Pszczyna: Tu żubry jeżdżą samochodem, a romanse nie są...

  Pszczyna: Tu żubry jeżdżą samochodem, a romanse nie są tajemnicą

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Goczałkowickie Ogrody Kapias odwiedzają tłumy turystów
  1/4
  przejdź do galerii

  Goczałkowickie Ogrody Kapias odwiedzają tłumy turystów ©Aleksandra Burek

  W Pszczynie nudą nie wieje. Każdy znajdzie coś dla siebie. Kontrowersyjna wystawa już trwa. Besides zagra podczas koncertu „Wolność“. To zwycięzca ósmej edycji Must By The Music
  Przed pojawieniem się pierwszego śniegu to ostania już w tym roku okazja by zobaczyć Pszczynę w tylu kolorach. Pszczyński zamek w jesiennej scenerii wygląda pięknie, ale prawdziwe bajkowy klimat panuje teraz w parku zamkowym. Koniecznie trzeba się tu wybrać na długi spacer, bo zakończył się właśnie remont jej głównej alejki.

  Romans, którego nie dało się ukryć przed światem

  Nowa betonowa kostka z granitową strukturą układana w parku była od lipca.
  Dziś cieszy nie tylko oko, ale przede wszystkim osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i rodziców pchających wózki swoich małych pociech. Pod koniec miesiąca tak samo wygodnie będzie na pszczyńskiej starówce, gdzie właśnie trwa wymiana płyty głównej rynku. Ta inwestycja zakończyć się jednak może wraz z pierwszym śniegiem, a wtedy na podziwianie kolorowego parku będzie już za późno.

  Dlatego do Pszczyny trzeba się wybrać jak najszybciej, tym bardziej, że w zamku pszczyńskim trwa wyjątkowa wystawa „Galeria portretów“. Dzieła ukazują członków trzech rodów panujących w Pszczynie od poł. XVI w. po I poł. wieku XX - Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów, a także osoby z nimi skoligacone. Dlaczego wystawa jest wyjątkowa? Bo nie jest nudna, a najlepsze czeka nas na koniec zwiedzania, które kończy się przy fotografiach pary, która poruszyła śmietankę towarzyską w dwudziestoleciu międzywojennym.

  To Klotylda de Silva y Gonzalez de Candamo, młoda arystokratka hiszpańska, którą stary książę pszczyński Jan Henryk XV, poślubił po rozwodzie z Daisy, oraz Bolko, najmłodszy syn książęcy. Romansu nie dało się ukryć przed światem. Stary książę wniósł o rozwód, a rozwódkę poślubił jego syn Bolko, 12 lat od niej młodszy. Ich twarze są najmniej znane z całej rodziny książęcej. Tu widać ich w pełnej krasie.

  CO ROBIĆ W WEEKEND W WOJ. ŚLĄSKIM?
  11 zdjęć
  Przejdź do galerii
  Najlepsze imprezy w Katowicach

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Mayday 2015: Making FriendsMayday to jedna z najsłynniejszych imprez z muzyką elektroniczną w roli głównej. Po raz pierwszy w Polsce zagościła w 2000

  Mayday, Ars cameralis, Coma, Targi Książki: Najlepsze imprezy na weekend 6-8 listopada

  Link do głównego zdjęcia


  Pszczyna jednak nie tylko „wysoką“ kulturą stoi, bo ta współczesna jest jej równie bliska. Dlatego warto tu przyjechać nie tylko na niedzielny spacer. W środę bowiem z okazji Święta Niepodległości odbędzie się coroczny koncert „Wolność“. Święto 11 listopada Pszczyna zawsze obchodzi radośnie! Poza uroczystościami patriotycznymi, tego dnia na fanów muzyki czeka wyjątkowe wydarzenie artystyczne. W koncercie „Wolność!“, którego pomysłodawcą jest Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, uczestniczyli w ubiegłych latach tacy wykonawcy jak: Lao Che, Czesław Śpiewa, Cezik, happysad, Dawid Podsiadło.

  Tym razem wystąpi zwycięzca ósmej edycji Must Be The Music, najbardziej rozpoznawalny w Polsce przedstawiciel sceny post-rockowej, związany z Pszczyną - zespół Besides. Grupa powraca z nową płytą „Everything Is“, a pszczyński koncert jest częścią trasy promującej to nowe wydawnictwo. Koncert Besides odbędzie się o godz. 19 w Pszczyńskiem Centrum Kultury. Bilety w przedsprzedaży są w cenie 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, można je zamawiać również przez stronę Pszczyńskiego Centrum Kultury: www.pckul.pl.

  Odwiedzając pszczyńskie wystawy czy koncerty warto również zajrzeć do Pokazowej Zagrody Żubrów, którą od połowy października zamieszkuje nowy żubr.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama