Jakie maski na smog? Tylko z odpowiednim filtrem

  Jakie maski na smog? Tylko z odpowiednim filtrem

  Patryk Drabek, Marcin Karkoszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Wysokie, a nawet bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, przekraczające znacznie normę dobową wynoszącą 50 ug/m sześc., występują w okresie sezonu grzewczego przy niskich temperaturach. Zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków meteorologicznych związanych z bezwietrzną pogodną i brakiem opadów atmosferycznych. Najgorsza jest sytuacja, gdy dodatkowo występuje mgła, która zatrzymuje emitowane zanieczyszczenia. Czy używanie masek ma sens?

  ©Pawel Relikowski / Polska Press

  W województwie małopolskim zastosowano ostatnio specjalną metodę, która pozwala ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.
  Naukowo udowodniono, że mycie ulic pomaga w zapobieganiu powstawania smogu. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie i Politechnika Krakowska sprawdziły to. W czasie badania, na Alejach Krasińskiego i Mickiewicza, od mostu Dębnickiego do ul. Czarnowiejskiej, codziennie myto chodniki wzdłuż jezdni, a ulice zamiatano.
  Chwilę później tyralierą ruszały polewaczki. Zebrane zanieczyszczenia zbadali eksperci. Analiza próbek jednoznacznie wskazała na znaczący spadek ilości odpadów, poprawę jakości ścieków, jak i redukcję pyłów zawieszonych w powietrzu.

  DONOSIĆ, CZY NIE DONOSIĆ NA SĄSIADÓW, KTÓRZY PALĄ ŚMIECI W PIECACH?

  W powiadomieniach o przekroczeniu poziomu informowania o niebezpieczeństwie wystąpienia stanu alarmowego oraz w powiadomieniach o wystąpieniu stanu alarmowego podawane są informacje o najbardziej narażonych grupach ludności (osoby starsze, małe dzieci, osoby z chorobami przewlekłymi) oraz o zalecanych środkach ostrożności, które powinny być podjęte.

  W przypadku poziomu 200 - 300 ug/m sześc. stężenia dobowego PM10 to: unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności. Pozostałe osoby powinny unikać wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni.

  W przypadku przekroczenia poziomu 300 ug/m sześć. stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
  Jak skutecznie chronić swoje zdrowie w takiej sytuacji?
  Można zapewnić sobie specjalną ochronę - maskę. By była ona skuteczna i chroniła nas przed zanieczyszczeniem powietrza, z którym mamy teraz do czynienia, musi posiadać filtr węglowy (HEPA). Musimy pamiętać o tym, że nie mogą to być zwykłe chirurgiczne maseczki, które kojarzymy ze szpitala. Specjalne maski znajdziemy np. w sklepach z odzieżą BHP.

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje do mieszkańców naszego województwa o ograniczenie: spalania paliw złej jakości, takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła), palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań. Tego typu działania leżą w naszym wspólnym interesie. Rozwiązanie problemu smogowego to w tej chwili priorytet.

  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maska

   Adrian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Sory...taki mamy klimat. Niestety to zjawisko będzie się pogłębiać. I w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni. Kto dużo trenuje na powietrzu ten dobrze wie co to niesie ze sobą. Od pewnego...rozwiń całość

   Sory...taki mamy klimat. Niestety to zjawisko będzie się pogłębiać. I w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni. Kto dużo trenuje na powietrzu ten dobrze wie co to niesie ze sobą. Od pewnego czasu podążam za modą maskową. Na trening zakładam maskę Respro. efekty są zadziwiające więc to nie tylko modazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama