Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawała: Rzucanie palenia [SPOSOBY, METODY]. Jak rzucić palenie?

Zdrowie od A do Z
Jak rzucić palenie?
Jak rzucić palenie? arc.
Rzucanie palenia pozwala oszczędzić zdrowie i pieniądze. Jeśli średnie miesięczne wydatki osoby palącej na papierosy wynoszą ok. 208 zł, to rzucenie palenia sprawi, że już po roku przeciętny polski palacz mógłby zaoszczędzić 2,5 tys. złotych, po 10 latach palenia byłoby to 25 tys., a po 20 latach - 50 tys.! Nie mówiąc już o korzyściach dla zdrowia. Ja do tego namawiam. Jakie są sposoby na rzucenie palenia? Czytaj więcej

Rzucanie palenia ciągle jest dla wielu problemem, choć fakty o skutkach palenia papierosów, są przerażające. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu przyczynia się co roku do zgonów 6 mln ludzi na świecie, z czego 600 tys. stanowią osoby niepalące, które są narażone na bierne palenie. Co około 6 sekund jedna osoba umiera z powodu palenia. Nałóg nikotynowy odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów ludzi.

Z międzynarodowego badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) prowadzonego pod auspicjami WHO w latach 2009-2010 wynika, że w Polsce pali codziennie 31 proc. dorosłych, tj. 8,7 mln osób (5,2 mln mężczyzn i 3,5 mln kobiet). Do okazjonalnego palenia przyznał się łącznie 1 mln Polaków. Największy odsetek wśród palaczy stanowią osoby w wieku 40-59 lat i z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Zaczynamy palenie między 18. a 24. rokiem życia. Kobiety wypalają dziennie średnio 16 sztuk, a mężczyźni 18 sztuk papierosów. Palący panowie trwają w nałogu średnio od ok. 23 lat, a palące panie - od blisko 22 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O RZUCANIU PALENIA:
Stalińska: Rzuciłam palenie w jeden dzień
Postanowienia na nowy rok: Wyższe zarobki, nowa praca, rzucenie palenia
Światowy dzień rzucania palenia: Dwa lata bez papierosa w katowickiej Hipnozie

Podczas warsztatów dla dziennikarzy z cyklu "Quo vadis medicinae", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, rzucanie palenia i skutki palenia papierosów, były jednym z wiodących tematów.

Ponieważ 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa, pomyślałam, by o tym napisać, m.in. po to, by rzucanie palenia stało się coraz powszechniejsze?

Mark Twain zwykł mawiać: "Rzucenie palenia jest łatwe. Zrobiłem to tysiące razy." Cóż, od dawna wiadomo, że wymaga to wysiłku, ale próbować warto.

Dlaczego rzucanie palenia się opłaca?

Bo palenie papierosów uszkadza niemal każdy narząd ludzkiego organizmu i powoduje liczne schorzenia, w tym przewlekłe. Skutki palenia papierosów są przerażające. W dymie papierosowym, wg danych WHO, obecne jest ok. 4 tys. różnych związków chemicznych, z czego setki są toksyczne, a 40 z nich stanowią związki rakotwórcze. Palenie papierosów odpowiada za 30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Odpowiada np. za 87 proc. zgonów z powodu raka płuca.

Może prowadzić do przedwczesnego zgonu, z powodu chorób układu krążenia, zawału serca i udaru mózgu, tętniaków, choroby naczyń obwodowych, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która powoduje inwalidztwo oddechowe.
Obniża także płodność kobiet i mężczyzn. Niektóre badania powiązały palenie ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) - centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie. Schorzenie to jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u ludzi.

Mało wyliczeń? Chcecie czegoś więcej. Dołożę. Z badania przeprowadzonego pod koniec lat 90. XX wieku przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie (CDC) wynika, że nałóg nikotynowy skraca życie mężczyzn średnio o 13,2 roku, a życie kobiet o 14,5 roku. Osoby palące są bardziej narażone na zgon między 35. a 69. rokiem życia niż ci, którzy nie palili nigdy.

Jak rzucić palenie?

Rzucanie palenia, choć czasem wymaga siły woli, a czasem pomocy lekarza, to same korzyści dla zdrowia.

W miesiąc do dziewięciu miesięcy od chwili, gdy powiemy sobie, że rzucanie palenia to dla nas priorytet, i odstawimy papierosy, łagodnieje kaszel, obserwuje się też poprawę odnośnie takiego objawu jak skrócenie oddechu, a rzęski nabłonka oddechowego odpowiedzialne za usuwanie śluzu z płuc odzyskują prawidłową funkcję - są zdolne do przesuwania śluzu i oczyszczania płuc, co zmniejsza ryzyko infekcji.

W rok po zerwaniu z nałogiem ryzyko choroby wieńcowej serca spada o połowę w porównaniu z palącymi. Macie jeszcze wątpliwości, że rzucanie palenia to zły pomysł? To czytajcie dalej. Po pięciu latach ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego zmniejsza się o 50 proc. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zrównuje się z tym, jakie mają osoby niepalące. Zagrożenie udarem mózgu zaczyna być zbliżone do ryzyka u osób niepalących po 2-5 latach abstynencji.

Po 10 latach ryzyko zgonu z powodu raka płuca jest o połowę mniejsze w porównaniu z osobami, którym rzucanie palenia nie wychodzi. Po 15 latach abstynencji ryzyko choroby wieńcowej serca zrównuje się z tym, jakie mają niepalący.

Rzucanie palenia: Nikotynowa terapia zastępcza czy e-papieros

Jak przestać palić? Najlepiej raz a skutecznie. Ja tak właśnie zrobiłam pewnego dnia na początku lat 90. Wiem, nie wszyscy tak mogą, dlatego wymyślono m.in. nikotynową terapie zastępcza. Warto spróbować, bo po niej od 20 do 30 proc. osób trwale porzuca nałóg na okres co najmniej roku. Jaką wybrać? To zależy od naszego stylu życia.

Na przykład, pastylki do ssania poleca się osobom, które sięgają po papierosa tuż po przebudzeniu. Plastry są bardzo wygodne, gdyż nakleja się je tylko raz dziennie. Osoby z wrażliwą skórą mogą jednak preferować inne metody, jak guma do żucia z nikotyną.

Niektórzy sięgają po e-papierosy. To z pewnością mniejsze zło, ale nie ma badań klinicznych, które potwierdzałyby, że rzucanie palenia z ich pomocą jest skuteczne, choć producenci elektronicznych papierosów (e-papierosów) sugerują, że mogą się one temu przysłużyć. Za to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA, znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu leków, ostrzega, że e-papierosy mogą być również niebezpieczne. Analiza przeprowadzona w 2009 r. wykazała, że połowa próbek e-papierosów dwóch wiodących marek zawierała substancje rakotwórcze.

Rzucanie palenia, a tycie

Wiem, że wielu palaczy, a szczególnie palaczek obawia się przybierania na wadze w związku z rzuceniem palenia. I niektórzy faktycznie tyją. Niektóre badania sugerują, że osoby, które zerwały z nałogiem tyją, nawet jeśli nie jedzą więcej. Jednak zazwyczaj nie tyje się więcj niż 5 kg. Powiedzmy sobie szczerze, to mniejsze zło od tego, co jest w papierosach. Nie powinno sprawić, że rzucanie palenia przestanie nam się opłacać. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, a uboższa w tłuszcze oraz regularna aktywność fizyczna na pewno pomogą. Ważne, by mieć świadomość, że papierosy to ślepa uliczka, z której wyjść pozwoli nam tylko świadomość, że rzucanie palenia to krok w kierunku dobrego zdrowia. A 50 tysięcy w kieszeni przyda się na emeryturze.

Maria
Maria Zawała
Szefowa działu publicystyki "Dziennika Zachodniego", członek Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia", współautorka Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek, laureatka nagród dziennikarskich m.in. za teksty o zdrowiu. Pomysłodawczyni charytatywnej akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja". Miłośniczka włoskiej kuchni i mody.

A poniżej jeszcze dwa linki.

CZYTAJ KONIECZNIE:
BLOG MEDYCZNY MARII ZAWAŁY: ZDROWIE OD A DO Z

i
CZYTAJ KONIECZNIE:
SERWIS ZDROWOTNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Palenie papierosów - jak rzucić palenie? Zobacz wideo poradniki:

EasyWay - Łatwy Sposób na Rzucenie Palenia:



*WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo