Zawała: Rzucanie palenia [SPOSOBY, METODY]. Jak rzucić...

  Zawała: Rzucanie palenia [SPOSOBY, METODY]. Jak rzucić palenie?

  Zdrowie od A do Z

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak rzucić palenie?
  1/2
  przejdź do galerii

  Jak rzucić palenie? ©arc.

  Rzucanie palenia pozwala oszczędzić zdrowie i pieniądze. Jeśli średnie miesięczne wydatki osoby palącej na papierosy wynoszą ok. 208 zł, to rzucenie palenia sprawi, że już po roku przeciętny polski palacz mógłby zaoszczędzić 2,5 tys. złotych, po 10 latach palenia byłoby to 25 tys., a po 20 latach - 50 tys.! Nie mówiąc już o korzyściach dla zdrowia. Ja do tego namawiam. Jakie są sposoby na rzucenie palenia? Czytaj więcej
  Rzucanie palenia ciągle jest dla wielu problemem, choć fakty o skutkach palenia papierosów, są przerażające. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu przyczynia się co roku do zgonów 6 mln ludzi na świecie, z czego 600 tys. stanowią osoby niepalące, które są narażone na bierne palenie. Co około 6 sekund jedna osoba umiera z powodu palenia. Nałóg nikotynowy odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów ludzi.


  Z międzynarodowego badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) prowadzonego pod auspicjami WHO w latach 2009-2010 wynika, że w Polsce pali codziennie 31 proc. dorosłych, tj. 8,7 mln osób (5,2 mln mężczyzn i 3,5 mln kobiet). Do okazjonalnego palenia przyznał się łącznie 1 mln Polaków. Największy odsetek wśród palaczy stanowią osoby w wieku 40-59 lat i z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Zaczynamy palenie między 18. a 24. rokiem życia. Kobiety wypalają dziennie średnio 16 sztuk, a mężczyźni 18 sztuk papierosów. Palący panowie trwają w nałogu średnio od ok. 23 lat, a palące panie - od blisko 22 lat.

  CZYTAJ WIĘCEJ O RZUCANIU PALENIA:
  Stalińska: Rzuciłam palenie w jeden dzień
  Postanowienia na nowy rok: Wyższe zarobki, nowa praca, rzucenie palenia
  Światowy dzień rzucania palenia: Dwa lata bez papierosa w katowickiej Hipnozie


  Podczas warsztatów dla dziennikarzy z cyklu "Quo vadis medicinae", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, rzucanie palenia i skutki palenia papierosów, były jednym z wiodących tematów.

  Ponieważ 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa, pomyślałam, by o tym napisać, m.in. po to, by rzucanie palenia stało się coraz powszechniejsze?

  Mark Twain zwykł mawiać: "Rzucenie palenia jest łatwe. Zrobiłem to tysiące razy." Cóż, od dawna wiadomo, że wymaga to wysiłku, ale próbować warto.

  Dlaczego rzucanie palenia się opłaca?  Bo palenie papierosów uszkadza niemal każdy narząd ludzkiego organizmu i powoduje liczne schorzenia, w tym przewlekłe. Skutki palenia papierosów są przerażające. W dymie papierosowym, wg danych WHO, obecne jest ok. 4 tys. różnych związków chemicznych, z czego setki są toksyczne, a 40 z nich stanowią związki rakotwórcze. Palenie papierosów odpowiada za 30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Odpowiada np. za 87 proc. zgonów z powodu raka płuca.

  Może prowadzić do przedwczesnego zgonu, z powodu chorób układu krążenia, zawału serca i udaru mózgu, tętniaków, choroby naczyń obwodowych, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która powoduje inwalidztwo oddechowe.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jeszce jedna wrzutka

   yano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   13 lat temu rzuciłem palenie (na 6 lat) - przytyłem nie 5 ale 15 kg w ciągu 6 miesięcy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama