Myśliwiec: Koniec Schengen? Zderzyliśmy się ze światem,...

  Myśliwiec: Koniec Schengen? Zderzyliśmy się ze światem, który myśli zupełnie innymi kategoriami

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To może być koniec strefy Schengen. Zderzyliśmy się bowiem ze światem, który myśli zupełnie innymi kategoriami – mówi dr hab. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, komentując wczorajszą serię zamachów terrorystycznych w Paryżu.
  Małgorzata Myśliwiec

  Małgorzata Myśliwiec

  Wczoraj uświadomiliśmy sobie, że to zagrożenie jest realne. Dotychczas mieliśmy wrażenie, że może nas ono nie dotyczyć, że czai się gdzieś daleko. Niestety, Europa syta, bezpieczna i spokojna musi się zdać sobie sprawę, że trwa wojna, u nas, w dodatku taka, jakiej do tej pory osobiście nie znaliśmy i nie widzieliśmy. To może być koniec Schengen, koniec otwartych granic i być może, dla własnego dobra, będziemy musieli z tych dóbr zrezygnować. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo.

  Dziś widzimy, że dotychczasowymi środkami nie jesteśmy w stanie zapanować nad zagrożeniem, do którego doprowadził konflikt kulturowy na naszym kontynencie. Zderzyliśmy się ze światem, który myśli zupełnie innymi kategoriami.
  Konieczna jest świadomość, że niebezpieczeństwo, którego byliśmy świadkami we Francji, może też trafić do Polski. Niektórzy politycy dopiero dziś zdali sobie sprawę, że wpuszczanie do Europy rzeszy imigrantów bez żadnej kontroli może skutkować przeniknięciem ludzi, którzy nie przyjeżdżają do nas z dobrymi intencjami.

  Przed nowym polskim rządem bardzo odpowiedzialne zadanie. Potrzebna jest refleksja i strategia, której absolutnie brakowało w ostatnich miesiącach, a czego dobitnym przykładem było zachowanie premier Ewy Kopacz w związku z unijnym szczytem na Malcie. Europa, w tym Polska, musi funkcjonować w oparciu o pluralizm i podstawowe wartości cywilizacji europejskiej. Ale jest też cel nadrzędny – to ochrona naszych krajów i ich obywateli.
  (not. MZ)


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schengen to swoboda poruszania wewnętrznego...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   a nie likwidacja granic w ogóle. Osoby spoza Schengen podlegają wszelkim rygorom kontrolnym na zewnętrznych granicach państw członkowskich. To najzwyczajniej konieczność realizowania ustalonych...rozwiń całość

   a nie likwidacja granic w ogóle. Osoby spoza Schengen podlegają wszelkim rygorom kontrolnym na zewnętrznych granicach państw członkowskich. To najzwyczajniej konieczność realizowania ustalonych procedur przez wspólne, mieszane służby graniczne, aby uniknąć partykularnego przymykania oka na różne grupy społeczne popierana przez poszczególne rządy. To także konieczność przyjęcia określonych, rygorystycznych procedur wobec nielegalnych imigrantów. Tyle, że z zachowaniem zasad humanistycznychzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec Schengen

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Czy tego chciala Kopacz ni jej kryminalisci z PO....???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie!

   polski patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Końca Schengen chce gagauski z pochodzenia Jarosław i jego prezydent, którzy boją się jechać do Brukseli podać rękę Tuskowi. PIS woli zjednoczenie z Rosją.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama