Od czwartku pierwsza edycja Festiwalu Muzyki im. prof....

  Od czwartku pierwsza edycja Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra

  mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Międzynarodowa Konferencja Naukowa, warsztaty i seminarium dla dyrygentów, Międzynarodowy Konkurs Chóralny, Koncert galowy z udziałem artystów z Węgier i Słowacji oraz Koncerty festiwalowe w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego to wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliższych dniach w Cieszynie w ramach Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra. Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku.
  - Od kilku lat planowaliśmy - jako Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” – zorganizowanie dużego, międzynarodowego festiwalu muzycznego połączonego z konkursem chóralnym. Prof. Józef Świder miał być honorowym patronem i przewodniczącym jury – mówi Izabella Zielecka-Panek, wykładowca akademicki, dyrygent chóru Harmonia - niestety, w tym roku w maju przypadła pierwsza rocznica śmierci Profesora. Pozostał jednak w naszej pamięci jako wybitny pedagog i kompozytor, wieloletni dyrektor Instytutu Muzyki oraz wielki przyjaciel.

  Zamysłem organizatorów jest, aby w ramach jednego festiwalu połączyć wszelkie środowiska, które skupiają się na promocji muzyki poprzez działalność chóralną - akademickie, artystyczne i religijne. Ma również propagować wartość tradycji historycznych i przywiązania do ziemi ojczystej poprzez kultywowanie kultury muzycznej regionu, popularyzowanie twórczości kompozytorów Śląska Cieszyńskiego na całym świecie, a także rozpowszechnianie chóralistyki.

  W czwartek 19 listopada w ramach festiwalu odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja Naukowa z udziałem gości zagranicznych: Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury. Piątek przeznaczono na warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów, a sobotę na Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. prof. Józefa Świdra oraz koncert galowy w kościele Jezusowym w Cieszynie, w ramach którego wykonane zostaną po raz pierwszy od blisko 25 lat utwory wokalno-instrumentalne skomponowane przez profesora Józefa Świdra. Wykonawcami będą zaproszone zespoły europejskie: Bizantyjski Chór Męski im. św. Efraima z Budapesztu oraz muzyków Orkiestry Musica Juvenalis i Państwowej Opery w Koszycach na Słowacji.

  W niedzielę 22 listopada koncerty festiwalowe odbywać się będą w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama