Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Kim są Nowi Ślązacy? Odpowiedź jest w książce Zofii Oslislo-Piekarskiej

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
W piątek 20.11.2015 r. odbędzie się spotkanie promujące książkę "Nowi Ślązacy", wydaną przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych

Co do powiedzenia mają ci, którzy postanowili zmieniać region m.in. poprzez sztukę i dizajn? Co o miejscu myślą osoby, które świadomie zdecydowały się zamieszkać tu na zawsze i kreatywnie pracować właśnie w województwie śląskim? Na te i inne pytania odpowiada książka „Nowi Ślązacy”, wydana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach jako efekt pracy doktorskiej Zofii Oslislo-Piekarskiej.

W piątek 20 listopada o godz. 18.00 w Kawiarni w Malarni Teatru Śl. odbędzie się spotkanie promujące książkę Zofii Oslislo-Piekarskiej "Nowi Ślązacy. Miasto, dizajn, tożsamość". Wstęp wolny.

W książce znalazły się rozmowy z aktywistami, artystami, architektami, etnografami, historykami sztuki, kulturoznawcami, muzykami oraz projektantami. Z wieloma z nich autorka będzie rozmawiać podczas spotkania w kawiarni z Malarni. Pojawi się m.in. Irma Kozina (badaczka i znawczyni historii sztuki i dizajnu), Ewa Gołębiowska (dyrektorka Zamku Cieszyn, regionalnego centrum dizajnu), Bogdan Kosak (projektant), Matylda Sałajewska (artystka i aktywistka). Wstęp na spotkanie jest wolny.

Inspiracją dla Nowych Ślązaków jest m.in. kultura górnicza, krajobraz poprzemysłowy, architektura, język, tradycje kulinarne oraz folklor. Projekty przez nich tworzone pomagają mieszkańcom regionu poznać i docenić własne dziedzictwo, a jednocześnie w sposób atrakcyjny dla przybyszów z zewnątrz, opowiadają historię Śląska. Co ciekawe, tzw. „Nowi Ślązacy” to także nowa kategoria, która jest wolna od historycznych podziałów na hanysów i goroli. Za jej pomocą można podjąć próbę zdefiniowania nowej tożsamości zmieniającego się Śląska.

Oprócz eseju, w którym zostały naszkicowane tendencje i zanalizowane wybrane przykłady dizajnu semantycznego, książka zawiera czternaście wywiadów z projektantami, aktywistami, animatorami życia kulturalnego, a także teoretykami podejmującymi temat dizajnu w regionie. Są wśród nich: Klaudia i Krzysztof Roksela (twórcy „Gryfnie”), Ewa Kucharska, Ewa Gołębiowska, Joanna Sowula, Marta Frank i Marcin Babko, Bogna Polańska, Roma Skuza oraz Kaja Nosal (twórczynie bro.Katu), Karolina i Piotr Jakoweńko, Bogdan Kosak, Patrycja Walter, Dominik Tokarski i Michał Kubieniec, Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka oraz Marcin Krater (Wzorro Design), Stanisław Ruksza, Matylda Sałajewska oraz Irma Kozina.

Zofia Oslislo-Piekarska ma 30 lat, skończyła Indywidualne Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Śląskim, jest też absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (na kierunku projektowanie graficzne), doktoryzowała się na tej uczelni. Tytuł doktora zdobyła w 2014 r. Jest asystentką na tej uczelni, jako freelancer współpracowała też z takimi instytucjami jak: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Studio Graficzne M-Studio (projekty m in. dla: Matras, Miasto Zabrze), Urząd Miasta w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, projekt Design Silesia.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty