Ważne
  Ryzyko ataku w Polsce wciąż małe, ale czujność nadal jest...

  Ryzyko ataku w Polsce wciąż małe, ale czujność nadal jest potrzebna

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ćwiczenia antyterrorystów na lotnisku w Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  Ćwiczenia antyterrorystów na lotnisku w Łodzi ©Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany

  Po atakach w Paryżu znowu aktualne staje się pytanie, czy my, Polacy, możemy czuć się bezpiecznie. I nie ma na nie prostej odpowiedzi. Polskie służby deklarują,że są czujne i w pełnej gotowości.
  Natychmiast po tym, jak w świat poszła tragiczna informacja o masakrze w sercu Europy, o ponad setce zabitych przez terrorystów i trzystu rannych, chyba wszyscy zaczęli się nad tym zastanawiać. A dziennikarze dopytywać polityków i ludzi odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, czy jesteśmy w stanie zapobiec podobnym atakom w naszym kraju. - Pan prezydent został poinformowany o sytuacji, która powstała wskutek zamachów terrorystycznych we Francji.
  Udzielono panu prezydentowi informacji na temat sytuacji we Francji, a również na temat stanu bezpieczeństwa w naszym kraju - powiedział dziennikarzom Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, po sobotnim spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem ABW. Doszło do niego oczywiście w związku z serią ataków terrorystycznych w Paryżu. - Na dzień dzisiejszy, zgodnie z otrzymanymi informacjami, możemy uznać, że sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju, nie uległa żadnej zmianie - dodał szef BBN.

  Co to znaczy? Ano tyle, że nie ma zbytniego powodu do niepokoju. Nie tylko BBN wypowiedziało się w kwestii naszego bezpieczeństwa.

  „W związku z atakami we Francji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych monitoruje sytuację poprzez służby” - poinformowało MSW w specjalnie wydanym oświadczeniu. „Weryfikujemy na bieżąco sytuację poprzez oficerów łącznikowych oraz centra współpracy na granicach. Zwiększyliśmy również działania monitorujące przyloty i wyloty z kierunków potencjalnie zagrożonych” - napisała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

  Także Marek Biernacki, ustępujący koordynator ds. służb specjalnych, stwierdził, że po zamachach w Paryżu zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce nie uległo zmianie. - Na razie nie ma przesłanek do podniesienia stanu zagrożenia. Cały czas sytuacja jest monitorowana - stwierdził poseł Biernacki. Przypomniał, że decyzję o ewentualnym podwyższeniu stopnia zagrożenia podejmują Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i MSW, a koordynator wyraża swoją opinię. - W mojej ocenie na razie nie ma takich przesłanek - podkreślił Marek Biernacki.

  Wiadomo, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po atakach w Paryżu otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport, z którego wynika, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski. - Na pewno Polska jest wielokrotnie bezpieczniejsza niż Francja, z wielu zresztą powodów, ale nie zgadzam się z tezą, że jesteśmy całkowicie bezpieczni, że zagrożenie w Polsce jest zerowe - mówi naszej gazecie Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, były przewodniczący komisji obrony narodowej, przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych. Zemke podkreśla, że przez Polskę przemieszczają się różne nacje, choćby mieszkańcy Kaukazu, więc przed Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadem Wojskowym ogromne zadanie.

  Podobnego zdania jest Krzysztof Liedel, obecnie w Collegium Civitas, do niedawna w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. - Z wszystkich przeprowadzanych analiz ryzyka wynika jednoznacznie, że nie stanowimy atrakcyjnego celu do terrorystów. Ryzyko ataku w naszym kraju utrzymuje się na niskim poziomie, co wcale nie oznacza, że jest zerowe, że należy je całkowicie wykluczyć - tłumaczy „Polsce” Liedel.

  Powody takiego stanu rzeczy są przynajmniej dwa. Ostatnio ataki terrorystyczne najczęściej przeprowadzają tzw. samotne wilki. Terroryści, także z Państwa Islamskiego, „wyłapują” takich młodych ludzi najczęściej przez internet. Wiadomo, że już nawet 6 tys. obywateli Europy zostało zindoktrynowanych przez islamistów. Bo ISIS w internecie sprzedaje się świetnie, czaruje, obiecuje inne życie: pełne ideałów, wartości. W tym świecie jest jasny cel, konkretny przeciwnik, z którym trzeba walczyć.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama