Prof. Piotr Gliński: Człowiek od pilnowania kursu PiS...

  Prof. Piotr Gliński: Człowiek od pilnowania kursu PiS [SYLWETKA]

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Piotr Gliński
  1/2
  przejdź do galerii

  Piotr Gliński

  ©Grzegorz Jakubowski

  Profesor Piotr Gliński w rządzie Prawa i Sprawiedliwości ma być wicepremierem.
  Informacje o tym, że prof. Piotr Gliński, swego czasu „techniczny premier” PiS odegra jedną z kluczowych ról w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie wzięły się znikąd. Po pierwsze zapowiadał to sam Jarosław Kaczyński na spotkaniu z posłami i senatorami PiS w czerwcu, kilka miesięcy przed wyborami. W PiS nie ukrywają, że prezes darzy profesora Glińskiego wielkim zaufaniem. - Mam nadzieję, że profesor Piotr Gliński będzie wicepremierem w przyszłym rządzie - mówił prezes PiS.
  Stąd też pojawiły się pogłoski, że prof. Gliński ma być swoistym motorem napędowym jeśli chodzi o pomysły przyszłego rządu, a nawet, że miałby spinać kluczowe dla państwa resorty, jak gospodarkę, infrastrukturę i energetykę. Niektórzy publicyści w miarę upływu czasu posuwali się nawet do tego, że Gliński może odgrywać rolę podobną do tej, co Michał Boni z wczesnych lat kadencji premiera Donalda Tuska. Ale i wtedy profesor przyjął te słowa bez specjalnej ekscytacji. Uznał, że słowa prezesa PiS były miłe, ale najważniejsza do wykonania jest robota programowa i on personaliami się nie zajmuje. Następnie, co i raz przyciskany do muru przez media, prof. Gliński odpowiadał, że najprawdopodobniej będzie blisko współpracował z premier Beatą Szydło. W rozmowie z portalem Onet tłumaczył, że deklaracja Jarosława Kaczyńskiego związana jest z pracą programową, nad którą Gliński pracował. - Jestem socjologiem i całe życie poświeciłem na diagnozowanie problemów społecznych i wskazywanie kierunków ich rozwiązywania - mówił, wyjaśniając, że zapowiedzi prezesa są niejako naturalną konsekwencją jego życiowej drogi.

  Ostatnio to właśnie profesor Gliński jest chyba najaktywniejszym uczestnikiem rozmów z mediami. Ale pytany kilka dni temu wprost i to dwukrotnie przez Monikę Olejnik w programie „Kropka nad i” zasłaniał się tym, że po pierwsze to Komitet Polityczny PiS w piątek podejmie decyzje kierunkowe, główne co do obsady stanowisk w przyszłym rządzie, ale to w zasadzie jest nieformalne. - Formalnie rzecz biorąc to prezydent będzie desygnował premiera, a premier powoła rząd. Najpóźniej w sobotę będzie jakaś prezentacja medialna, nie w sensie kandydatów, ale pani premier najprawdopodobniej, czy pani rzecznik, przedstawi opinii publicznej decyzje.

  Czy on sam gotów jest objąć stanowisko wicepremiera? Profesor Gliński uparcie powtarza, że decyzja zapadnie w sobotę. Ale pewne jest to, co zresztą sam przyznał, przypominając, że jest szefem Rady programowej PiS - bierze udział w rozmowach na temat tworzenia rządu, razem z kierownictwem PiS i lista osób, które ten rząd będą tworzyć jest już praktycznie zamknięta.

  O tym, że on na tej liście też się znajduje świadczyć może wiele faktów. - Proszę sobie przypomnieć, że prof. Piotr Gliński był ćwiczony w koordynowaniu różnego rodzaju założeń programowych PiS-u co najmniej od kilku lat, kiedy miał być technicznym premierem - zwraca uwagę politolog prof. Kazimierz Kik. I wymienia trzy rzeczy, które predestynują go do tej roli - nie nadrzędnej w rządzie, ale wiodącej. - Po pierwsze jest to człowiek intelektualnie stojący chyba najwyżej w kręgu Jarosława Kaczyńskiego. Po drugie, jest co prawda teoretykiem, ale jest też w stanie ogarnąć ten galimatias programowy, ponieważ sam go koordynował, sam go ustalał, przez lata. To on ten plan rządzenia przygotował. Jest rzeczą oczywistą, że przy jego inteligencji, przy jego wysokim poziomie intelektualnym - nikt nie jest bardziej predystynowany, moim zdaniem do nadzorowania realizacji programu wypracowanego przez niego. Oczywiście nie samego, tylko w koordynacji. Myślę, że nawet pani Beata Szydło, która doszła do zespołu pół roku temu ma, o wiele mniejszą orientację w tych wszystkich zawiłościach i subtelnościach niż on.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do moderatora !!!

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   A gdzie komentarz że Gliński to obleśny,prostacki typ ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glinski ma strzec piaskownicy

   Idzie kryska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   prezesa. Ale nic z tego. Pożrą się i zaczną się kopać. Prezesa w koncu wykopią.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemożliwe, bo

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Niemożliwe, bo w PiS-ie brakuje KOPACZKI.

   Czy może ktoś "żreć się" jeszcze bardziej niż ŻRĄCY SIĘ o "WODZOWANIE" wśród PO-grzebanych?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POpaPRane LEMINGO AFY

   JAD MIEŁOŚĆI GADAPOlaCKIGO =ŚANIE ZOWISCI zaSSrdoŚĆI NIYNAWISSCI nioSSIIOŁOteiSStyKA 0LA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   CZORNY PR POLACKI A PAN PROFESOR GLINSKI Z SWOJOM WIEDZOM I KULTUROM W KRAYU UJUF POlaCKIH NIE MA PRawa ŻYĆ I ISTIEĆ BO TO DO UJOelith POLACTFA ROBACTFA SŁABOŚĆI niePOtrzebne WATAHOM I RYSSZYM...rozwiń całość

   CZORNY PR POLACKI A PAN PROFESOR GLINSKI Z SWOJOM WIEDZOM I KULTUROM W KRAYU UJUF POlaCKIH NIE MA PRawa ŻYĆ I ISTIEĆ BO TO DO UJOelith POLACTFA ROBACTFA SŁABOŚĆI niePOtrzebne WATAHOM I RYSSZYM SAMCOM ALPHA.ELYTY PRuszKOwa I LIBERbandyty WOŁOmina.BALLCERKOSTAN CIECIUF I KATOLIkuf JAK ANIOŁ OD BAREJI Z ALTERNATYWY 4 $.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma Slaska bez hanysow a kartofel moze ciulac ale nie nas

   hanys posypka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   O malo bych dal glosy Pisiorom ale moja staro kopla mnie w rzic i na szczescie zem sie opamietol !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No proszę, jak to się wszystko szybko zmienia we WSI.

   Jeszcze wczoraj tym najważniejszym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   w PiS był Jarosław. Dzisiaj, już prof. Gliński.
   Kto będzie jutro tym "motorem" ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i PRAWIDŁOWO!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   No i PRAWIDŁOWO! Rządzenie krajem musi być koordynowane i śledzone.

   Kto by chciał żyć w Polsce, pod rządami "indywidualistów", z których każdy by robił po swojemu to, co uważa, bez interesowania...rozwiń całość

   No i PRAWIDŁOWO! Rządzenie krajem musi być koordynowane i śledzone.

   Kto by chciał żyć w Polsce, pod rządami "indywidualistów", z których każdy by robił po swojemu to, co uważa, bez interesowania się tym, jaką przydatność ma jego "sukces" dla innych resortów w tym samym kraju i rządzie?

   Czy Polska nie powinna być, jak zespolona konstrukcja, składająca się ze wzajemnie sobie niezbędnych, współpracujących ze sobą elementów?

   Ważne, aby tym "spoiwem" zespalającym całość, był MĄDRY MÓZG.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jeszcze ważniejsze

   autochton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   żeby był z "naszych".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama