Alarm! Kto wychowuje dzieci? Mama, tata czy tablet?

  Alarm! Kto wychowuje dzieci? Mama, tata czy tablet?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 40 proc. dzieci poniżej 2. roku życia korzysta z urządzeń mobilnych - alarmuje Fundacja Dzieci Niczyje i rusza z kampanią
  Aplikacje na tablety i komórki są dla dzisiejszych dzieci tym, czym były programy telewizyjne w latach 70. i 80. dla ich rodziców

  Aplikacje na tablety i komórki są dla dzisiejszych dzieci tym, czym były programy telewizyjne w latach 70. i 80. dla ich rodziców ©123RF

  Jak będzie brzmiało pierwsze słowo Waszego dziecka, dzisiaj nie jest takie oczywiste. Mama? Tata? A może... tablet. Fundacja Dzieci Niczyje zainaugurowała właśnie najnowszą kampanię, w której przestrzega przed zbyt intensywnym korzystaniem z urządzeń mobilnych przez coraz mniejsze dzieci.

  Z badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie FDN wynika, że ponad 40 proc. dzieci poniżej drugiego roku życia już korzysta z tabletów i smartfonów, a blisko 30 proc. z nich sięga po nie każdego dnia.

  W przypadku 3-latków z urządzeń mobilnych korzysta aż 62 proc. z nich. Odpowiedź na pytanie, czy tak intensywny kontakt z nowymi technologiami jest dla najmłodszych dobry czy zły, nie jest prosta.

  - Zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych może być dla nich szkodliwe, podczas gdy odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój - komentuje Łukasz Wojtasik z FDN.

  - Kluczem, jak zwykle, jest umiar - podkreśla. FDN zaleca, by dzieci do 2. roku życia nie korzystały z tego typu urządzeń. - Później mówimy rodzicowi: sprawuj kontrolę, towarzysz dziecku, wybieraj tylko odpowiednie treści, unikaj przesady, nawet jeżeli bardzo ci to ułatwia życie. Nie bądź tabletowym rodzicem - dodaje.

  Okazuje się, że najczęściej rodzice dają dzieciom smartfon lub tablet, żeby zapewnić im rozrywkę. W tym czasie dorośli zajmują się własnymi sprawami. 49 proc. rodziców przyznaje, że jest to formą nagrody. Z kolei 19 proc. w ten sposób zachęca dziecko do zjedzenia posiłku. Zaś 15 proc. - aby ułatwić zasypianie.

  Bycie tabletowym rodzicem niesie ze sobą ryzyko uzależnienia się przez dzieci od korzystania z tego typu urządzeń. Dorośli powinni być zaniepokojeni, kiedy dziecko staje się agresywne lub rozdrażnione, kiedy próbują odebrać mu urządzenie. Dzieci mają problem z zasypianiem lub jedzeniem, jeśli nie mogą korzystać z tabletu czy smartfona. Te dwa urządzenia są wiodącym tematem rozmów pociechy.

  W ramach kampanii „Mama, tata, tablet” powstał katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych dla dzieci w wieku 3-6 lat BestApp. Znajdziemy go na stronie bestapp.fdn.pl.

  Aplikacje, które się w nim znalazły, musiały spełnić szereg kryteriów, np. być dostosowane do wieku, pozytywnie wpływać na rozwój społeczny czy emocjonalny ich małych użytkowników. Znajdziemy w nim aplikacje podzielone według ośmiu kategorii: plastyczne, łamigłówki, zręcznościowe, muzyczne, językowe, przyrodnicze, matematyczne, inne edukacyjne. FDN jednocześnie przypomina, że nawet najlepiej dostosowane aplikacje mogą być szkodliwe, jeśli dziecko spędzi przy nich zbyt dużo czasu i jeśli nie będziemy towarzyszyli dziecku w korzystaniu z nowych mediów.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama