Ruda Śląska: wręczyli "Notgeldy"

  Ruda Śląska: wręczyli "Notgeldy"

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: wręczyli "Notgeldy"
  1/6
  przejdź do galerii

  ©fot. a. Jach/w24.pl

  23 maja w restauracji Wiśniowy Sad w Rudzie Śląskiej-Halembie po raz 14 odbył się Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki, a więc ludzi zafascynowanych zarówno językiem, jak i kulturą śląską. Najbardziej oczekiwanym momentem spotkania było wręczanie honorowych nagród "Notgeldów Śląskich"
  "Notgeld" to najstarsze rudzkie wyróżnienie nadawane wolontariuszom, którzy propagują kulturę regionu i bezinteresownie działają dla dobra lokalnych społeczności. O przyznaniu nagród rokrocznie decyduje plebiscyt internetowy.

  Tegorocznymi laureatami "Notgeldów" zostali, według ilości uzyskanych głosów: Monika Czoik - poetka, Barbara Podgórska - dziennikarka i działaczka obywatelska, Jerzy Kiolbasa - regionalista, Ślązak Roku 2013, Grzegorz Stasiak - artysta estradowy, Grzegorz Brożek - piosenkarz i kompozytor, popularyzator śląskiej godki, Jan Olchowik - filatelista, a także badacz historii poczty śląskiej.


  Brązowe odznaki w kategorii "Pszociel ślónski godki", które przyznawane były przez Koło Związku Górnośląskiego w Halembie otrzymał Arkadiusz Grzywaczewski, redaktor naczelny TV Sfery oraz Andrzej Nowak, prezes ZG w Rudzie, który na co dzień pełni funkcję rzecznika prasowego Straży Miejskiej. Natomiast wyróżnienia te wręczali; Weronika Szołtysek i Alfred Gilner, przedstawiciele zarządu Koła, a także sam organizator imprezy Bronisław Wątroba.

  A KIM BYLI LAUREACI "NOTGELDÓW" W ROKU 2012? [CZYTAJ W DZ]


  Barbara Podgórska, jedna z laureatek w taki oto sposób skomentowała personalne znaczenie tej nagrody: "Nigdy nie zabiegałam o nagrody i mam ich niewiele. Organizatorzy zapytali mnie, czy zgodzę się na udział w plebiscycie, więc z sympatii do nich wyraziłam zgodę. Ponieważ znalazłam się w gronie laureatów bardzo zacnych, w tym kilku sławnych, więc Notgelda, uzyskanego z drugą lokatą, traktuje z zadowoleniem. Każdy wyraz uznania przecież cieszy i dopinguje".
  Rozrywkę tego wieczoru zapewniał kabaret Norbert Klosa, prezentując opowiastkę o śląskim chlybiczku. Z kolei Adam Podgórski wręczył Bronisławowi Wątrobie, zapalonemu numizmatykowi drobny upominek - książkę o tysiącletnich dziejach monety polskiej. 

  Warto również przypomnieć, iż w ubiegłym roku "Śląskimi Notgeldami" zostali nagrodzeni m.in.  Małgorzata Copik, Janina Żoch, działaczka na rzecz rewitalizacji osiedla Kaufhaus w Rudzie Śląskiej, Grażyna Kisielewicz z Łazisk Górnych, Marek Wacław Judycki, poeta i heraldyk, Janusz Bartoszek, szef stowarzyszenia Barwy Śląska oraz Sebastian Brudys. 

  Rozmowa z Barbarą Podgórską, laureatką "Notgelda":  Czy mogłaby pani bliżej opisać swoją działalność oraz to, czym zajmuję się na co dzień?
  Od lat ponad 10 pracuję wolontarystycznie w Rudzkim Stowarzyszeniu Pomocy Ofiarom Przestępstw OOP. Przez 8 lat pełniłam tam funkcje skarbnika. Od 7 lat pracuję również wolontarystycznie w Rudzkim Towarzystwie Przyjaciół Drzew OPP. Zajmuje się m. in. sprawami bieżącymi oraz opracowywaniem wydawnictw RTPD, których jest dotąd 13, w tym książka o synagodze wireckiej.

  Jakie znaczenie ma dla pani ta nagroda?
  Nigdy nie zabiegałam o nagrody i mam ich niewiele.  Organizatorzy zapytali mnie, czy zgodzę się na udział w plebiscycie, więc z sympatii do nich wyraziłam zgodę.  Ponieważ znalazłam się w gronie laureatów bardzo zacnych, w tym kilku sławnych, więc Notgelda, uzyskanego z drugą lokatą, traktuje z zadowoleniem. Każdy wyraz uznania przeciez cieszy i dopinguje.

  Czy uważa pani, że plebiscyt ten jest dobrym przedsięwzięciem i powinien stopniowo zyskiwać co raz większą popularność?
  Ten konkurs i tak ma najdłuższe tradycje, jeśli chodzi o docenianie i  wyróżnianie wolontariuszy w Rudzie Śląskiej. Oczywiście, powinien być kontynuowany. Jego zakres i znaczenie ogranicza jednak wybór przez organizatora portalu, który traci na popularności. Nie wiem dlaczego nie korzysta się z innych komunikatorów.  Zaletą tego plebiscytu jest to, że toczy się on kulturalnie, bez zezwalania przez organizatora na chamskie i zniesławiające zarówno kandydatów, jak i uczestników głosowania komentarze, od których nie wolne są inny internetowe rankingi, np. na Człowieka Roku.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Monia!

   Ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Gratuluję Moniu - wspaniale :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jo

   JOLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   A gdzie Marian Makula ?!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratulacje

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   Gratuluje wszystkim nagród.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Notgeld"

   broneknotgeld (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 31

   Nagroda "Notgelda"

   Choć NK już fest niy kulo
   Dyć na forum nikt niy fulo
   Choć dwa razy myni głosow
   Dyć niy tracom z myjny włosow
   Choć niy "Noblym" "Notgeld" przeca
   Jo z niym w przodek zowdy...rozwiń całość

   Nagroda "Notgelda"

   Choć NK już fest niy kulo
   Dyć na forum nikt niy fulo
   Choć dwa razy myni głosow
   Dyć niy tracom z myjny włosow
   Choć niy "Noblym" "Notgeld" przeca
   Jo z niym w przodek zowdy leca

   http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/906048,ruda-slaska-wreczyli-notgeldy,id,t.html

   Niy łod dzisioj, niy łod wczoraj
   Dlo kultury tako pora
   W kery wspiyrać jom durś trzeba
   Ludzi dźwigać, siyngać nieba
   Coby bliźni do bliźniego
   Ze konszczyczka Ślonska tego
   Był jak SŁOWO Ponboczkowe
   -Za to "Notgeld" erbnie czowiek! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama