Na wiosnę Krzanowice zmienią się w Kranowitz

Na wiosnę Krzanowice zmienią się w Kranowitz

Aleksander Król

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Kranowitz, Borutin, Boianov i Klein Peterwitz - takie napisy już niebawem będą witać kierowców wjeżdżających do kilku miejscowości gminy Krzanowice. Dwujęzyczne tablice mają pojawić się tam już na wiosnę.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpisało Krzanowice do rejestru gmin, na obszarze których, używane są również nazwy w języku mniejszości.

- Tablice są już zamówione. Na razie dla czterech miejscowości, bo z powodu popełnionego błędu, z Wojnowicami musimy zaczekać - mówi Manfred Abrahamczyk, burmistrz Krzanowic.

W dokumentach przygotowanych dla resortu omyłkowo wpisano nazwę "Wojnowitz".

- Powinno być przez "i", a ktoś przez nieuwagę wpisał "j" i nazwę zakwestionowano - tłumaczy Abrahamczyk.

Z powodu tego błędu radni musieli raz jeszcze podjąć w tej sprawie uchwałę przyjmując już poprawną wersję, a potem trzeba było wszystko znów wysłać do ministerstwa.

O obcojęzyczne tablice od lat zabiega lokalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK). Krzanowice, w których do niemieckiej narodowości przyznaje się ponad 20 procent mieszkańców, były jedną z pierwszych gmin w Polsce, które złożyły stosowne wnioski w ministerstwie. Tymczasem, od września ubiegłego roku, podwójnym nazewnictwem posługują się m.in. w niedalekich Łubowicach w gminie Rudnik. Na rogatkach miasta, obok polskich nazw, pojawiły się tablice z napisem: "Lubowitz". To była pierwsza miejscowość w Polsce, która w ten sposób zaczęła manifestować swoją przynależność kulturową.

- Wzorowaliśmy się na Opolszczyźnie, ale w końcu udało nam się ją wyprzedzić. Radlau (czyli Radłów, woj. opolskie - red.) ustawił tablice już po nas - mówi Leonard Wochnik z Towarzystwa im. Eichendorffa, które od początku mocno zaangażowane było w przedsięwzięcie.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo