Gwiazdy w polityce: Stachursky, Cugowski, Sevkovic i inni...

  Gwiazdy w polityce: Stachursky, Cugowski, Sevkovic i inni [ZOBACZ]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strachursky
  1/9
  przejdź do galerii

  Strachursky ©arc DZ

  Jacek Łaszczok - Stachursky, znany piosenkarz, gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej, został oficjalnie radnym Czechowic-Dziedzic. Podczas sesji miejskiej złożył ślubowanie. Objął mandat po zmarłym przed kilkoma tygodniami radnym Jerzym Durajczyku. To nie jedyny przypadek, gdy gwiazda estrady czy sportu bierze się za karierę polityczną. Zobacz, kto jeszcze zaistniał w polityce
  - Sytuacja, jaka się wydarzyła, nie jest przyjemna ani dla mnie, ani dla nikogo innego. Dlatego kontynuacja działań Jerzego Durajczyka w radzie miejskiej jest dla mnie wyzwaniem. Tak zamierzam to traktować - przyznał mieszkający od urodzenia w Czechowicach-Dziedzicach Stachursky, który o mandat radnego starał się w 2010 roku. Zajął wtedy trzecie miejsce, zdobywając na liście Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa 196 głosów poparcia w swoim okręgu.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Stachursky został radnym Czechowic-Dziedzic [ZDJĘCIA, WIDEO]


  Gwiazdy idą w politykę  Stachursky to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki, autor takich przebojów jak "Taki jestem", "Typ niepokorny", "Samo życie" czy "Zostańmy razem". Do tej pory sprzedał ok. 700 tysięcy płyt. Jego albumy zyskały status Platynowej lub Złotej Płyty. W 2006 roku otrzymał Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie za utwór "Z każdym twym oddechem".

  Ale nie jest pierwszym, ani zapewne ostatnim znanym wykonawcą i celebrytą, który znalazł się w szeregach samorządowców. W Chorzowie już drugą kadencję mandat radnego sprawuje Klaudiusz Sevkovic, który zdobył popularność w telewizyjnym reality-show "Big Brother", a następnie miał nawet własny program kulinarny w telewizji. Na fali tej popularności Sevkovic w 2006 roku z listy Koalicji Wspólny Chorzów z 361 głosami dostał się do Rady Miasta. W 2010 r. został wybrany ponownie uzyskując 237 głosów. Obecnie zasiada w Komisji Kultury i Sportu oraz w Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta.

  Znani znaczy zaufani?  Mandaty radnych w przeszłości pełnili też inni znani i lubiani (głównie z telewizji oraz estrady) wykonawcy m.in. Jerzy Fedorowicz w Krakowie, Ewa Szykulska w Warszawie czy obecnie Mariusz Korpoliński w Olsztynie.

  Gwiazdy muzyczne angażują się w wielką politykę, czego najlepszym przykładem był Krzysztof Cugowski, wokalista zespołu "Budka Suflera", który w 2005 roku został senatorem z ramienia PiS. W 2011 r. spekulowano, że na listy wyborcze trafi rapper Liroy z Kielc, który miałby kandydować z Ruchu Palikota. "Scyzoryk" miał otwierać nawet listę wyborczą Palikota w Kielcach.

  Ostatecznie rapper nie wziął udziału w wyborach, podobnie jak zwyciężczyni programu "Top Model", Marta Szulawiak, która miała kandydować do Sejmu z list SLD. Za to sportsmenki Jagna Marczułajtis i Iwona Guzowska jednak trafiły na Wiejską.

  - W wyborach głosujemy na ludzi, których kojarzymy nazwiska i przynajmniej teoretycznie wiemy, o kogo chodzi. Wydaje nam się, że jak już ich znamy, to możemy im w jakimś stopniu zaufać - tłumaczy dr Patrycja Bałdys z Katedry Socjologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama