Ważne
  Będzie zwodzony, jak w średniowieczu

  Będzie zwodzony, jak w średniowieczu

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruszyły prace związane z rekonstrukcją mostu zwodzonego przy zamku w Siewierzu.
  Most będzie wyjątkowy, bo tego typu w Polsce jest tylko jeszcze jeden, w Malborku. Tamten jednak łączy zamek dolny z zamkiem górnym.

  - Nasz most będzie inny, będzie dochodził do bramy. Długi na trzydzieści metrów, szeroki na około cztery. Będzie mieścił się nad fosą i prowadził prosto do bramy. Oczywiście zostanie wykonany z drewna. Część zwodzona będzie przy samej niszy bramnej - opowiada Artur Rok, historyk z siewierskiej Izby Tradycji i Kultury Dawnej.

  Zmieni się także sama brama. Zniknie metalowa krata. Brama będzie zrobiona z drewna z żelaznymi okuciami.

  Zamek w Siewierzu, jak wynika ze źródeł historycznych, miał most zwodzony już w 1574 roku. Drewno jednak niszczeje, most trzeba było przebudowywać. Ostatnie wzmianki o moście zachowały się z 1758 roku. Potem mostu już nie było.

  - Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, zrobiono tu drewnianą kładkę, która miała spełniać rolę mostu. Był to pomysł archeologów, aby łatwiej było dostać się do Zamku - opowiada Artur Rok.

  I sama kładka jednak nie wytrzymała próby czasu. Zniknęła na początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

  Historycznie mosty zwodzone chroniły zamki, miasta i inne obwarowania przed najeźdźcami i były podnoszone w przypadku zagrożenia, a z reguły także i na noc. Teraz tę niewątpliwą atrakcję będzie można oglądać w Siewierzu.

  - Cieszymy się, że dzięki tym pracom, ruiny zamku będą jak najbardziej oddawały ducha historii - mówi Grzegorz Podlejski kierownik Referatu Oświaty Promocji i Kultury z Urzędu Miasta i Gminy Siewierz.

  Inwestycja będzie kosztowała 600 tysięcy złotych. Z tego ponad 41 tysięcy dofinansowuje Starostwo Powiatowe w Będzinie. Reszta zostanie pokryta z budżetu gminy.

  Rekonstrukcja mostu wraz z kładką dla pieszych odbywa się w ramach drugiego etapu przywracania świetności warowni. Planowane zakończenie robót to przełom września i października.

  Pierwszy, rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku, a zakończony w lutym bieżącego, to budowa platformy widokowej. Zwiedziło ją dotąd prawie pięć tysięcy osób i jest jedną z największych atrakcji miasta.

  - Za to już w poniedziałek podpisujemy umowę na brukowanie i remont murów zamkowych. To również będzie kosztowało około 600 tysięcy. Mamy jednak spore dofinansowanie. Trzysta tysięcy złotych dostaniemy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi pan Grzegorz. Te prace ruszą prawdopodobnie po zakończeniu budowy mostu. Nie jest wykluczone, że nawet wcześniej. Odtworzenie barbakanu to jeszcze nie koniec. Są już pierwsze próby związane z iluminacją zamku.

  - Chcemy, aby był oświetlony zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Zastanawiamy się nad wyborem światła. W grę wchodzi żółte, białe lub niebieskie - mówi Grzegorz Podlejski.

  Iluminacja zamku będzie częścią projektu związanego z oświetleniem siewierskich zabytków. W planach są bowiem także iluminacje kościoła pw. Świętego Jana Chrzciciela oraz kościoła pw. Świętego Macieja Apostoła.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama