Moja ojczyzna to szacunek dla mniejszości

  Moja ojczyzna to szacunek dla mniejszości

  Grzegorz Ignatowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Już za kilka dni będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Jestem pewien, że w tym tygodniu, a na pewno na początku przyszłego, znów dotrą do naszych uszu potoki napuszonych słów o patriotyzmie i najlepszych formach wyrażania miłości do ojczyzny. Nie braknie też narzekań, że wcale nie jest w niej tak dobrze.
  Moja ojczyzna to szacunek dla mniejszości
  Jedni będą przekonywać, że młodzi ludzie muszą wyjeżdżać z kraju - trudno w nim przecież o intratną pracę i nie jest łatwo uczciwe się dorobić. Znajdą się i tacy, którzy będą biadolić, że młodzi ludzie nie kochają ojczyzny, a na pewno nie byliby gotowi za nią umrzeć. Warto zatem zapytać, czy takie lub podobne stwierdzenia nie obrażają młodzieży i nie deprecjonują naszego kraju. Zupełnie nie chcę wdawać się w dyskusje, które zaczynają się od narzekania na młodzież. Nikt przecie nie wie, jak sam by się zachował, gdyby zagrożony był nasz byt narodowy. Po drugie, jak świat światem, starsi zawsze nie byli zadowoleni z młodych ludzi. Na nas też narzekano. Młodzi ludzie, kiedy dorosną będą również twierdzić, że młodzież nie kocha ojczyzny.
  Tymczasem zapytajmy kto ma prawo do oceniania naszych więzów z ojczyzną. Samo pojęcie wywołuje emocje, zmusza zatem do zastanowienia. Stwierdzimy, że pojmujemy je w odmienny sposób i różnie możemy wyrażać przywiązanie do kraju.

  Być może są to wystarczające powody, aby nie pisać o ojczyźnie. Obchodzone za kilka dni święto nie daje jednak dużego wyboru. Czy ci wszyscy, którzy interesują się tym, w jakich godzinach będą czynne sklepy, też są patriotami. Przyznam się do pewnego zażenowania. Z mieszanymi uczuciami przeczytałem informację, że w Święto Niepodległości najwięcej zarobią właściciele osiedlowych sklepów. Ich przecież nie dotyczy zakaz handlu w tym właśnie dniu.

  Zadam przewrotne pytanie. Czy można mówić, że na tak ważnym święcie można zarobić. Z pewnością tak, skoro zbiera się krocie na religijnych świętościach. Dlaczego zatem nie zarobić na święcie narodowym. Przy wszelkiego rodzaju dywagacjach na temat tego, ile manifestacji będzie 11 listopada, zamykam zwykle usta. Każdy ma niezbywalne prawo wyrażać w swój własny sposób przywiązanie do ojczyzny. Jedni mogą zatem maszerować i śpiewać hymn narodowy, a inni domagać się jeszcze większych swobód światopoglądowych. Pojęcie ojczyzny jest szerokie i nie da się prosto zdefiniować. Czy przypadkiem nie za często szafujemy słowem ojczyzna w walce politycznej. Zawsze przecież obraźliwie zabrzmi w uszach każdego człowieka oskarżenie, że ktoś nie kocha ukochanego kraju.

  Zastanawiałem się kiedyś, dlaczego w języku angielskim brakuje prostego terminu „ojczyzna”. Anglicy mówią raczej o miejscu urodzenia lub o ziemi, na której znajduje się ich dom. Rozkochana w języku i kulturze anglosaskiej nauczycielka powiedziała, że Anglicy nie są skłonni do nadmiernego patosu. Nie znaczy to wcale, że nie umierali za swoją uwielbianą Anglię lub dla jej dobra nie poświęciliby rodziny i majątków. Dzisiaj wiem, że ojczyzna, sięgając do źródeł, to majątek ojca, ojcowizna. O przynależności do jakiegoś narodu decyduje utożsamianie się z jego kulturą, tradycją i językiem. Tak samo możemy chyba powiedzieć o przynależności do ojczyzny. W takim razie każdy kto celowo kaleczyłby nasz język lub ciągle wtrącał do swojej mowy obce słowa, nie byłby patriotą. Zauważy ktoś słusznie, że nawet przywódcy państwowi do swoich płomiennych przemówień wplatają obce określenia. Oczywiście, nie mam zamiaru walczyć z przysłowiowymi wiatrakami. Chcę tylko powiedzieć, że są w zjednoczonej Europie narody, które bardziej dbają o swój język niż my troszczymy się o niego. Nieprzypadkowo zacytuję tutaj Francuza. Albert Camus powiedział, że jego ojczyzną jest język francuski. Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że niepokoją mnie także ci wszyscy, którzy powiadają, że nasza ojczyzna jest zniewolona. Nie możemy zapomnieć, że jesteśmy zobowiązani do respektowania traktatów międzynarodowych, przestrzegania unijnych przepisów. Jest to nasz wybór.
  W języku angielskim brakuje terminu „ojczyzna”. Bierze się to stąd, że Anglicynie są skłonni do nadmiernego patosu
  Wywiązując się z podpisanych umów, szanujemy więc nasz kraj. Wypad w końcu też powiedzieć, gdzie i czym jest dla mnie ojczyzna. Na pewno nie jest ona tam, gdzie gada się na próżno i obraża innych ludzi. Jest ona wszędzie tam, gdzie rzetelnie wykonuje się swoje obowiązki. Wcale nie chodzi o podejmowanie ważkich dla kraju decyzji. Kocham swoją ojczyznę, kiedy widzę solidnie i dokładnie ułożoną kostkę chodnikową. Zgodnie z przyjętymi terminami oddawane są kolejne drogi i szlaki kolejowe, nauczyciele nie spóźniają się do pracy, a listonosz zawsze wrzuca listy do właściwych skrzynek.

  Niech też nikt mi nie mówi, że ktokolwiek obcy nam przeszkadza, abyśmy byli solidni i obowiązkowi. Na pewno żadne zagraniczne i tajemne siły. Moja ojczyzna jest tam, gdzie szanuje się prawa mniejszości. Noszę w sobie cichą nadzieję, że nikt z okazji Narodowego Święta Niepodległości nie będzie mnie nigdy zmuszał, abym wziął udział w takiej lub innej manifestacji. Dobrze bowiem znam czasy, kiedy na różnego rodzaju manifestacje byłem zaciągany siłą i chodziłem na nie pod przymusem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niebezpieczny komentarz

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jeśli ktoś nie wie, dlaczego trzeba szanować mniejszości, to jest straszne. Chociażby dlatego, że są słabsi. W państwie, gdzie prawie wszyscy zetknęli się z chrześcijaństwem. Słabszych trzeba...rozwiń całość

   Jeśli ktoś nie wie, dlaczego trzeba szanować mniejszości, to jest straszne. Chociażby dlatego, że są słabsi. W państwie, gdzie prawie wszyscy zetknęli się z chrześcijaństwem. Słabszych trzeba chronić., zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odstraszający tytuł

   centurion (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Nie wiem dlaczego mam szanować mniejszość a nie większość? Czy dlatego ze są biedni, niedożywieni prześladowani czy dlatego że są bogaci, piękni i rozpychając się łokciami, usiłują zdominować...rozwiń całość

   Nie wiem dlaczego mam szanować mniejszość a nie większość? Czy dlatego ze są biedni, niedożywieni prześladowani czy dlatego że są bogaci, piękni i rozpychając się łokciami, usiłują zdominować większość? Kraj nad Wisłą jest Ojczyzną Polaków i tylko oni mają do niej prawo. Obcoplemieńcy powinni zachowywać się jak goście i jak goście powinni być traktowani. Jest jednak odwrotnie bo nasze prawo wyborcze ustanowione przez obcoplemieńców, do władzy "forsuje"przedstawicieli mniejszości i nadaje im prawa większości. A Autor "mniejszolub" niech czyta sam co napisał.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kpina

   Woktek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co ty gadasz. Dyrdymały średmniowiecxzne o ojczyźnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To się uśmiejesz

   Kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To dopiero si e doczekasz się teraz szacunku dla mniejszości, to twoje mądre gadanie nic nie da.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja ojczyzna

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A gdzie ich nie ma, wszędzie na świecie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja ojczyzna

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Nalezy zalowac tylko ze wlasnie na Slasku jest az tylu kryminalistow i renegatow z PO,To naprawde straszne
   ,co sie stalo z tymi rodami....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Franek

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A to się zaczęło od 1922r i tak się ciągnie po dzień dzisiejszy , a najwięcej tych kryminalistów renegatow przybyło po 1945r z Polski na Śląsk okradają i niszczą go do dnia dzisiejszego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama