Szołtysek: Czym straszą w Lublińcu?

  Szołtysek: Czym straszą w Lublińcu?

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy teraz w Lublińcu będą straszyć Częstochową?

  Czy teraz w Lublińcu będą straszyć Częstochową? ©z archiwum Marka Szołtyska

  W 2013 r., kiedy w woj. śląskim tworzono rejony skonsolidowanych dyspozytorni medycznych, to nikt się nie spodziewał awantury w Lublińcu. A okazało się, że powiat lubliniecki dostał się do rejonu dyspozytorni w Częstochowie i Ślązoki się bardzo zdenerwowały.
  Czy teraz w Lublińcu będą straszyć Częstochową?

  Czy teraz w Lublińcu będą straszyć Częstochową? ©z archiwum Marka Szołtyska

  Zaczęto przeciwko temu zbierać podpisy i było ich ponad 15 tysięcy, co stanowi około 25 proc. pełnoletnich mieszkańców całego powiatu. Oficjalny powód był m.in. taki, iż rzekomo częstochowski dyspozytor pogotowia nie zrozumie wyrażonych po śląsku dolegliwości, takich jak: hercklekoty, durchwal, ryma czy kucanie. Powiedzmy jednak szczerze - prawdziwą przyczyną zdenerwowania lublinieckich Ślązoków była niechęć do czasów, kiedy byli przymusowo częścią województwa częstochowskiego w latach 1975-1998.
  I nie należy lekceważyć tych spraw, bo opierają się na różnicach w kulturze regionalnej. I chociaż z Lublińca do Częstochowy jest 45 km, to jednak są to, z regionalnego punktu widzenia, dwa odmienne światy. Po śląskiej stronie jest królestwo żuru, kołocza, klusek, rolad, krupnioków, urodzin i śląskiej godki, a pod Częstochową panuje zalewajka, kaszanka oraz imieniny. Obie ziemie należą do dwóch różnych diecezji. W przeszłości Ślązoki były częścią Niemiec, zaś ziemia częstochowska - Rosji.

  Obawiam się, że dzisiaj na ziemi lublinieckiej znów kiełkują obawy. Dlaczego? Bo działacze zwycięskiego w wyborach PiS-u sugerują poparcie odtworzenia woj. częstochowskiego, do którego ma wejść powiat lubliniecki. Bardziej wyobrażam sobie IV powstanie śląskie niż zgodę lublinieckich Ślązoków na włączenie do Częstochowy. Gdy jednak mimo to Częstochowa się odłączy, to woj. śląskie będzie mniejsze, ale procentowo więcej będzie w nim Ślązoków. I to PiS-owi nie powinno się podobać, bo śląscy autonomiści zyskają większe szanse na opanowanie sejmiku w Katowicach. Paradoksalnie więc autonomistom może bardziej zależeć na przywróceniu woj. częstochowskiego niż zwycięskiemu PiS-owi. Sądzę więc, że z tych powodów terytorium woj. śląskiego się nie zmieni, z czego będą niezadowoleni autonomiści, Częstochowa i Bielsko-Biała - bo tam też chcą oddzielenia. Wszyscy będą więc niezadowoleni i zyskają powód do kolejnych przedwyborczych i nierealizowanych potem obietnic. I tak będzie po wszystkie dni, aż do skończenia świata.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Marek Szołtysek pisze:

   Józef Brzozowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Cytat:
   Paradoksalnie więc autonomistom może bardziej zależeć na przywróceniu woj. częstochowskiego niż zwycięskiemu PiS-owi. Sądzę więc, że z tych powodów terytorium woj. śląskiego się nie zmieni, z...rozwiń całość

   Cytat:
   Paradoksalnie więc autonomistom może bardziej zależeć na przywróceniu woj. częstochowskiego niż zwycięskiemu PiS-owi. Sądzę więc, że z tych powodów terytorium woj. śląskiego się nie zmieni, z czego będą niezadowoleni autonomiści, Częstochowa i Bielsko-Biała - bo tam też chcą oddzielenia.


   Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ani takich autonomistów. Mnie nie zależy na małych czy dużych województwach. Mnie zależy na autonomii finansowej i gospodarczej gmin. W całej Polsce, nie tylko na Śląsku.

   Gdyby była autonomia gmin zamiast centralizmu, to mieszkańcy gmin pracowaliby na swoją gminę. Część dochodu – znikoma – byłaby odprowadzana na utrzymanie rządu centralnego oraz na utrzymanie części wspólnych w regionie.

   Centralizm powoduje aspiracje na stolicę województwa bo to są dodatkowe pieniądze które wypracowują inne gminy, czyli że stolica żyje kosztem prowincji. Tak się dzieje nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach które mają system centralistyczny. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czytajcie i pilnujcie tematu

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9052215,odzyly-nadzieje-na-wojewodztwo-czestochowskie,id,t.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubliniec.

   Ślązok. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Lubliniec i cały powiat boł jest i byndze ŚŁĄSKI!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy te wszystkie polskie reformy administracyjne...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   służyły kiedykolwiek poprawie działania państwa i lepszemu życiu obywateli? W ostatecznym rachunku wychodziło, że nie. Lepiej było tylko władzy. Także obecnej. Po 1989 roku nie przeprowadzono w...rozwiń całość

   służyły kiedykolwiek poprawie działania państwa i lepszemu życiu obywateli? W ostatecznym rachunku wychodziło, że nie. Lepiej było tylko władzy. Także obecnej. Po 1989 roku nie przeprowadzono w Polsce żadnej debaty nad ustrojem i strukturą polityczną, administracyjną i gospodarczą. A to scentralizowane państwo wyraźnie sobie nie radzi z zarządzaniem. Oferuje tematy zastępcze, jak choćby niesprawność systemu ratownictwa medycznego, czy też lekceważenie aspiracji społeczności lokalnych.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Zakamuflowany Front Wyzwolenia Lublińca (ZFWL)

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   radzę Priwislińcom nie tykać ziemi górnośląskiej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama