Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa biblioteka w Gliwicach już 16 listopada w Biblioforum

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Biblioforum Gliwice, czyli punkt biblioteczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w centrum handlowym Forum, zaprasza w poniedziałek, 16 listopada na akcję "Żywa biblioteka Gliwice". To wydarzenie, które od lat odbywa się w bibliotekach w Polsce i Europie. W Gliwicach będzie po raz pierwszy.

16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w Biblioforum Gliwice odbędzie się "Żywa biblioteka Gliwice" w godz. od 16 do 20. Jest to wydarzenie realizowane w ramach międzynarodowego projektu "Human Library".

- Jest to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, wykorzystujący metodę spotkania i dialogu - mówią organizatorzy wydarzenia.

Na czym polega jego niezwykłość? W "żywej bibliotece" książkami są ludzie, a treścią ich codzienność. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować oraz zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy. "Żywa biblioteka" to projekt, w ramach którego udostępnia się „żywy” księgozbiór - osoby ze środowisk i grup obarczonych stereotypami i na co dzień narażonych na dyskryminację.

- "Żywa biblioteka" jest przestrzenią, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych. Każdy, kto przychodzi ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną książką przez 30 minut - zapowiadają organizatorzy.

Rozmowa ma luźny charakter: całe wydarzenie, w szczególności spotkanie z Żywą Książką odbywa się w intymnej, przyjaznej atmosferze. "Żywe książki" to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię, wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość itp.

Celem projektu jest zmiana postawy ludzi wobec inności na taką, która oparta jest na zrozumieniu i szacunku.

- Poprzez ten projekt chcemy zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka, a przede wszystkim budować świadomość istnienia stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji. Chcemy także prowokować krytyczne myślenie - tłumaczą w Biblioforum.

Przykładowe tytuły "żywych książek", które będzie można "wypożyczyć"? Były alkoholik, Białorusinka, feministka, Ślązak...

Organizatorami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Stowarzyszenie Cała Naprzód. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!