Katowice: Home Movie Day w kinie Kosmos 28 listopada. Zgłoś...

  Katowice: Home Movie Day w kinie Kosmos 28 listopada. Zgłoś swój amatorski film

  KAP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Amator"

  Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" ©Materiały prasowe

  Święto Kina Domowego odbędzie się 28.11.2015 r. w kinie Kosmos w Katowicach. Do 25 listopada można zgłosić swój film do przeglądu
  Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Amator"

  Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" ©Materiały prasowe

  28 listopada 2015, w sobotę, od godz. 11.00 w kinie Kosmos w Katowicach (ul. Sokolska 66) odbędzie się Święto Kina Domowego, czyli druga edycja Home Movie Day. W programie, m.in. oglądanie filmów z domowych archiwów, warsztaty dla najmłodszych, spotkanie poświęcone Amatorskim Klubom Filmowym.

  Organizator – Filmoteka Śląska do 25 listopada 2015 r. czeka na amatorskie produkcje poukrywane w domowych pieleszach.


  Home Movie Day to odkrywanie nieznanych obrazów historii, podróż w przeszłość zapisaną na starych taśmach filmowych przechowywanych w domowych archiwach. W tym roku Filmoteka Śląska organizuje drugą edycję międzynarodowego Święta Kina Domowego, które odbywa się w mniejszych i większych miastach na całym świecie, przybliżając lokalną historię i dawną kulturę. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na wartość prywatnych zbiorów, które stanowią nieocenione źródło wiedzy o historii widzianej z prywatnej perspektywy, a także przekazanie wiedzy o sposobach dbania o domowe archiwa i stare taśmy. Po ubiegłorocznej edycji wiemy, że leżakujące na strychach/w piwnicach/w starych szafach filmy kryją w sobie niejedną perełkę.

  Głównym wydarzeniem Home Movie Day będzie oglądanie filmów z domowych archiwów przy dźwięku analogowego projektora, który zostanie umieszczony na widowni. W programie znajdą się filmy dokumentujące życie codzienne na Śląsku w latach 1950-1970: bale i zabawy szkolne, święta rodzinne, spacery po okolicy, wycieczki, rocznice (np. święto Trybuny Robotniczej na Stadionie Śląskim). W tle będzie można zobaczyć, jak dawniej wyglądał Śląsk: stary katowicki Torkat, Park Śląski, ulice, domy, wnętrza mieszkalne, stroje codzienne i odświętne. Wciąż trwa zbieranie materiałów filmowych na taśmach 8 mm, super 8 mm i 16 mm, więc niespodzianki gwarantowane. Projekcje zostaną wzbogacone komentarzami autorów filmów, bohaterów, rodziny lub przyjaciół. Przez cały dzień będą trwały konsultacje z konserwatorami, którzy podpowiedzą, jak dbać o domowe archiwa.

  Pokazom filmów będą towarzyszyły wydarzenia specjalne. Święto Home Movie Day otworzą warsztaty dla najmłodszych „Na tropie magicznych slajdów”. Uczestnicy warsztatów poszukując tytułowych magicznych slajdów, poznają zakamarki Filmoteki Śląskiej oraz kina Kosmos: pracownię konserwatorów, magazyny z taśmami filmowymi, sale kinowe oraz kabinę kinooperatorów. Warsztaty pozwolą dzieciom na poznanie niezwykłych zawodów konserwatora taśm oraz kinooperatora oraz umożliwią opowiedzenie swoich historii za pomocą slajdów oraz taśmy filmowej.

  Natomiast część wieczorna będzie poświęcona jednemu z najważniejszych fenomenów w kulturze alternatywnej – Amatorskim Klubom Filmowym, które rozwinęły się w środowisku robotniczym i szczególnie silnie oddziaływały na Śląsku. Głównym bohaterem będzie AKF „Klaps” założony w niewielkiej miejscowości Chybie, gdzie nie docierała ani cenzura, ani zainteresowanie notabli i dzięki temu filmowcy mieli dowolność w doborze tematów oraz środków filmowych. To właśnie w Chybiu działał Franciszek Dzida, który stał się pierwowzorem postaci Filipa Mosza z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Rozmowa o AKF-ach i pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz Franciszka Dzidy zamkną tegoroczną katowicką edycję Home Movie Day.
  Jak powiedział jeden z najbardziej uznanych na świecie reżyserów filmowych Martin Scorsese: „Dziedzictwo filmowe nie powinno ograniczać się jedynie do produkowanych komercyjnie filmów. Materiały domowe rejestrują nie tylko ważne momenty z życia prywatnego, ale jednocześnie stanowią dokumenty historyczne i kulturowe. Home Movie Day jest świętem tych filmów i ludzi, którzy je tworzyli” (www.centerforhomemovies.org).


  Szczegółowy program:
  Do 25 listopada – zgłaszanie filmów (8 mm, super 8 mm, 16 mm) i przygotowanie taśm do projekcji.
  28 listopada:
  Godz. 11.00-13.00 – Na tropie magicznych slajdów - warsztaty dla dzieci (od 7 lat). Prowadzenie: Małgorzata Cekiera i Małgorzata Łuczak.
  Godz. 13.00 Dzień otwarty Filmoteki Śląskiej – spacer po podziemnych labiryntach w kinie Kosmos, w których przechowywane są tysiące filmów należących do polskiej i światowej klasyki.
  Godz. 14.000-17.00 Przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami.
  Godz. 17.30-18.30 W archiwach Amatorskich Klubów Filmowych – spotkanie poświęcone jednemu z największych fenomenów kultury alternatywnej na Śląsku – AKF-om. Udział biorą m.in.: Wojciech Szwiec (autor antologii „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku”), Jan Dzida (członek AKF „Klaps”), Kamil Matusiak (Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu, członek AKF „Klaps”).
  Prowadzenie: Agata Tecl-Szubert (Filmoteka Śląska)
  19.00 „Amator” (1979) reż. Krzysztof Kieślowski/ 10 zł
  + pokaz dokumentacji z premiery filmu w Chybiu,
  + pokaz specjalny filmów Franciszka Dzidy – pierwowzoru Filipa Mosza z filmu „Amator”.

  Na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem wieczornych projekcji wstęp wolny!

  Kontakt:
  Zgłaszanie filmów: a.tecl-szubert@filmotekaslaska.pl lub 32 258 42 41 w. 104
  Zapisy na warsztaty: m.cekiera@filmotekaslaska.pl lub 32 258 42 41 w. 124
  www.filmotekaslaska.pl
  www.kosmos.katowice.pl


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama