Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra uliczna w Bielsku-Białej z okazji Święta Niepodległości

JAK
Grę uliczną „Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej” zorganizowały w ramach 11 listopada Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne oraz Militarny Instytut Historyczny przy współudziale Zespołu Szkół Medycznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz drużyn ratownictwa medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uczestnicy przenieśli się podczas zabawy do okresu bardzo niespokojnego w historii Bielska i Białej – roku 1939. Był to czas napięcia i niepokoju w przededniu wybuchu II wojny światowej. Jak poinformowali organizatorzy scenariusz gry oparty był na wydarzeniach, które miały miejsce w Białej i Bielsku wiosną i latem 1939 r.

- Są to z jednej strony przygotowania bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego do nadchodzącego konfliktu wojennego, z drugiej - agresywne działania niemieckich organizacji i grup szykujących się do działań dywersyjnych na terenie Bielska i Białej. Obydwa miasta były w tym okresie w szczególnej sytuacji - znajdując się na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej administrowane były przez polskie władze, stacjonowały tu również polskie oddziały wojskowe. Znaczną część ludności obydwu miast stanowili jednak Niemcy, w dużej mierze wrogo nastawieni do administracji polskiej, przygotowujący szereg działań antypolskich w momencie wybuchu wojny – przypomnieli członkowie BBTH. 

Zespoły uczestniczące w grze miały za zadanie wykonanie misji, które odnosiły się do działań polskich grup przysposobienia wojskowego. Wykonanie misji nie było łatwe - w krótkim czasie trzeba było nauczyć się rzemiosła wojskowego - strzelania czy opatrywania rannego. Ulicami miasta trzeba było szybko i sprawnie się przemieszczać. Do wykonania były również typowe zadania konspiracyjne i wywiadowcze – odszukanie zaszyfrowanego hasła, odnalezienie łącznika czy sfotografowanie ważnego obiektu.

Prz okazji można było zobaczyć kolekcję umundurowania i sprzętu wojskowego z czasów września '39 roku należącą do Tomasza Szczygła.

- To mundury żołnierzy Wojska Polskiego, w których wyruszyli na wojnę obronną we wrześniu 1939 roku. Można zobaczyć mundur kapitana piechoty, mundur polowy (wzór 36) kapitana piechoty z pełnym wyposażeniem bojowym oraz mundur garnizonowy strzelca podhalańskiego 3. Pułku Strzelców Podhalańskich. To repliki uszyte według wzorów i przedwojennej specyfikacji wojskowej. Ciekawostką jest to, że mundury oficerskie wykonane są z oryginalnych materiałów produkowanych w bielskich fabrykach tekstylnych – poinformował Tomasz Szczygieł, kolekcjoner militariów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!