18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Korn - człowiek, który odcisnął swe piętno na Bielsku

Jacek Drost
Kamienice przy 3 Maja w Bielsku
Kamienice przy 3 Maja w Bielsku arc.
W mieście nad Białą, gdzie nie odwrócimy głowy, to napotykamy na budynki zaprojektowane przez Karola Korna - dworzec kolejowy, gmach poczty głównej, szpital i wiele innych. To właśnie Korn był jednym z twórców wielkomiejskiego wizerunku centrum miasta. Wizjoner, tytan pracy, postać wybitna.

Zmarł młodo, miał zaledwie 54 lata. Nie dane mu było dożyć sędziwego wieku, kiedy to mógłby spokojnie rozkoszować się swoim dziełem. Można odnieść wrażenie, że zmarł w połowie drogi, w biegu, w półkroku. Zostawił po sobie niewiele pamiątek, firmę i mnóstwo budowli świadczących o jego wyjątkowości. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na bielskim cmentarzu żydowskim, choć nie zaznał tam spokoju...

HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

Człowiek wykształcony

Karol, a właściwie Carl Korn urodził się w 1852 roku w rodzinie żydowskiej. Przyszedł na świat w Wadowicach, kompletnie wówczas prowincjonalnej mieścinie, która dopiero ponad sto lat później stała się znana na cały świat za sprawą Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Nie wiadomo, jaki los spotkałby małego Carla, gdyby rodzice nie postawili na jego wykształcenie. Fakt pozostaje faktem, że poddany Jego Cesarskiej Mości trafił do szkoły w Opawie. Uczył się dobrze, więc skończył ją z wyróżnieniem.

A później były studia na Politechnice w Karlsruhe oraz uniwersytet w Wiedniu (to pewnie tam nasiąkł tym wiedeńskim stylem, który z powodzeniem realizował w Bielsku projektując kolejne budowle, dzięki czemu dwumiasto nad Białą zyskało miano Małego Wiednia).

Wiedzę zdobytą w szkołach i na uniwersytetach Korn przez jakiś czas pogłębiał jako asystent w Szkole Technicznej w Brnie, a następnie w Bielsku, gdzie ostatecznie rozwinął skrzydła.

Szlakiem Korna

Koncesję na prowadzenie firmy architektoniczno-budowlanej w Bielsku otrzymał w 1882 roku (dodajmy, że oprócz tego był właścicielem kamieniołomów w Straconce, cegielni i tartaku). Nie próżnował, bo lista budynków, które wyszły spod jego ręki, jest wyjątkowo długa.

Jak podaje badający dzieje Bielska i Białej Jacek Proszyk w biogramie Korna zamieszczonym w książce "Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej", jego dziełami są m.in. bielski hotel President zwany kiedyś Kaiser-hof (Dwór Cesarski), budynek Komunalnej Kasy Oszczędności, budynek Straży Pożarnej przy pl. Ratuszowym, okazały gmach poczty przy ul. 1 Maja, szpital miejski przy ul. Wyspiańskiego, a także wiele kamienic przy ulicach kiedyś cesarza Franciszka Józefa I, a obecnie 3 Maja, deptaku przy ul. 11 Listopada oraz wille i domy prywatne, w tym willa Teodora Sixta w różnych częściach dwumiasta.

- Budował również obiekty sakralne, kościoły w Choczni, Gierałtowicach i Lipowej, synagogi w Bielsku, Białej, Wadowi-cach i Andrychowie, oraz szkoły w Żywcu i Zabłociu - pisze Proszyk. I dodaje, że dziełem Korna są również takie budowle jak hotel Royal w Krakowie, dworce kolejowe w Dziedzicach, Boguminie, Morawskiej Ostra-wie, Gruszowie, Stauding, Bilovcu. - Do tej bogatej kolekcji dołożyć trzeba jeszcze obiekty przemysłowe, takie jak fabryka mebli w Jasienicy, rafineria w Czechowicach czy walcownia w Dziedzicach - pisze Proszyk. Korn pomagał Towarzystwu Turystycznemu Beskidenverein przy budowie schroniska na Szyn-dzielni, był również autorem pomnika cesarza Franciszka Józefa I w Aleksandrowicach.

W uznaniu jego pracy cesarz Franciszek Józef I nadał mu tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego (k.k.Baurat).

POCZTÓWKI Z PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ [OBEJRZYJ KONIECZNIE]

Nad Białą Korn był postacią majętną (np. posiadał w swojej firmie budowlanej własną jednostkę straży pożarnej, co było wówczas rzadkością), szanowaną, znaną z działalności społecznej (wspierał finansowo ubogie dzieci i studentów), sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Budowlanego, był założycielem Związku Wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim, członkiem korporacji Franconia i członkiem Izraelickiej Gminy Wyznaniowej.

Z żoną Paulą miał trzech synów - Felixa, Ottona i Fritza.

Zdewastowany nagrobek

Zmarł w roku 1906. Został pochowany na cmentarzu żydowskim. Pozostawił firmę budowlaną, która działała przez cały okres międzywojenny. W czasie okupacji jego grobowiec został splądrowany i zdewastowany, a nagrobek skradziony. Dopiero w 1998 r. Korn w uznaniu swoich zasług został przez władze miasta uhonorowany ulicą swojego imienia. A kilka lat temu dostał też nagrobek. Wreszcie.

============11 (pp) Zdjęcie Autor(34601555)============
fot. arc
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(34601556)============
Bielski dworzec kolejowy, jedno z bardziej charakterystycznych dzieł Karola Korna
============11 (pp) Zdjęcie Autor(34601538)============
fot. wikipedia
============11 (pp) Zdjęcie Autor(34601537)============
fot. wipipedia
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(34601540)============
Karol Korn
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(34601539)============
Pracownicy i dyrekcja firmy budowlanej Karola Korna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Karol Korn - człowiek, który odcisnął swe piętno na Bielsku - Dziennik Zachodni