Dopalacze w Katowicach nadal zabijają WIDEO Akcja Dopalacze:...

  Dopalacze w Katowicach nadal zabijają WIDEO Akcja Dopalacze: Nie wiesz? To nie wierz i nie bierz

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kadr z filmiku zrealizowanego przez TVP Katowice
  1/7
  przejdź do galerii

  Kadr z filmiku zrealizowanego przez TVP Katowice ©TVP Katowice

  Dopalacze są nadal śmiertelnym zagrożeniem. Nie ma dnia, aby nie pojawiły się kolejne ofiary dopalaczy. Zamazany obraz chłopaka. Później ratownik medyczny i fragmenty dramatycznych rozmów z dyspozytorami rodziców wzywających ratunek do swoich dzieci. "Syn mi się dusi. Cały zesztywniał. Nie wiem co robić". "Drgawek dostał. Dłonie ma zaciśnięte". Tak zaczyna się najnowszy spot, który ma uświadomić młodym ludziom niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą dopalacze. Sześciominutowy film zrealizowany przez Telewizję Katowice jest jednym z elementów akcji antydopalaczowej, którą prowadzi Śląski Urząd Wojewódzki wraz ze śląską policją.
  Bohaterami sześciominutowego spotu są ratownicy medyczni, lekarze, policjanci, rodzice osób uzależnionych oraz młodzi ludzie, którzy brali dopalacze. Ich opowieści malują przed widzem jeden obraz - dopalacze to śmierć.

  - Zagrażają życiu nie tylko osób, które je zażyły ale wszystkim wokół - podkreśla Artur Borowicz, szef Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. - Nigdy nie wiemy, jakie działanie wywołają, często dochodzi po nich do niekontrolowanych wybuchów agresji - tłumaczy.


  W Śląskiem od początku roku po zażyciu dopalaczy zmarło siedem osób, ponad 1900 osób zatruło się nimi, prawie 1400 wymagało hospitalizacji. Najpoważniejsza fala zatruć, bo aż 800 przypadków, miała miejsce na początku wakacji.

  - Tylko wtedy do szpitali trafiło 550 osób, dwóch z nich nie udało się uratować - wspomina Beata Kempa, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

  ZOBACZ NAJNOWSZY SPOT OSTRZEGAJĄCY PRZED DOPALACZAMI


  Jedną z ofiar był 19-latek, drugą 24-letni mężczyzna, który zmarł po tym, jak zażył „rozpałkę do grilla”. Opanowanie i zatrzymanie lawiny zatruć było jednym z trudniejszych zadań, z jakim mierzyły się służby ratunkowe w Śląskiem.

  Dlatego we współpracy z katowickim oddziałem Telewizji Polskiej przygotowano film, który jest już wyświetlany na antenie, a wkrótce trafi do szkół. W premierowym pokazie materiału wzięli udział wojewoda śląski Piotr Litwa i insp. Roman Rabsztyn - wiceszef śląskiej policji.

  Komendant śląskiej policji Roman Rabsztyn mówił o trzech obszarach działań policji – zapobieganiu, dzięki akcjom edukacyjnym prowadzonym m.in. ze Śląskim Kuratorium Oświaty, kontroli punktów sprzedaży – wraz z pracownikami Sanepidu sprawdzono już ponad 1100 punktów, oraz działaniach operacyjnych. Dostosowaliśmy strukturę do zagrożeń – podkreślał komendant Rabsztyn – W strukturze śląskiej policji powstały wydziały zajmujące się wyłącznie przestępczością narkotykową oraz cyberprzestępczością, ponieważ spora część dopalaczy sprzedawana jest w internecie. Od początku tego roku śląscy policjanci przejęli ponad 20 kilogramów dopalaczy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dopalacze

   Jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Hahahaha, zażył ,,rozpałkę do grilla,, , mógł jeszcze popić denaturatem albo benzyną, by mu gładko poszło. Dlaczego nie karzę się tych co to biorą. Co za kraj. Niedługo gówno bezpośrednio z d***...rozwiń całość

   Hahahaha, zażył ,,rozpałkę do grilla,, , mógł jeszcze popić denaturatem albo benzyną, by mu gładko poszło. Dlaczego nie karzę się tych co to biorą. Co za kraj. Niedługo gówno bezpośrednio z d*** będą sobie wyżerać, żeby tylko w głowie zaszumiało. banda idiotów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dupalacz

   opalacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Recepta, nie ratować życia debili i tyle, albo ratować i koszty ratowania przerzucić na ratowanego, albo zalegalizować marysie. Raczej sugeruję to pierwsze wyjście.......

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama