takich podkładek jest absolutnie niedopuszczalne, ponieważ jest ryzyko wyciekania chemicznych absorbentów. Kiedy mięso zetnie się z absorbentem może dojść nawet do zatrucia!

- Podkładki są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ale muszą spełniać odpowiednie warunki - mówi Katarzyna Kielar z Inspekcji Handlowej w Katowicach. - Jak na razie nie przeprowadzamy kontroli pod tym względem, ale na pewno będziemy to robić - dodaje.

Czy kupujecie mięso na tackach? Czy po medialnych publikacjach na temat poliakrylanu sodu zmienicie swoje zakupowe nawyki? Komentujcie!



*WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!