WUG każe skontrolować aparaty ucieczkowe we wszystkich...

  WUG każe skontrolować aparaty ucieczkowe we wszystkich kopalniach. Czy górnicy są bezpieczni?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  WUG każe skontrolować aparaty ucieczkowe we wszystkich kopalniach. Czy górnicy są bezpieczni?
  We wszystkich spółkach górniczych zostanie przeprowadzona kontrola aparatów ucieczkowych typu KA- 60, którym termin użytkowania kończy się w tym roku. To efekt szokującej sytuacji w kopalni Mysłowice – Wesoła, gdzie w trakcie przeprowadzonego kilka dni temu szkolenia okazało się większość ze sprawdzonych urządzeń nie nadaje się do użytku.
  WUG każe skontrolować aparaty ucieczkowe we wszystkich kopalniach. Czy górnicy są bezpieczni?
  W sumie na 71 aparatów aż 46 miało różnego rodzaju usterki: w części nie działał nabój tlenowy, bądź uszkodzony był wężyk łączący ten nabój z pochłaniaczem, a jeszcze w innych uszkodzony był kołnierz łączący pochłaniacz z workiem oddechowym. Listę usterek uzupełniały: uszkodzenia węża oddechowego oraz zniszczenie chemiczne kołnierza łączącego pochłaniacz z workiem oddechowym powodujące odpadnięcie worka oddechowego.


  - Urządzenia te nie nadawały się do użytku – nie pozostawiała złudzeń Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.

  Wszystkie wadliwe aparaty łączyło jedno – zostały wyprodukowane w roku 2009, a termin ich ważności dobiegał końca w roku bieżącym. Zarząd KHW od razu podjął decyzję, by do czasu wyjaśnienia sytuacji urządzenia z tej partii zostały wycofane z użytku. Teraz działania podjął także Wyższy Urząd Górniczy. Dzisiaj skierował on do zarządów wszystkich spółek górniczych polecenie, aby podległych im kopalniach przeprowadzono kontrolę ucieczkowych aparatów regeneracyjnych typu KA – 60, których termin używania kończy się w 2015 roku. Po ich otwarciu aparatów mają zostać wykonane oględziny i szczegółowe sprawdzenie ich stanu technicznego oraz walorów użytkowych. Wyniki kontroli mają trafić do 15 grudnia do Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG.

  - Temat jakości aparatów ucieczkowych powrócił po rocznej przerwie. Przypomnę, że zakończyliśmy wielokierunkowe postępowanie w tej sprawie we wrześniu 2014 r. Producent przeprowadził we własnym zakresie badanie sprawność ponad 30 tysięcy aparatów tego typu, w które wyposażone były kopalnie. W ostatnich miesiącach pracownicy nadzoru górniczego podczas kontroli wyrywkowo sprawdzali jakość aparatów. Wydawało się, że problem został rozwiązany, także poprzez działania
  organizacyjne podejmowane przez przedsiębiorców związane z użytkowaniem tego sprzętu w kopalniach – mówi Mirosław Koziura, przyznając, że wydarzenia z KWK Mysłowice – Wesoła zmusiły go do uwzględnienia nowej sytuacji.

  Jak oceniają eksperci uszkodzenia aparatów mogą być spowodowane zarówno niewłaściwym użytkowaniem i przechowywaniem, jak i fabrycznymi uchybieniami jakości materiałów użytych do ich produkcji. Obecnie na rynku tych urządzeń są produkty czterech firm (polskiej, niemieckiej, amerykańskiej i ukraińskiej). Na ponad 100 tys. aparatów ucieczkowych znajdujących się w polskich kopalniach ponad 61 tys. pochodzi od polskiego producenta.


  *Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
  *Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama