Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ochroniarz może zrobić?

Redakcja
Niedawno byłem świadkiem nieprzyjemnej sytuacji. W jednym ze sklepów ochroniarz uz-nał, że klient schował do kieszeni jakiś produkt i postanowił to sprawdzić, czyli przeszukać go. Czy miał prawo zrobić to sam - bez udziału policji? Jak zachować się np. w hipermarkecie, gdy zatrzyma nas pracownik ochrony i posądzi o kradzież? Co zrobić, gdy zechce przeszukać nam torbę albo przeprowadzić rewizję osobistą? Czytelnik z Gliwic

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice
Konsument powinien wiedzieć, co wolno ochroniarzowi, a co jest nadużyciem przez niego uprawnień. Po pierwsze - nie wolno mu rewidować klienta. Ochroniarz może jedynie poprosić nas o pokazanie zawartości torby czy kieszeni - oczywiście, gdy podejrzewa kradzież. Ale tylko poprosić. My zaś nie musimy się na to zgodzić. Wtedy ochrona sklepu musi wezwać policję, bo tylko policja ma prawo nas przeszukać.

Po drugie - ochroniarzowi nie wolno nas też wylegitymować. Ma on prawo poprosić klienta o pokazanie dokumentów (gdy podejrzewa kradzież), też tylko poprosić. My zaś nie musimy wyjmować dowodu osobistego czy legitymacji, żeby pokazać ochroniarzowi. Prawo legitymowania ma tylko policja. Jeśli więc ochroniarz domaga się od nas dokumentów, musi wezwać policję.

Po trzecie - jeżeli już mówimy o legitymowaniu - to właśnie konsument ma prawo wylegitymować ochroniarza. Pracownik ochrony obiektu musi mieć numer identyfikacyjny (wraz z nazwą firmy, dla której pracuje) w widocznym miejscu na ubraniu. Ten numer możemy spisać. Ochroniarz nie musi natomiast mieć legitymacji służbowej.

Ochroniarz może zatrzymać klienta podejrzanego o dokonanie kradzieży dopiero w momencie, gdy przekroczy on linię wyjścia lub kas. Takie zatrzymanie musi być również uzasadnione - np. nagraniem z monitoringu. Pracownik ochrony nie ma więc prawa do wyrywkowego sprawdzania wybranych klientów.

Nie warto natomiast wyrywać się ochroniarzowi, zachowywać agresywnie i uciekać. Jeśli tak postąpimy, pracownik ochrony ma prawo dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania (do przyjazdu policji). Może użyć siły, kajdanek, pałki lub paralizatora. Nie wolno mu tego robić wówczas, gdy ma do czynienia z dzieckiem (poniżej 13. roku życia), kobietą w ciąży, osobą starszą lub niepełnosprawną.

Gdy posądzenie o kradzież jest bezpodstawne, mamy prawo żądać satysfakcji - na przykład przeprosin, zadośćuczynienia za przykrości (pieniędzy, prezentu itp.). Możemy też skierować sprawę do sądu, bo zostały naruszone nasze dobra osobiste.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co ochroniarz może zrobić? - Dziennik Zachodni