Dr Saucha: Pierwszy przeszczep twarzy. Prosta zasada - serce...

  Dr Saucha: Pierwszy przeszczep twarzy. Prosta zasada - serce za serce

  Dr Wojciech Saucha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To był pierwszy w Polsce Przeszczep Twarzy. Dr Wojciech Saucha, koordynator do spraw przeszczepów w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, miał kilka godzin, by przygotować się do trudnej, a zarazem delikatnej rozmowy z rodziną dawcy o podarowaniu narządów zmarłego. Z dr. Sauchą rozmawia Agata Pustułka
  Dr Saucha: Pierwszy przeszczep twarzy. Prosta zasada - serce za serce

  ©Lucyna Nenow

  To pan przeprowadził pierwszą rozmowę z rodziną dawcy twarzy. Czy miał pan szansę przygotować się do tej rozmowy?
  Mieliśmy świadomość, że taki problem nas spotka. Oczywiście, nie wiedzieliśmy, kiedy. Ta sytuacja mogła pojawić się w każdej chwili albo na przykład za rok. To zresztą dla nas nic nowego. Z minuty na minutę możemy otrzymać wiadomość o potencjalnym dawcy serca czy płuc. To trochę jak z tabliczką mnożenia, którą recytuje się w środku nocy. Trze-ba być zawsze przygotowanym. Jednak od chwili, gdy zespół gliwickich chirurgów ogłosił gotowość przeprowadzenia przeszczepu twarzy, w środowisku koordynatorów do spraw przesz- czepów zaczęliśmy przygotowania. Odbyło się kilka spotkań. Wyjaśnialiśmy szczegóły oraz pojawiające się w środowisku koordynatorów niejasności. Myślę, że do takiej rozmowy w sumie nie da się przygotować wcześniej.

  Ile miał pan na to czasu?
  Tyle, ile się jedzie z Zabrza do tamtej miejscowości. Nie wymieniam jej, bo takie obowiązują zasady. Warto być im wiernym.

  Jaka była ta rozmowa?
  Zawsze przed każdą taką rozmową trzeba wiedzieć, z kim się ma do czynienia, wyczuć intencje rodziny, z którą się rozmawia. To nie są negocjacje biznesowe. Nie można w żadnej sekundzie takiej rozmowy wywierać na rodzinę presji.Musimy dojść do takich samych wniosków, powinny nam przyświecać te same cele. Nie można fundować rodzinie większej traumy od tej, która ją spotkała. Przecież rozmawiamy z nimi w momencie, gdy kilkanaście minut przed lub kilka godzin przed tą rozmową usłyszeli, że ich bliski zmarł, a tu wchodzi jakiś facet i zaczyna rozmawiać o narządach. To nie jest tak, że po uzyskaniu zgody na pobranie możemy odnotować kolejny suk-ces. Spotykamy się przecież z rodziną w szoku, zrozpaczoną. Byłoby niemoralne i w ogóle haniebne stosowanie jakichś technik psychologicznych. Tak koordynatorzy nie postępują.

  Jakie znalazł pan słowa w przypadku tej wyjątkowej rodziny, która zgodziła się na transplantację twarzy i innych narządów: serca, wątroby, rogówek...

  Po prostu chylę przed nimi czoło. Zachowali się wyjątkowo, wspaniałomyślnie. Właściwie rozumieliśmy się bez słów. Ich postawa była niesamowita. Byli nastawieni na to, by pomóc innym. Tylko to dla nich się liczyło. To nie jest częsta postawa.
  Dzięki temu dawcy uratowano życie kilku osób. Dane Pol-transplantu nie napawają jednak optymizmem. W tym roku na Śląsku przeszczepiono zaledwie dziesięć serc. Co jest prze-szkodą, by tych narządów moż-na było pobierać więcej?
  Według oficjalnych danych, sprzeciw wobec pobrania narządów wyraziło zaledwie 10 procent Polaków. Nie jest to więc problem, który wypływa z postawy pacjentów. Osobiście jestem bardzo daleki od obarczania odpowiedzialnością za małą liczbę przeszczepów właśnie rodziny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Empatia duże słowo

   Ivka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak czytam o empatii tego lekarza to samą mnie krew zalewa. Jeszcze nigdy nie spotkalam tak wyrachowanego i chamskiego lekarza jak on. Panie doktorze, proponuje zajrzec do słownika i sprawdzić...rozwiń całość

   Jak czytam o empatii tego lekarza to samą mnie krew zalewa. Jeszcze nigdy nie spotkalam tak wyrachowanego i chamskiego lekarza jak on. Panie doktorze, proponuje zajrzec do słownika i sprawdzić znaczenie tego słowa. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama