Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strauss Festival Orchestra w Częstochowie: Powitanie nowego roku ze Straussem pod patronatem DZ

Katarzyna Pachelska
Widowisko w wykonaniu Strauss Festival Orchestra i zespołu baletowego to świetny pomysł na styczniowy wieczór
Widowisko w wykonaniu Strauss Festival Orchestra i zespołu baletowego to świetny pomysł na styczniowy wieczór materiały prasowe
Strauss Festival Orchestra odwiedzi w styczniu 2016 r. dziewięć polskich miast. Ostatniego dnia miesiąca zespół wraz z grupą baletową zaprezentuje się w Filharmonii Częstochowskiej. To występ pod patronatem DZ

Tradycja noworocznych koncertów symfonicznych nie przemija, wręcz przeciwnie - ciągle chcemy witać nowy rok przy przebojach muzyki klasycznej.

W salach koncertowych całej Europy melomani znów powitają nowy rok w rytmie słynnych kompozycji, dzięki koncertom galowym Strauss Festival Orchestra. W Polsce orkiestra wystąpi w dziewięciu miastach, zaczynając 7 stycznia 2016 roku w Krakowie. Ostatnim przystankiem na polskiej trasie będzie, 31 stycznia, Częstochowa, gdzie muzycy zagrają w Filharmonii Częstochowskiej.

Dźwięki „Walca Cesarskiego” przeniosą nas do sal balowych Wiednia czasów cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety - „Sisi”. „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” wprowadzą publiczność w beztroski klimat zabaw i flirtów dam dworu i eleganckich oficerów. „Marsz Radetzky’ego” obudzi ducha zwycięstwa, a liczne polki porwą do tańca.

W XXI wieku to właśnie Straussowskie melodie przywołują atmosferę wiedeńskiego dworu z całą jego elegancją, specyficznym humorem i dozą delikatnej frywolności.

Program widowiska muzyczno-baletowego w wykonaniu Strauss Festival Orchestra i zespołu Strauss Festival Ballet Ensemble będzie się składał zarówno z utworów Johanna Straussa, jak i innych członków utalentowanej rodziny Straussów.
W sumie słynnych Johannów Straussów było dwóch - ojciec i syn. Patriarcha austriackiego rodu Straussów, Johann Strauss I (1804-1849), był zwany „ojcem walca”, jego starszy syn, Johann Strauss II (1825-1899) zasłużył za to na przydomek „króla walca”.
Strauss ojciec komponował głównie walce i inne tańce: polki, galopady, kadryle, kotyliony oraz marsze. Do jego najważniejszych kompozycji należą: marsz Radetzky’ego, walc Taglioni, walc Philomelen, walc Gabrielen, walc Elektrische Funken, walc Caecilien, polka Anna, polka Kathinka.

Był także dyrygentem oraz grał na skrzypcach i altówce. W 1825 roku założył własną orkiestrę, z którą zdobył ogromną popularność w Wiedniu i całej Europie. Wkrótce jednak jego sławę przyćmił jego syn Johann, a ówczesna prasa grzmiała wręcz o międzypokoleniowym pojedynku.

Potomek słynnego kompozytora uczył się gry na fortepianie i skrzypcach w tajemnicy przed ojcem, bo oficjalnie uczęszczał do szkoły handlowej.

Zawiadywał własną orkiestrą, którą po śmierci ojca połączył z jego zespołem w jedną wielką orkiestrę (później na jej czele stali jego bracia - Eduard i Joseph). Jego największy hit to walc „Nad pięknym modrym Dunajem”.

Prawdziwe uznanie zdobył wystawieniem „Zemsty nietoperza” w Operze Dworskiej w Wiedniu w 1895 r., z okazji swoich siedemdziesiątych urodzin. Cztery lata później umarł na zapalenie płuc.

Operetki Johanna Straussa II do dziś cieszą się szalonym powodzeniem. Nie tylko „Zemsta nietoperza”, ale również „Baron Cygański” czy „Noc w Wenecji”.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!