Historia największych ataków terrorystycznych od 2001 roku...

  Historia największych ataków terrorystycznych od 2001 roku [SPRAWDŹ GDZIE BYŁY ATAKI]

  AS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  USA 2001 r.
  Seria ataków terrorystycznych w ostaniach latach zaczęła się od zamachu 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych. Dokonano tam wówczas serię czterech ataków terrorystycznych. Wszystko zaczęło się we wtorek rano za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.

  Madryt 2004 r.
  Trzy lata później, 11 marca 2004 roku kolejna seria ataków terrorystycznych odbyła na pociągi w Madrycie, do których użyto trzynastu bomb, z czego dziesięć eksplodowało. Podobnie jak w USA zdarzenie to miało miejsce wcześnie rano, ale w tym przypadku w pociągach dowożących ludzi z okolic podmiejskich do pracy w stolicy Hiszpanii na stacji Madryt Atocha. Zginęło w nich 191 osób, a 1858 zostało rannych.  Później odkryto poszlaki wskazujące na zaangażowanie fanatyków islamskich, zaś parę ich grup przyznało się do dokonania zamachów. W dwa dni po zamachu aresztowano trzech Marokańczyków i dwóch Hindusów. Zamachów dokonano na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii zaplanowanymi na 14 marca. Pomimo to rząd zdecydował się przeprowadzić je w przewidzianym terminie.

  Londyn 2005 r.
  Rok później 7 lipca 2005 r. tak samo jak w USA i Madrycie w godzinach poranny miały miejsce trzy eksplozje w metrze i jedna eksplozja w miejskim autobusie w centrum Londynu w Wielkiej Brytanii. W wyniku eksplozji zginęły 52 osoby, a co najmniej 700 osób zostało rannych (w tym 22 osoby w stanie krytycznym). Wśród ofiar były trzy Polki: 23-letnia Monika Suchocka, 29-letnia Karolina Glück oraz 43-letnia Anna Brandt. Trzech innych Polaków zostało lekko rannych.

  Bomby wybuchły w tym samym czasie, kiedy w Gleneagles w Szkocji odbywał się szczyt państw G8 oraz w dzień po decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 w Londynie, a także podczas procesu Abu Hamzy al-Masriego. Po zamachach w mieście zapanował potężny paraliż komunikacyjny – zarówno kursy metra, jak i autobusów zostały zawieszone.

  Londyn 2013 r.
  Do kolejnego najprawdopodobniej ataku terrorystycznego w Londynie doszło w maju 2013 r. Wówczas w dzielnicy Woolwich zabity został w brutalny sposób mężczyzna. Jak podaje tvn, dwaj napastnicy w wieku ok. 20 lat, nożem przypominającym maczetę lub topór rzeźnicki zaatakowali mężczyznę idącego ulicą w dzielnicy Woolwich we wschodnim Londynie. Obcięli mu głowę, wznosząc okrzyki "Allah akbar" (Bóg jest wielki). Po ataku brytyjski rząd zwołał spotkanie Cobry, która zbiera się tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe. Na nagraniu pokazanym przez telewizję ITV najprawdopodobniej jeden z napastników mówił: "Przysięgamy na Boga wszechmogącego, że nigdy nie przestaniemy walczyć z wami. (...) Przepraszam, że kobiety musiały być tego świadkami, ale na naszej ziemi kobiety muszą oglądać to samo. Wasz naród nigdy nie będzie bezpieczny. Usuńcie swój rząd, nie dba o was".

  Boston 2013 r.
  Miesiąc wcześniej 15 kwietnia 2013 r. podczas maratonu w Bostonie ok. godz. 14:49 czasu lokalnego (20:49 czasu polskiego), w czasie trwania maratonu w Bostonie, w stanie Massachusetts. Doszło do wybuchu dwóch bomb przy Boylston Street, niedaleko Copley Square. Zginęły wówczas trzy osoby, a 264 zostały ranne.

  Chwilę przed wybuchem na miejscu zdarzenia były przeprowadzone ćwiczenia z użyciem przeszkolonych psów tropiących, a cała okolica była usiana ludźmi w mundurach. Uczestnicy biegu zostali poproszeni o zachowanie spokoju i poinformowani, że to jedynie ćwiczenia, jednak dwie bomby wybuchły w odległości około 170 metrów od siebie, zabijając trzy osoby i raniąc 264. Z nagrań ukazujących moment zamachu wynika, że pomiędzy eksplozjami nastąpiła przerwa około 12 sekund. Pierwsza bomba znajdowała się przy 671 Boylston Street, niemal tuż przy linii mety. Druga bomba znajdowała się jeden blok dalej od linii. Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia uznali, że bomby były domowej produkcji, a znajdujące się w nich kulki łożyskowe sprawiły, iż zadziałały jak granaty odłamkowe. Agenci FBI uznali, że ataku dokonali bracia Dżochara i Tamerlana Carnajewów.

  Francja 2014
  Jeszcze całkiem niedawno, bo 7 stycznia około godziny 11:30 trzech uzbrojonych napastników wykrzykując „Allahu Akbar” otworzyło ogień w paryskiej redakcji magazynu „Charlie Hebdo” zabijając 12 osób, w tym dwóch policjantów i raniąc 11, w tym cztery osoby ciężko. Napastnicy według policji byli dobrze wyposażeni (m.in. w broń automatyczną) i przygotowani, działali spokojnie i metodycznie. W porzuconym przez zamachowców samochodzie marki Citroën C3 znaleziono dowód osobisty jednego z nich, Saïda Kouachiego.

  Od dnia zamachu były prowadzone poszukiwania domniemanych sprawców zamachu – obywateli francuskich algierskiego pochodzenia – braci Saïda i Chérifa Kouachich. Starszy z braci, Saïd Kouachi był szkolony przez Al-Kaidę w Jemenie. Po dwudniowej ucieczce dwaj bracia zostali osaczeni w Dammartin-en-Goële.

  Następnego dnia, 8 stycznia rano nieznany sprawca zabił strzałem w plecy dwudziestosześcioletnią policjantkę w Montrouge i zranił kolejnego policjanta. 9 stycznia zabarykadował się w koszernym supermarkecie „Hyper Cacher” przy Porte de Vincennes z co najmniej pięcioma zakładnikami. Okazało się, że jest to Amedy Coulibaly, twierdzący, że działa w imieniu Państwa Islamskiego, i domagający się uwolnienia braci Kouachich. Żądania te nie zostały podane do wiadomości publicznej do końca akcji policyjnych.

  Podczas szturmów służb policyjnych 9 stycznia 2015 wszyscy trzej napastnicy zostali zabici. Kolejnym poszukiwanym w związku z zamachem był 18-letni Hamyd Mourad, który dobrowolnie oddał się w ręce policji, by oczyścić się z podejrzeń.  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   diekuje

   nieznany ktoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dzienki teraz wiem ile osob zgielo w terroryzimie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paljak wje najlepiej!

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   A zamach terrorystyczny w teatrze Dubrowka 23. pazdziernikar 2002 w Moskwie, to redaktorzyna AS zapomnial. Bo bylo tam "tylko" 129 zamordowanych Rosjan.
   No bo Rosjanie, to dla Polactwa nie ludzie...rozwiń całość

   A zamach terrorystyczny w teatrze Dubrowka 23. pazdziernikar 2002 w Moskwie, to redaktorzyna AS zapomnial. Bo bylo tam "tylko" 129 zamordowanych Rosjan.
   No bo Rosjanie, to dla Polactwa nie ludzie - tych mozna zabijac. Moze dlatego, ze nie sa dziecmi Jana Pawla II?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przeczytaj

   dokładnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Akademiku Frouov - jeżeli naprawdę rozumiesz język polski, kto zabił 133 Rosjan w teatrze Dubrowka?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_na_moskiewski_teatr_na_Dubrowce


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gościa...dokładnie

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Typowo polskie! Budjesz licytowal, kto i ilu zabil!
   Jakby Ty umial polski, to by przeczytal tytul notatki "AS'a" i moze by panjau, o co tu chodzi!
   Ale jak znam was Paljakow, to tego nie...rozwiń całość

   Typowo polskie! Budjesz licytowal, kto i ilu zabil!
   Jakby Ty umial polski, to by przeczytal tytul notatki "AS'a" i moze by panjau, o co tu chodzi!
   Ale jak znam was Paljakow, to tego nie pojmiesz!
   Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wikipedia

   tobie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   помочь: "Po 57 godzinach zajmowania budynku przez terrorystów, 26 października rosyjskie oddziały specjalne "Alfa" i "Wympieł" podjęły szturm na teatr. Nim doszło do wejścia żołnierzy sił...rozwiń całość

   помочь: "Po 57 godzinach zajmowania budynku przez terrorystów, 26 października rosyjskie oddziały specjalne "Alfa" i "Wympieł" podjęły szturm na teatr. Nim doszło do wejścia żołnierzy sił specjalnych, do teatru wpuszczono gaz usypiający (prawdopodobnie halotan jako nośnik, a w nim rozpuszczone fentanyl i 3-metylofentanyl), który uśpił zakładników i terrorystów. Dzięki temu antyterroryści mogli bezpiecznie wejść do budynku, zabijając na miejscu 40 terrorystów przez strzał w głowę, w tym kobiet, które miały na sobie ładunki wybuchowe. W akcji zginęło także 133 uśpionych zakładników, którzy zatruli się gazem."
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_na_moskiewski_teatr_na_Dubrowcezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Merkel muss weg

   Zygfryd ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gra­nice są pot­rzeb­ne ludziom jak po­wiet­rze. Bez gra­nic, każde­go rodza­ju, nie wie­dzieli­byśmy, jak żyć; ani kim jes­teśmy, ani co ma­my do zro­bienia. Gra­nice są po to, aby nam po­kazać,...rozwiń całość

   Gra­nice są pot­rzeb­ne ludziom jak po­wiet­rze. Bez gra­nic, każde­go rodza­ju, nie wie­dzieli­byśmy, jak żyć; ani kim jes­teśmy, ani co ma­my do zro­bienia. Gra­nice są po to, aby nam po­kazać, że is­tnieją rzeczy, których nie można przekroczyć.
   Europa, któro będzie naiwna, bezradna i niezorganizowana, nie zdoła być Europa powinna mieć zamknięte granic
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to koń trojański dla Europy

   : ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i otwarla bramy Europy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Won z imigrantami!!!!

   anty imigrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kolejny argument przeciwko sprowadzaniu imigrantów do Polski, mam dalej wymieniać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi Dzienniku Zachodni

   he (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Pamiętajcie, zamachu dokonali anonimowi terroryści. Nie ma pewności że to muzułumanie. Nie mieszajcie w to religii. Allah Akbar może każdy krzyknąć. Nawet katolik. Możliwe, że to jakiś wyborca Pis...rozwiń całość

   Pamiętajcie, zamachu dokonali anonimowi terroryści. Nie ma pewności że to muzułumanie. Nie mieszajcie w to religii. Allah Akbar może każdy krzyknąć. Nawet katolik. Możliwe, że to jakiś wyborca Pis lub narodowiec. Katol pewnie. Nie dyskryminujmy pokojowej religii islamu. Zdejmijmy krzyże, aby ich nie urazić. Gdy zabiją nam rodzinę, to wskażmy im dalszą rodzinę.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama