Bytomski Jarmark Staroci przeszkadza?

  Bytomski Jarmark Staroci przeszkadza?

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Bytomski Jarmark Staroci przeszkadza?

  ©Grzegorz Goik

  Bytomski Jarmark Staroci przeszkadza? Niektórym podobno tak. Ale to wizytówka miasta
  Bytomski Jarmark Staroci przeszkadza?

  ©Grzegorz Goik

  Piotr Patoń, radny PiS-u, przedstawił skargi mieszkańców dotyczących giełdy w Szombierkach
  Likwidacji czy zmiany lokalizacji na razie na pewno nie będzie. A mieszkańcy gorąco dyskutują

  Bytomski Jarmark Staroci już wrósł w krajobraz miasta. Odbywa się zawsze w pierwszy weekend miesiąca. Kiedyś był na placu Sobieskiego, od kilku lat w Szombierkach, na terenach wokół stadionu klubu sportowego „Szombierki”. Decyzję o przeniesieniu, ze względu na problemy komunikacyjne, ciasnotę, bałagan i planowaną wtedy w tym miejscu rewitalizację budynku biblioteki, podjął ówczesny prezydent, Piotr Koj.

  Piotr Patoń, radny Prawa i Sprawiedliwości, na wniosek części mieszkańców, którzy sygnalizowali uciążliwość jarmarku, wniósł na ostatniej sesji interpelację, apelując o zmianę lokalizacji. Zmian jednak nie będzie.- Nie ma żadnych planów przenoszenia czy likwidacji jarmarku staroci - odpowiada krótko Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka UM w Bytomiu. Więcej zdradza Maciej Bartków, szef klubu PiS w Bytomiu, pisząc w oświadczeniu PiS-u, że wiceprezydent Andrzej Panek skierował pismo do komendanta SM z prośbą o objęcie szczególnym nadzorem okolic giełdy w czasie jej trwania. Uspokaja także Tomasz Buczyk, prezes Szombierek Bytom, który zarządza tym miejscem. - Umowa na użytkowanie miejsca pod Bytomski Jarmark Staroci obowiązuje do grudnia 2016 roku. Mam zapewnienia władz miasta, że nic nie powinno się w tej sprawie zmienić - podkreśla. Dodaje, że jarmark ma ustaloną renomę wśród kolekcjonerów z całej Polski, ale na giełdę przyjeżdżają także ludzie z Czech, Słowacji, a nawet Niemiec czy Francji. Stałych wystawców jest ok. 400. - Zawsze znajdą się osoby, którym to może przeszkadzać - mówi, dodając jednak, że jako administratorzy, robią wszystko, aby tych uciążliwości było jak najmniej. A ludzie narzekają na hałas, brak porządku, a przede wszystkim na parkujące na skwerach i chodnikach auta. Ale na Facebooku powstał profil „Nie dla zmiany lokalizacji Jarmarku Staroci w Szombierkach”. - W obecnej sytuacji pomysł zbierania podpisów pod petycją nie jest aktualny - mówi Paweł Michalski, który założył profil. - Rozumiem mieszkańców, też jestem z tej dzielnicy. Mam jednak pomysły na rozwiązanie problemu bez zmiany lokalizacji i na pewno będę w tę sprawę się angażował - mówi społecznik. Wielu mieszkańców zwróciło uwagę , że jarmark jest tak ważną wizytówką miasta, iż należy po prostu o niego bardziej zadbać. Joanna Stępień, radna PO chce temat zmian organizacyjnych tego miejsca poruszyć na komisji kultury i sportu, na przełomie listopada i grudnia.

  - Trzeba wprowadzić więcej przenośnych toalet. Do tego wydzielenie parkingów i pilnowanie, aby nie było parkowania na trawnikach, o co można poprosić policję czy strażników miejskich. Może także zadbać o estetykę, wykonując proste stoły, a o pomoc poprosić uczestników warsztatów dla osób niepełnosprawnych - wylicza radna. Dodając, że ważne jest , aby najpierw poznać przychody, jakie ma klub z tego miejsca. - Musimy to miejsce ucywilizować - dodaje.

  Bartłomiej Nowakowski, rzecznik straży miejskiej w Bytomiu zapewnia, że do straży nie skierowano wniosku o likwidację lub przeniesienie jarmarku. - Jeśli chodzi o ten teren, dyżurni odnotowują skargi mieszkańców na ogół nie dotyczące bezpośrednio zdarzeń w przestrzeni zajmowanej przez stoiska handlowe, ale wokół tego miejsca - mówi. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy uciążliwości związane z parkowaniem aut. Od stycznia do października strażnicy przeprowadzili 20 kontroli związanych ze skargami mieszkańców. 17 dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Po jednej w sprawie spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, zaśmiecanie otoczenia, oblodzonych chodników przy ul. przyległej do jarmarku. W przypadku dwóch aut założono blokady. - Warto jednak podkreślić, że problemy z zajmowaniem miejsc parkingowych, wjeżdżaniem na zieleńce czy związanych z blokowaniem przejazdu ograniczają się do kilku godzin sobotniego przedpołudnia raz w miesiącu.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS-dzielcom

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   zawdy wszystko zawodzo. Jyno niy pamiyntajom te gorole z Bytomio iże prziszli tu z ukrainy pierońskie kacapy. Jo bych ich wypier-doloł nazot na ruś.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama