Ruda Śląska: Nie chcą spalarni opon, ale sami nic nie mogą...

  Ruda Śląska: Nie chcą spalarni opon, ale sami nic nie mogą zrobić

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: Nie chcą spalarni opon, ale sami nic nie mogą zrobić

  ©arc

  Ruda Śląska sprzeciwia się budowie spalarni. Sprawę rozpatruje prezydent Gliwic.
  Ruda Śląska: Nie chcą spalarni opon, ale sami nic nie mogą zrobić

  ©arc

  Czy w Rudzie Śląskiej powstanie spalarnia opon? Takie pytanie od dwóch lat zadają sobie mieszkańcy Nowego Bytomia, dzielnicy, w której ma powstać zakład produkcji sadzy i oleju w procesie pirolizy. Inwestor chce zaadaptować na ten cel swoją nieruchomość przy ul. Hallera.

  Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i protestują przeciwko powstaniu spalarni. Miasto podziela ich zdanie, choć nie może zakazać firmie budowy. - Jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ponieważ jest ona, naszym zdaniem, niezgodna z prawem - powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami Nowego Bytomia.
  Władze miasta tłumaczą, że plan budowy spalarni stoi w opozycji do miejscowego planu zagospodarowania miasta, według którego teren przy ul. Hallera może być wykorzystany na działalność produkcyjno-usługową, polegającą na wytwarzaniu jakichś dóbr, surowców bądź materiałów, ale nie ich gromadzeniu. Działalność spalarni miałaby natomiast polegać na odzysku odpadów, a więc na gospodarowaniu odpadami.

  Potrzebna bezstronność


  Inwestor posądził władze miasta o złą wolę i skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Natomiast SKO dwukrotnie uchylało decyzję ze względu na błędy w dokumentacji przygotowanej przez miasto.

  - W ochronie środowiska jest takie pojęcie, jak zasięg negatywnego oddziaływania na środowisko. Prezydent miasta musi dokładnie sprecyzować na jakie osoby i tereny taka inwestycja mogłaby negatywnie oddziaływać - tłumaczy prof. Czesław Martysz, prezes SKO w Katowicach. Jak dodaje, sprawa była dwukrotnie uchylana, ponieważ władze miasta nieprecyzyjnie określały krąg stron, które będą podlegały oddziaływaniu na środowisko.

  - Dopiero po drugim uchyleniu wskazano, że inwestycja będzie znacząco oddziaływać na tereny, które są własnością gminy - mówi Martysz. Innymi słowy, prezydent Rudy Śląskiej należało wyłączyć z postępowania, ponieważ nie może być sędzią we własnej sprawie. W ten sposób SKO przekazało sprawę prezydentowi Gliwic, który powinien ją rozpatrzyć w drugiej połowie listopada.

  Sanepid wydał pozwolenie


  Proces pirolizy polega na rozkładzie termicznym substancji w temperaturze 350-380 st. C. Odbywa się to bez tlenu, w zamkniętych reaktorach. Czy mieszkańcy rzeczywiście powinni obawiać się o zdrowie?

  - Nowoczesna technologia pozwala na bezpieczne wykonywanie tego typu procesów. Pytanie tylko, czy spalarnia będzie ją stosować i czy będzie przestrzegać norm emisyjnych. Można zrozumieć obawy mieszkańców - ocenia prof. Piotr Skubała, ekolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Dodajmy, że plan budowy zakładu uzyskał już pozytywną opinię sanepidu i regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakład produkcji sadzy i oleju jak to pięknie brzmi

   Okoliczni mieszkańcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dotyczy planowanej inwestycji w Nowym Bytomiu przy ul.Hallera 18 pod tytułem " Adaptacja budynku na cele zakładu produkcji sadzy technicznej i olejów w procesie pirolizy niskotemperaturowej "...rozwiń całość

   Dotyczy planowanej inwestycji w Nowym Bytomiu przy ul.Hallera 18 pod tytułem " Adaptacja budynku na cele zakładu produkcji sadzy technicznej i olejów w procesie pirolizy niskotemperaturowej " Przygotowany przez inwestora raport odnoszący się do oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko budzi nasz uzasadniony niepokój , ponieważ nie ma w nim konkretnych danych o oddziaływaniu planowanej inwestycji na toż środowisko a co za tym idzie na okolicznych mieszkańców i ich dzieci.Inwestor jedynie opiera się na przypuszczeniach , prognozach i wyliczeniach teoretycznych. Dane zawarte w raporcie tendencyjnie bagatelizują znaczące uciążliwości związane z zanieczyszczeniami, metalami ciężkimi, fenolami, gazem, którego nadmiar będzie emitowany na zewnątrz w postaci pochodni co jest jednoznaczne z oddziaływaniem poza granice działki na której inwestor chce wybudować reaktor do termicznego rozkładu opon. W Polsce nie ma ustawy anty odorowej, więc mamy uzasadnione obawy czy nie dojdzie do znaczącego zanieczyszczenia powietrza w postaci smrodu , w szczególności w nocy. My mieszkańcy nie zgadzamy się na inwestycję, która spowoduje pogorszenie warunków higienicznych i zdrowotnych oraz wpłynie negatywnie na środowisko przez wzrost uciążliwości dla otoczenia poprzez emisję substancji szkodliwych. Planowana inwestycja oparta została o proces technologiczny, który jest nowatorski i nie był dotychczas dokładnie badany w Polsce pod względem bezpieczeństwa czy opłacalności. Ale najlepsze interesy dzisiaj robi się na śmieciach. Naszym zdaniem planowana inwestycja może stwarzać poważne niebezpieczeństwo zagrożenia pożarem lub wręcz wybuchem, bowiem sadza i olej pirolityczny są substancjami łatwopalnymi, co znacznie pogorszy warunki życia w otoczeniu planowanej inwestycji. Również jako mieszkańcy nie wiemy czy z uwagi na składowanie na terenie zakładu utylizacji tak dużej ilości opon zachowane zostaną szczególne wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Stwierdzamy, że rachunek potencjalnych zysków i strat związanych z funkcjonowaniem na podanym terenie spalarni opon (obliczanych głównie z perspektywy interesu inwestora " MAX-ECO OIL, który naszym zdaniem winien inwestować na terenach zdegradowanych przez górnictwo czy hutnictwo ) w najmniejszym nawet stopniu nie zrównoważy kosztów społecznych oraz realnych i potencjalnych strat w środowisku, zasobach materialnych i poziomie życia mieszkańców. Zatem podtrzymujemy swój sprzeciw wobec budowy tej inwestycji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może spalarnię wybudować w Warszawie?

   U nich prawie wszystkie dyrekcje korporacji. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No to niech też wybudują spalarnię opon.U nich zużywa się ich dużo.
   Bo tylko śmietankę zbierać...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Utylizacja a Ekologia.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie rozumiem w jaki sposób wszyscy wyrażają zgodę wbrew mieszkańców a nawet sam Sanepid.?
   Z jednej strony wszyscy walczą NIBY O EKOLOGIĘ a z drugiej sami zanieczyszczać próbują własną działalność...rozwiń całość

   Nie rozumiem w jaki sposób wszyscy wyrażają zgodę wbrew mieszkańców a nawet sam Sanepid.?
   Z jednej strony wszyscy walczą NIBY O EKOLOGIĘ a z drugiej sami zanieczyszczać próbują własną działalność ZAMIEŚĆ POD DYWAN.! Jest bardzo wiele wątków niezgodnych z prawdą ponieważ opony wpierw rozdrobnione są przydatne do dalszej obróbki a same w sobie nadają się do mieszanek asfaltu i nie tylko. Chociażby w tym procesie technologicznym. Wiem że to dodatkowe koszty ale utylizacja tańsza dla środowiska a o to chyba tu chodzi. Różnica temperatur mówi sama za siebie. Proces technologiczny jaki tu się wymienia będzie przydatny na początku a potem będzie jak zawsze demagogia i kupowanie pozwoleń , tak było i jest w tysiącu podobnych inwestycji.
   Pomysł nie lada z Europy ale środowisko ma to do siebie że marnieje wszelkie życie w tym miejscu
   inwestor zarobi swoje i zniknie z horyzontu pozostawiając po sobie jeden wielki burdel.!!!
   Zatrute środowisko i ludzie pozostaną jeszcze na lata jak po Czarnobylu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama