Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicach, Zabrzu, Częstochowie i Rybniku

Redakcja
Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni
Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni joanna urbaniec
Gwałtownie wzrasta stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu w woj. śląskim. Pomiary w stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach są alarmujące. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Rybnika, Zabrza, Gliwic, Częstochowy i Tychów. Nie wychodźcie z dziećmi na spacer, unikajcie otwierania okien!

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od początku listopada alarmuje o znacznie podwyższonych wartościach stężeń szkodliwych substancji w powietrzu.

W dniu 02.11.2015 r. wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach: w Bielsku-Białej o 72%, Sosnowcu o 70%, Tychach o 52%, Rybniku o 48%, Dąbrowie Górniczej o 46%, Żywcu o 46%, Wodzisławiu o 42%, Gliwicach o 36%, Zabrzu o 32%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 30%, Częstochowie o 10%, Katowicach o 10%.

ALARM SMOGOWY DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO AKTUALIZACJA 6.11.2015
WSZYSTKIE MIASTA MAJĄ PRZEKROCZONE STĘŻENIA PYŁU

Jeszcze gorsza sytuacja nastąpiła w środę, 4 listopada dniu 04.11.2015 W Aglomeracji Górnośląskiej i Rybnicko-Jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpiły przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3).

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Dlaczego pogarsza się jakość powietrza w woj. śląskim?
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że województwo śląskie znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Alarm smogowy
W dniu 05.11.2015 województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Wiatr będzie słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. Nadal mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Co trzeba robić w czasie alarmu smogowego?
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  2. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  3. osoby starsze
  4. dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

  • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
  • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

  1. spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  2. palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
  3. wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
  4. spacerów z dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicach, Zabrzu, Częstochowie i Rybniku - Dziennik Zachodni