Ważne
  Sztuczne serce im. Religi? Nowe sztuczne serce na baterie...

  Sztuczne serce im. Religi? Nowe sztuczne serce na baterie już niebawem zabije w Zabrzu

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marzenia o sztucznym sercu mogą się urzeczywistnić
  Sztuczne serce im. Religi?W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii cały czas trwają prace, których celem jest stworzenie polskiego sztucznego serca.
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc./Mikołaj Suchan

  Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jednym z czterech ośrodków na świecie, wytypowanych do wszczepienia najnowszej konstrukcji sztucznego serca, stworzonego przez guru kardiochirurgii, prof. Alaina Carpentiera! Obok śląskiej placówki są to szpitale w Słowenii, Belgii i Arabii Saudyjskiej. Kiedy odbędzie się zabieg? Odpowiedź jest prosta: wówczas, gdy znajdzie się pacjent spełniający medyczne wskazania. - Technicznie, logistycznie jesteśmy gotowi - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor zabrzańskiego ośrodka, lekarz, który ma na koncie wiele pionierskich zabiegów. Uznany za następcę prof. Zbigniewa Religi, Zembala wciąż pokazuje, że można dokonywać rzeczy niemożliwych gdzie indziej.
  Miniaturowy CARMAT

  CARMAT jest sztucznym sercem wskazanym do zastosowania u pacjentów w przypadku niewydolności obu komór: lewej i prawej, gdy są przeciwwskazania do transplantacji lub gdy mamy do czynienia z nowotworowymi guzami serca złośliwego pochodzenia. - Choremu trzeba będzie usunąć w całości jego własne, zniszczone serce i w to miejsce wprowadzić do wnętrza klatki piersiowej sztuczne urządzenie - tłumaczy prof. Marian Zembala.

  W ZABRZU RUSZA ZAKŁAD SZTUCZNYCH PROTEZ SERCA [CZYTAJ W DZ]


  Eksperymentalnym transplantacjom ma być poddanych około 25 chorych.

  Czym różni się nowatorska technologia leczenia od sztucznych komór wspomagania krążenia stosowanych obecnie?

  - Urządzenie w całości jest schowane w klatce piersiowej pacjenta. W związku z tym pacjent może swobodnie przebywać poza szpitalem i aktywnie funkcjonować w pracy, w swoim środowisku i przebywać w domu. Przede wszystkim jednak jest konstrukcją, która za kilkanaście lat ma być urządzeniem zastępującym ludzkie serce - wyjaśnia prof. Zembala.

  W ZABRZU BĘDĄ PRODUKOWALI SZTUCZNE SERCA [DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Z DZ]

  Stosowane dziś przez kardiochirurgów małe pompy wspomagania serca są wielkości dłoni dorosłego człowieka. Służą jednak jedynie jako pomost do transplantacji. Wskazaniem do ich stosowania jest doczekanie do przeszczepu lub umożliwienie regeneracji serca chorego, co jest możliwe w pewnej grupie chorych, zwłaszcza kiedy przyczyną uszkodzenia było zapalenie mięśnia serca. Zwykle są zakładane na kilkanaście miesięcy. Istotą CARMAT-a jest zapewnienie choremu długoterminowego, kilkunastoletniego wspomagania krążenia. Podkreślić trzeba, że w konstrukcji CARMAT-a wykorzystano membrany wykonane przy współudziale Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  Mniej powikłań

  Nowość konstrukcji prof. Carpentiera polega na wykorzystaniu w dużo większym stopniu materiałów biologicznych. I tak np. zamiast mechanicznych sztucznych zastawek serca, które wykorzystuje się w innych urządzeniach, mamy sztuczne zastawki biologiczne. Do tego zamiast komór serca w całości wykonanych ze sztucznego tworzywa, mamy komory poliuretanowe pokryte biologicznym osierdziem.

  - Na podstawie dotychczasowych doświadczeń współczesnej kardiochirurgii oraz medycyny eksperymentalnej, a także kilku lat badań eksperymentalnych i doświadczeń na zwierzętach, należy spodziewać się, że liczba możliwych powikłań zatorowych, krwotocznych może być mniejsza. Łatwiej też będzie sterować leczeniem pacjenta tak, aby powikłań było mniej - wyjaśnia prof. Zembala.

  PROFESOR ZEMBALA - NAJWYŻEJ W RANKINGU WPŁYWOWYCH LEKARZY! [PRZECZYTAJ W DZ]

  Jak się sprawdzi CARMAT? Dziś nikt jeszcze tego nie wie. - Z przeszłości pamiętamy kilka amerykańskich konstrukcji, bardzo nowatorskich technologicznie, jak np. LION HEART, które jednak w zastosowaniu klinicznym nie potwierdziły wszystkich wcześniej spodziewanych przez naukowców i lekarzy rozwiązań. Tak bowiem jest, że natura jest wciąż najdoskonalsza, a my ją tylko podpatrujemy i staramy się zastąpić tam, gdzie to jest niezbędne - wyjaśnia prof. Zembala.

  Efekt 12-letniej pracy

  CARMAT jest sercem na baterie. Trzeba je będzie co jakiś czas doładowywać, ale to problem wszystkich tego typu miniaturowych urządzeń.

  Kim jest twórca najnowszego sztucznego serca? Prof. Alain Carpentier ze Szpitala im. Georges'a Pompidou w Paryżu to wielka postać światowej medycyny. To m.in. twórca biologicznej zastawki serca wykonanej ze zwierzęcego osierdzia, nowoczesnej metody rekonstrukcji zastawki mitralnej, kardiomiopla-styki w sercu niewydolnym i małoinwazyjnej kardiochirurgii.

  Od 12 lat pracuje nad modelem sztucznego serca z wykorzystaniem biologicznego materiału. Jest liderem projektu CARMAT, który powstał we współpracy z europejskim konsorcjum AIRBUS, produkującym najbardziej nowoczesne samoloty.

  - Znamy się od 20 lat i współpracujemy. To przecież ze wspólnej inicjatywy prof. Carpentiera i jego ucznia, dr. Patricka Periera, prowadzimy szkolenia w zakresie technik naprawy zastawek serca. Zna dobrą jakość naszej pracy i wie, że obok nowoczesnej kardiologii i kardiochirurgii dorosłych i dzieci mamy liczący się w Europie program niewydolności krążenia i transplantacji - dodaje prof. Zembala.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NOWE SERCE

   mama małego serca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   to serce przede wszystkim ma dać nadzieję na życie a nie zabic. tak samo jak tradycyjny przeszczep może zostać odrzucony, tak samo to serce nie musi idealnie działać. ale zawsze jest to nadzieja...rozwiń całość

   to serce przede wszystkim ma dać nadzieję na życie a nie zabic. tak samo jak tradycyjny przeszczep może zostać odrzucony, tak samo to serce nie musi idealnie działać. ale zawsze jest to nadzieja dla tych, którzy na takie serce czekają. nadzieja na życie, bo nie oszukujmy się, ci, którzy czekają na przeszczep co dziennie walczą o to aby żyć. wielu ludzi żyje i czeka na przeszczep w szpitalach, tylko dzięki specjalnym lekom. CHCIAŁABYM ABY MOJE DZIECKO MIAŁO SZANSĘ NA SZCZEPIENIE TAKIEGO SERCA, ABY MIAŁO SZANSĘ NA ŻYCIE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale

   Luta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   Ale tytuł ! Kogo pierwszego to serce zabije ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama