Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Autonomiści" w Teatrze Rozrywki: Być Ślązakiem. Czyli kim?

Krzysztof Karwat
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekscentrycznych krytyków filmowych epoki PRL-u dokonał kiedyś rzeczy niemożliwej. Zrecenzował dzieło, którego nie widział. I nikt się nie zorientował. W tym momencie staję przed podobnym zadaniem.

I od razu się poddaję, bo nie wiem, czy prawie godzinny film „Autonomiści” Doroty Pryndy spodoba się publiczności. Trwają ostatnie szlify montażowe. Ta niezależna produkcja, której dotąd tylko fragmentów dotknąłem, śledzi losy paru osób, silnie zaangażowanych w Ruch Autonomii Śląska i zespół idei kojarzonych z tym stowarzyszeniem. Ważną częścią narracji będą także wypowiedzi rozmaitych osobistości ze świata nauki i kultury. Czy z tego kalejdoskopu poglądów i przekonań ułoży się jakaś spójna opowieść, która będzie zrozumiana nie tylko przez mieszkańców województwa śląskiego? To już byłoby dużo, bo w rzeczowym debatowaniu o śląskości i jej różnych obliczach przeszkadzają stereotypy i uproszczenia. A one pojawiają się zawsze w tych przestrzeniach, gdzie zła wola konkuruje z brakiem wiedzy i ignorancją. Może tym razem się uda?

Niejako obok tych pytań, wolno postawić jeszcze kilka innych, może nawet ważniejszych, a w każdym razie porządkujących dyskusje o zmieniającej się (zmiennej?) tożsamości śląskiej, której znakiem najwyrazistszym bywa język. Ale czy tylko? W takich razach chętnie - na sposób tradycyjny - odwołujemy się też do dziedzictwa „ziemi i krwi”. Może w XXI wieku to już anachronizm? W najświeższym wydaniu kwartalnika „Fabryka Silesia”, poświęconym diasporze górnośląskiej, socjolożka Maria Szmeja, profesor Wydziału Humanistycznego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, swój szkic o emigracjach do Niemiec, dawnych i współczesnych, zamyka serią retorycznych zwrotów: „Czy Ślązakiem jest ten, kto mieszka stale na Śląsku, czy tylko ten, którego przodkowie stąd się wywodzą? A co począć z Niemcami, którzy przez parę pokoleń żyli na Śląsku i musieli wyjechać po wojnie? Czy Ślązakami są ludzie, którzy dobrowolnie wyjechali z regionu, bo chcieli podnieść standard życia? Czy Ślązakami pozostają ci, którzy większą część roku spędzają poza regionem, pracując w Niemczech czy Holandii? Czy Ślązakami są ludzie, którzy urodzili się na Śląsku, ale mieszkają w głębi Polski? A jak nazwać osoby pochodzące z mieszanych związków? Czy też są Ślązakami?”.

Przyznacie Państwo, niełatwo odpowiedzieć na te pytania, zwłaszcza gdy potraktuje się je jako zróżnicowany pakiet problemów. Mimo to, spróbujmy. Bo warto szukać rozwiązań. Najlepiej zacząć od siebie, ale nie po to, by dojść do przekonania, że tylko nasze zdanie się liczy!

Dzisiaj o godz. 19.00 w chorzowskim Teatrze Rozrywki rozpocznie się wieczór z cyklu „Górny Śląsk - świat najmniejszy”, zatytułowany „My, Ślązacy (czyli kto?)”. Gośćmi Krzysztofa Karwata będą: reżyserka Dorota Prynda oraz członkowie Rady Redakcyjnej kwartalnika „Fabryka Silesia”: Zbigniew Kadłubek, Waldemar Szymczyk oraz Ingmar Villqist. Otwarta zostanie również wystawa fotografii Reinharda Glomba. Dwa podwójne zaproszenia czekają na Czytelników, którzy zadzwonią do Biura Obsługi Widzów: (32) 346 19 31 do 4.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!