Co ochroniarz może zrobić?

  Co ochroniarz może zrobić?

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co ochroniarz może zrobić?
  Niedawno byłem świadkiem nieprzyjemnej sytuacji. W jednym ze sklepów ochroniarz uz-nał, że klient schował do kieszeni jakiś produkt i postanowił to sprawdzić, czyli przeszukać go. Czy miał prawo zrobić to sam - bez udziału policji? Jak zachować się np. w hipermarkecie, gdy zatrzyma nas pracownik ochrony i posądzi o kradzież? Co zrobić, gdy zechce przeszukać nam torbę albo przeprowadzić rewizję osobistą? Czytelnik z Gliwic
  Co ochroniarz może zrobić?
  Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice
  Konsument powinien wiedzieć, co wolno ochroniarzowi, a co jest nadużyciem przez niego uprawnień. Po pierwsze - nie wolno mu rewidować klienta. Ochroniarz może jedynie poprosić nas o pokazanie zawartości torby czy kieszeni - oczywiście, gdy podejrzewa kradzież. Ale tylko poprosić. My zaś nie musimy się na to zgodzić. Wtedy ochrona sklepu musi wezwać policję, bo tylko policja ma prawo nas przeszukać.


  Po drugie - ochroniarzowi nie wolno nas też wylegitymować. Ma on prawo poprosić klienta o pokazanie dokumentów (gdy podejrzewa kradzież), też tylko poprosić. My zaś nie musimy wyjmować dowodu osobistego czy legitymacji, żeby pokazać ochroniarzowi. Prawo legitymowania ma tylko policja. Jeśli więc ochroniarz domaga się od nas dokumentów, musi wezwać policję.

  Po trzecie - jeżeli już mówimy o legitymowaniu - to właśnie konsument ma prawo wylegitymować ochroniarza. Pracownik ochrony obiektu musi mieć numer identyfikacyjny (wraz z nazwą firmy, dla której pracuje) w widocznym miejscu na ubraniu. Ten numer możemy spisać. Ochroniarz nie musi natomiast mieć legitymacji służbowej.

  Ochroniarz może zatrzymać klienta podejrzanego o dokonanie kradzieży dopiero w momencie, gdy przekroczy on linię wyjścia lub kas. Takie zatrzymanie musi być również uzasadnione - np. nagraniem z monitoringu. Pracownik ochrony nie ma więc prawa do wyrywkowego sprawdzania wybranych klientów.

  Nie warto natomiast wyrywać się ochroniarzowi, zachowywać agresywnie i uciekać. Jeśli tak postąpimy, pracownik ochrony ma prawo dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania (do przyjazdu policji). Może użyć siły, kajdanek, pałki lub paralizatora. Nie wolno mu tego robić wówczas, gdy ma do czynienia z dzieckiem (poniżej 13. roku życia), kobietą w ciąży, osobą starszą lub niepełnosprawną.

  Gdy posądzenie o kradzież jest bezpodstawne, mamy prawo żądać satysfakcji - na przykład przeprosin, zadośćuczynienia za przykrości (pieniędzy, prezentu itp.). Możemy też skierować sprawę do sądu, bo zostały naruszone nasze dobra osobiste.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ustawa o ochronie osób i mienia

   KPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pracownik ochrony ma prawo legitymować, tylko musi mieć do tego podstawę.
   W obiekcie handlowym takiej nie ma bo jest to obiekt publiczny ale jednocześnie prywatny i wchodząc akceptujesz regulamin...rozwiń całość

   Pracownik ochrony ma prawo legitymować, tylko musi mieć do tego podstawę.
   W obiekcie handlowym takiej nie ma bo jest to obiekt publiczny ale jednocześnie prywatny i wchodząc akceptujesz regulamin jaki stworzył zarządca.
   Obiekt chroniony, ogrodzony gdzie dostęp maja ograniczone osoby to miejsce w, którym pracownik ochrony ma praco wylegitymować w celu zweryfikowania czy dana osoba może przebywać na terenie obiektu. A w przypadku braku uprawnień wyproszenie takiego delikwenta po sprawdzeniu czy na terenie obiektu nie zginęło mienie lub nie zostało uszkodzone.
   Oczywiście pracownik ochrony czy to bez kwalifikacji czy kwalifikowany mający więcej uprawnień ma obowiązek co do osoby do której podejmuje czynności służbowe okazać legitymacje służbową w sposób czytelny. Warto przeczytać ustawę o ochronie osób i mienia a nie czytanie takich bzdur jak autor wypisuje w tym artykule!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z prywatną korespondencją ?

   GD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wczoraj miałem taką sytuację, że umówiłem się z kolegą na imprezę masową. Kolega przyszedł na nią zaraz po korepetycjach u swojej siostry, która mieszka niedaleko. Nie ma on żadnych żółtych...rozwiń całość

   Wczoraj miałem taką sytuację, że umówiłem się z kolegą na imprezę masową. Kolega przyszedł na nią zaraz po korepetycjach u swojej siostry, która mieszka niedaleko. Nie ma on żadnych żółtych papierów, ale nie jest do końca normalny(nie jest też niebezpieczny i jest bardzo uczciwy) i od dłuższego czasu nosił w swoim plecaku 2 plastikowe pistolety na kulki i maskę na Halloween, którą kiedyś wziął z domu aby pokazać jakiemuś koledze. No i niestety tak sie stało, że zabrał ten plecak ze sobą do siostry, a potem po drodze na imprezę. Ja już byłem w środku i nie mogłem się do niego dodzwonić, więc wyszedłem sprawdzić gdzie on jest bo w naszej ostatniej rozmowie powiedział mi że jest przed bramą(czekał tam na mnie). Jak wyszedłem zobaczyłem koło bramki kumpla wokół ochroniarzy i policjanta, którzy go przeszukiwali. Podszedłem, spytałem o co chodzi i przyznałem się do tego, że go znam i że się tam umówiliśmy. Po tych słowach zaraz i mnie wzięli na przeszukanie i prowadzili ze mną wywiad, mimo, że nic tak naprawdę nie zrobiłem i dopiero co wyszedłem z terenu imprezy(więc już byłem przeszukiwany)
   W trakcie przeszukania policjant znalazł w moim portfelu kartkę z takim jakby wyznaniem miłosnym w formie listu do redakcji, dostałem ja ok 2 miesiące temu od znajomego(też troszkę chorego) który chciał, żebym umieścił go w książce nad którą pracuję(było to wyznanie miłości celebrytce, z początku chciał to tam gdzieś wysłać a potem dał to mi). Gdy zobaczyłem tą kartkę o której kompletnie zapomniałem zakryłem ją i oświadczyłem, że to prywatne(z jednej strony dlatego, że obiecałem to koledze i nie pamiętałem czy jest tam jakiś jego podpis, z drugiej dlatego że nie chciałem żeby wzięli mnie za autora listu bo mimo że szanuje kolegę list miłosny do piosenkarki to troche takie dziwne i obciachowe, a wątpię że uwierzyli by mi że to nie moje gdyby jednak nie było tam żadnego podpisu). Jak zabrałem to policjantowi, zaczął mi to wyrywać z ręki ochroniarz z oświadczeniem, że on chce to zobaczyć(wyraźnie było widać, że ze wścibskości). Protestowałem, ale w końcu dałem mu ten "list", przeczytał go a ja się zrobiłem czerwony jak burak. Potem zapytał mnie po raz któryś czy ten kolega którego zwinęli leczy się psychiatrycznie, a następnie czy ja się leczę(domyślam się, że przez słowa listu na którym pewnie nie było podpisu, a tego nie wiem bo ze wstydu i złości zaraz go podarłem).
   Zarówno ja jak i kolega od plastikowej broni mamy 21 lat, wiem że nie powinien nosić ze sobą takich rzeczy na takie imprezy i że ich obawy były uzasadnione, tym bardziej po ostatnich wydarzeniach na świecie(chociaż trochę chyba przesadzali). Dodam jeszcze, że nie przeszukiwali go podczas próby wejścia na teren imprezy bo do takiej nie doszło, tylko bezpośrednio przed bramką bo czekał tam na mnie ok.10 minut.
   Ja ogólnie po całej tej sytuacji z listem czuje się strasznie. Przyrównał bym to chyba do zawału, mam w głowie dziwne uczucie a serce mi bije dość mocno i na twarzy jestem rozpalony. Czuję wstyd, złość, mam ochotę się zapaść pod ziemię i to całe uczucie trzyma mnie od wczoraj. Pewnie nie szybko dojdę do siebie(ale spokojnie nie mam myśli samobójczych)
   Pytania są takie:
   -czy mieli oni prawo mnie przeszukiwać tylko dlatego, że znam kolegę i się z nim w tym miejscu umówiłem(z jednej strony wydaje mi się, że tak bo byl policjant i on ma prawo ale wolę jeszcze spytać)
   -czy mieli oni prawo nalegać, abym dał im do przeczytania prywatną korespondencję(wydaje mi się, że policjant mógł, ale czy miał do tego prawo ochroniarz i czy nie powinien tego nie robić wiedząc o tym, że prawo chroni moją prywatność. niestety byłem tak zakręcony, że niezbyt ogarniałem to jakie mi przysługują prawa bo teraz bym mu chyba tego nie dał)

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Propozycja dla klientów sklepów i nie tylko...

   Armani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Drodzy czytelnicy, zapoznajcie się nie z tym artykułem który napisał ktoś niekompetentny bez wiedzy, ale z Ustawą o Ochronie Osób i Mienia z dn. 22.07.1997r. a konkretnie rozdział 6, art. 36... Tam...rozwiń całość

   Drodzy czytelnicy, zapoznajcie się nie z tym artykułem który napisał ktoś niekompetentny bez wiedzy, ale z Ustawą o Ochronie Osób i Mienia z dn. 22.07.1997r. a konkretnie rozdział 6, art. 36... Tam zasięgniecie wiedzy u źródła a nie takich bzdur jak w powyższym artykule... Pozdrawiam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uprawnienia pracownika ochrony

   Armani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Autorowi tego artykułu proponuje aby zapoznał się z Ustawą z dn. 22.07.1997r. zanim następnym razem napisze takie bzdury...!!! Artykuł 36 (rozdział 6) tej ustawy mówi wyraźnie że pracownik ochrony...rozwiń całość

   Autorowi tego artykułu proponuje aby zapoznał się z Ustawą z dn. 22.07.1997r. zanim następnym razem napisze takie bzdury...!!! Artykuł 36 (rozdział 6) tej ustawy mówi wyraźnie że pracownik ochrony (kwalifikowany) na terenie chronionego obiektu ma prawo do legitymowania...!!! Jeżeli osoba wobec której prowadzi czynności odmówi wylegitymowania się ma prawo tą osobę ująć w celu niezwłocznego przekazania policji, powinien wtedy tą osobę poinformować że została ujęta oraz że każda próba oddalenia się będzie skutkować użyciem środków przymusu bezpośredniego. W momencie gdy dana osoba ujęta stanie się agresywna wobec pracownika ochrony bądź będzie siłą chciała się oddalić, mówiąc w skrócie zostanie zakłóta w kajdanki oraz obszukana w celu ustalenia czy nie posiada niebezpiecznych przedmiotów bądź broni. Użycie środków przymusu bezpośredniego ograniczone jest wobec kobiet w ciąży, młodzieży w wieku do 13 lat oraz osób niepełnosprawnych... Każdy taki incydent, czyli interwencja pracowników ochrony musi być podparta faktami, czyli musi być na 100% pewny że dana osoba dopuściła się wykroczenia bądź przestępstwa... To tyle, i naprawdę niech autor tego artykułu zastanowi się dwa razy i sprawdzi jakie jest prawo zanim napisze takie BZDURY...!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracownik Ochrony ma prawo legitymować.

   Ochrona - (FB) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pracownik Ochrony ma prawo legitymować. Podstawa prawna: USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia
   Rozdział 6
   Środki ochrony fizycznej osób i mienia oraz prawa i obowiązki...rozwiń całość

   Pracownik Ochrony ma prawo legitymować. Podstawa prawna: USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia
   Rozdział 6
   Środki ochrony fizycznej osób i mienia oraz prawa i obowiązki pracownika ochrony43)
   Art. 36.
   1.) Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia ma prawo do:
   1) ustalania uprawnień do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych oraz LEGITYMOWANIA osób w celu ustalenia ich tożsamości;
   Do dyskusji zapraszam: https://web.facebook.com/pracownikochronykwalifikowany/?ref=bookmarkszwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po pierwsz klient poiwnien mieć szacunek dla munduru ochroniarskiego

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   i nie zgrywac gieroja bo sie to mu na nic nie przyda


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Gieroye"

   mnbvcxz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   gieroya najczęściej tną ludzie w mundurkach by odreagować sobie bajeczne 4zł/h do ręki pensji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama