Praca po znajomości? Nie ma w tym nic złego - tak uważa...

  Praca po znajomości? Nie ma w tym nic złego - tak uważa większość Polaków

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Praca po znajomości: Tak czy Nie?
  1/3
  przejdź do galerii

  Praca po znajomości: Tak czy Nie?

  Praca po znajomości przez wiele lat uznawana była za negatywne zjawisko. Prace dostawali tylko znajomi znajomych, niezależnie od swoich umiejętności i kompetencji. A świetnie wykształceni młodzi ludzie nie mieli szans na stanowisko. Okazuje się, że teraz większość Polaków nie widzi w tym nic złego.
  Ponad połowa Polek uważa, że pracę znajduje się głównie po znajomości. Ponad 77 proc. z zapytanych kobiet zarekomendowałoby znajomego lub znajomą do pracy, tylko wówczas jeśli mieliby odpowiednie kompetencje. Portal Praca.pl sprawdził jak Polki postrzegają zjawisko pracy po znajomości i czy korzystają z takiej formy poszukiwania zatrudnienia.

  Polki są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie, wciąż jednak wskaźnik ich aktywności zawodowej mimo wzrostu na przełomie ostatnich lat, pozostawia wiele do życzenia.
  Realny problem godzenia życia zawodowego z rodzinnym i jak podkreślają psychologowie przypisana kulturowa rola kobiecie powoduje, iż płeć piękna cały czas musi jeszcze budować i walczyć o swoją pozycję na rynku pracy. Największy odsetek aktywnych zawodowo kobiet jest w wieku od 35 do 44 lat, jak wynika z analiz GUS. Ilustrują to również wyniki badania serwisu Praca.pl, w którym jedną z dominujących grup wiekowych są respondentki w wieku 35-44 lata, deklarujące się w większości jako osoby pracujące.

  Kobiety, jak wynika z badania portalu, najczęściej otrzymują pracę aplikując na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczoną w Internecie – tak deklaruje ponad 37 proc. respondentek. Drugą najbardziej efektywną formą poszukiwania pracy wśród kobiet są znajomości i kontakty osobiste – ponad 30 proc. wskazań.

  CZY AKCEPTUJESZ PRACĘ PO ZNAJOMOŚCI? SONDA ULICZNA


  Praca po znajomości, która kiedyś była przede wszystkim kojarzona z protekcją i nepotyzmem, dziś staje się skuteczną formą poszukiwania zatrudnienia, ale pod warunkiem, iż mamy pożądane przez pracodawcę umiejętności. Ponad 3/4 zapytanych Polek deklaruje, iż jeśli rekomenduje do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, jeśli mają odpowiednie kompetencje. Co więcej ponad 30 % kobiet nie widzi nic złego w szukaniu pracy po znajomości. Zaledwie 8% ankietowanych Polek postrzega pracę po znajomości w kontekście nadużywania kontaktów i zachowań nieetycznych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYNAGRODZENIE ZA POLECENIE

   Ekspert Praca.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Chcesz pomóc znajomemu znaleźć pracę? Nic prostszego:) Jeśli na portalu Praca.pl trafisz na ofertę odpowiadającą wymaganiom Twojego znajomego, po prostu poleć go do pracy, klikając na czerwoną...rozwiń całość

   Chcesz pomóc znajomemu znaleźć pracę? Nic prostszego:) Jeśli na portalu Praca.pl trafisz na ofertę odpowiadającą wymaganiom Twojego znajomego, po prostu poleć go do pracy, klikając na czerwoną strzałkę i podając jego e-mail! Dzięki temu możesz zyskać nie tylko jego wdzięczność, ale również 1000 zł! Sprawdź jak to zrobić na http://praca.pl/rekomendacje.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Posady tylko dla swoich najbliższych.

   Krytyk. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Praca po znajomości tylko dla członków najbliższej i ewentualnie dalszej rodziny ,
   to już może podchodzić pod prawa gangsterskie.
   Tacy niedopuszczają obcych do pracy w urzędach , bo się boją...rozwiń całość

   Praca po znajomości tylko dla członków najbliższej i ewentualnie dalszej rodziny ,
   to już może podchodzić pod prawa gangsterskie.
   Tacy niedopuszczają obcych do pracy w urzędach , bo się boją że będą lepsi.
   Tak mam wrażenie .
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca po znajomości, łóżko w szpitalu po znajomości,

   katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wyrok sądowy po znajomości i się kręci kabarecik... zobaczymy jak długo ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tu się niezgodzę

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Osobiście zostałam zwolniona z pracy w administracji publicznej , bo prezydent miasta z PO potrzebował miejsc pracy dla swojaków partyjnych w ramach protekcji, a może nawet korupcji miejscami pracy...rozwiń całość

   Osobiście zostałam zwolniona z pracy w administracji publicznej , bo prezydent miasta z PO potrzebował miejsc pracy dla swojaków partyjnych w ramach protekcji, a może nawet korupcji miejscami pracy , jak również szantażem albo przymykasz oko na pewne przestępstwa , albo pseudo reorganizacja i zwolnienie , dlatego tylko osoba niespełna rozumu może pochwalać te bandyckie metody zatrudniania znajomych kosztem innych!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama