Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2013 w czwartek 30 maja: Co to jest Boże Ciało?

Agnieszka Strzelczyk
Boże Ciało 2013: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, prościej mówiąc Boże Ciało, to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Dlaczego obchodzimy to święto, skąd wzięła się tradycja i dlaczego dziewczynki sypią płatki kwiatów na ulicę?

- Przyczyną ustanowienia uroczystości Bożego Ciała były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon - mówi ks. Władysław Kopałek, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich. - To pod ich wpływem biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo tylko dla diecezji Liege w Belgii - dodaje.

W 1264 roku papież Urban IV ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele, jako zadośćuczynienie za błędy heretyków i uczczenie Najświętszego Sakramentu.

BOŻE CIAŁO 2013 - CZYTAJ WIĘCEJ:
Boże Ciało z przełomu dekad na archiwalnych zdjęciach DZ [FOTOGALERIA]

Boże Ciało 2013. Długi weekend czerwcowy - sklepy, KZK GOP, urzędy

- W Polsce pierwsze święto Bożego Ciała poprowadził biskup krakowski Nankier, pochodzący z Piekar Śląskich - mówi ks. Kopałek.

Najczęściej kojarzymy Boże Ciało z procesją, w trakcie której przechodzi się do kolejnych ołtarzy. Oczywiście tak jest, ale tradycja procesji została wprowadzona później niż samo święto.

- W Polsce w czasie rozbiorów procesja wiązała się także z wyznaniem przynależności narodowej - dodaje ks. Kopałek.
Konferencja Episkopatu Polski w 1967 roku zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu oraz czytania ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROGNOZA POGODY BOŻE CIAŁO i WEEKEND: Znów niepogodny weekend

Ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja, są zazwyczaj przyozdabiane gałązkami drzew, liśćmi i kwiatami. W polskiej tradycji tworzy się także symbole religijne poprzez posypywanie kwiatami według wzorca drogi, po której ma przechodzić procesja. Kwiaty zazwyczaj rozrzucają dzieci.

Święto Bożego Ciała tradycyjnie obchodzi się 60 dni po Wielkanocy. Monstrancja niesiona na czele procesji przez kapłanów do ołtarzy jest znakiem przejścia ulicami żywego Jezusa.

- W wielu miejscowościach procesja Bożego Ciała ma wciąż niezwykle uroczysty wymiar - mówi ks. Kopałek. - Mieszkańcy zbierają się i własnoręcznie budują ołtarze.

W Piekarach Śląskich procesja każdego roku przechodzi inną trasą, dzięki czemu każdy mieszkaniec ma możliwość pracy przy tworzeniu ołtarza.

- Ołtarz powstaje na naszym podwórku, ale wszyscy sąsiedzi są w to zaangażowani - mówi pani Kasia, mieszkanka Piekar Śląskich. - Pamiętam, jak kiedyś robiliśmy ołtarz pod salą gimnastyczną. Postanowiliśmy wykorzystać bramki i piłki. Wyszło cudownie - dodaje.

W większych miastach procesje są większe i znacznie okazalsze. - Ludzi chodzi więcej, to i ołtarze są większe - podsumowuje ks. Kopałek.



*WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!